Vlasnik tvrtke koju harači Komora: "Ukinimo članarinu HGK!"
Foto: Index, Google Maps
HRVATSKA gospodarska komora i dalje harači tvrtke.
Prema financijskom planu za ovu godinu, HGK planira iz tvrtki izvući više od 140 milijuna kuna, od čega 74 milijuna kuna potroše na svoje plaće.
Iako je bivši ministar poduzetništva Gordan Maras svojevremeno najavljivao ukidanje obveznog članstva u HGK, u kojem mnogi poduzetnici ne vide nikakve koristi, od toga na kraju nije bilo ništa. Dapače, komoraši su se dodatno razmahali i uveli naplatu članarine čak i za jednostavne d.o.o.-ove kojima se članarina ranije nije naplaćivala.
Članarinu HGK plaćaju i tvrtke koje ne rade
Sadašnja Vlada spominjala je ukidanje parafiskalnih nameta, ali ukidanje obveznog članstva u HGK nije - barem za sada - na dnevnom redu.
Članarina HGK poseban problem predstavlja vlasnicima neaktivnih tvrtki. Bez obzira ima li tvrtka poslovanje ili ne , ako je upisana u sudski registar, obvezna je plaćati članarinu, pa su vlasnici neaktivnih tvrtki prisiljeni uplaćivati novac na račun tvrtke, kako bi platili obveze prema HGK.
Darko Jelčić vlasnik je jedne takve tvrtke, koja je upisana u sudski registar ali, kako kaže, već godinama ne posluje. Jelčić je čak uspio ishoditi oslobađanje od plaćanja, no ove godine ponovno ga traže da plati članarinu.
"Dakle moja tvrtka, koju sam osnovao 2004. godine, od 2008. je u stanju mirovanja, odnosno tvrtka nije brisana iz sudskog registra ali nema nikakvih poslovnih i financijskih aktivnosti. Znači - niti ima priljeva niti odljeva novca sa računa tvrtke. Ovo stanje nije regulirano nikakvim pravnim aktom i de facto ne postoji. Prvi puta sam 2010. godine zatražio od HGK da ne plaćam članarinu, jer je tvrtka u mirovanju ali su me tada ignorirali, iako sam bio na sastanku u HGK sa njihovim tajnicima. Ništa se nakon tog sastanka nije dogodilo", kaže Jelčić.
Oprostili članarinu nakon uhićenja Vidoševića
Ipak, 2013. godine, kad je izbila afera s njihovim tadašnjim predsjednikom Nadanom Vidoševićem, atmosfera u HGK se promijenila, te Jelčić ponovno pokušava ishoditi oslobađanje od plaćanja članarine.
"Upravo u danima kada se Nadana Vidoševića privodilo zakonu, 2013. godine, ponovno sam telefonski tražio od HGK da me oslobodi plaćanja članarine, iz istog razloga – jer je tvrtka u mirovanju. I tada HGK pristaje donijeti odluku da mi neće naplaćivati članarinu te da će mi vratiti već uplaćene članarine za tri godine na moj poslovni račun , što su i realizirali.
Ta se odluka o nenaplaćivanju članarine, pretpostavljam, dogodila zbog situacije s bivšim predsjednikom Nadanom Vidoševićem te njegovim privođenjem u zatvor - kada su vjerojatno preostali čelnici HGK bili bez stabilnog vodstva a i 'senzibilizirani'', odnosno ustrašeni do bola, činjenicom da možda ne postupaju najpoštenije ili po zakonu prema svojim članicama, pa su mi udovoljili u zahtjevu za neplaćanjem članarine .
Te 2013. godine sam na svoj zahtjev dobio povrat uplaćenih HGK članarina za 2011., 2012. i dio 2013. godine. Svake naredne godine, znači 2014. i 2015. sam pisao molbu HGK da me oslobode članarine što su do kraja 2015. i pristajali", kaže Jelčić.
Od ove godine ponovno svi moraju plaćati članarinu HGK
Krajem prošle godine HGK donosi odluku o financiranju za 2016., prema kojoj je Jelčić ponovno dužan plaćati članarinu.
"U prosincu 2015. HGK je ponovno nametnula svim 'mirujućim' članicama obavezu plaćanja članarine HGK. Nakon mojih pet, šest poziva predsjedniku, tajniku, dopredsjednicima HGK i upozorenjima da me opet pokušavaju opljačkati-rekoše kako nemaju izbora - jer moraju raditi po zakonu. Znači pljačkati me mogu ako je to po zakonu. Kao da je to nešto čudno u Hrvatskoj. Pa sve nas pljačkaju po zakonu...", zaključuje Jelčić.
Jelčić tvrtku, iako je neaktivna, ne želi zatvarati zbog visokih troškova takvog postupka.
HGK: Sve je po Zakonu, možete koristiti naše usluge
Iz HGK odgovaraju da je sve u skladu s zakonima i da tvrtke bez prihoda moraju plaćati članarinu, ali da se mogu i koristiti svim uslugama koje pružaju. Da interes za njihove usluge nije velik pokazuje i plan financiranja za 2016. prema kojem od ukupno 160 milijuna kuna koje će potrošiti ove godine, manje od 10 milijuna dolazi prodaje usluga, a najveći dio ostalih prihoda prisilno naplaćuju "po Zakonu".
"Tvrtke članice Hrvatske gospodarske komore koje privremeno ne ostvaruju prihode također su u statusu punopravnog članstva u Komori za 2016. godinu te su, u tom smislu, u prilici da se koriste punom potporom i uslugama institucije, u jednakoj mjeri koliko i članice koje ostvaruju redovan prihod. Zaduženja članica Komore s obzirom na skupinu i iznos obavljaju se na godišnjoj razini, a plaćanje se obavlja mjesečno. One tvrtke koje trenutno ne ostvaruju prihod upisane su u sudski registar Republike Hrvatske i svakako mogu, tijekom kalendarske godine, pokrenuti svoje poslovanje. Zaduženje zakonske obveze plaćanja članarine onih članica Komore koje privremeno ne ostvaruju prihod iznosi 42,00 kune mjesečno", stoji u odgovoru Hrvatske gospodarske komore.
Jelčić: Zašto bih plaćao nešto što ne koristim?
No, Jelčić kaže da on nikada nije imao potrebu koristiti se uslugama HGK te da ih nikada nije ni koristio, pa mu one sada pogotovo u situaciji kada je tvrtka u mirovanju - ne trebaju .
"Zapravo o korištenju usluga HGK se u najvećoj mjeri i radi cijelo vrijeme ovog mog spora sa HGK. Ako neko želi usluge HGK pa neka ih i plati, a ako poslovni subjekt-tvrtka ne želi koristiti njihove usluge – zašto bi ih plaćao? A pogotovo zašto bi tvrtka koja uopće ne posluje plaćala te tzv. usluge HGK?", pita se Jelčić.
Jelčić je svjestan da HGK postupa po zakonu, no kaže da ga treba promijeniti jer je loš i nepravedan.
"Naravno da HGK postupa po zakonu kojeg je donio Hrvatski Sabor. Ali Sabor je donio i zakon o privatizaciji , koji je doveo u - najblaže rečeno - nepovoljan položaj stotine tisuća građana u odnosu na skupinu ljudi za koju je taj zakon i pisan a koji danas posjeduju sav novac i svu vlast u državi.Pa zar zato što imamo zakon znači da ga ne treba promijeniti ako je loš i nepravedan? Zar svrha zakona nije da bude pravedan prema svim stranama koliko je to god moguće?", pita Jelčić.
Jelčić je čak pokušao telefonski kontaktirati predsjednika HGK Luku Burilovića, kako bi mu predložio da pokrene izmjene zakona, no nije ga uspio dobiti.
"Zvao sam telefonom predsjednika HGK da predloži promjene zakona o HGK-u u Saboru, ako je to uopće potrebno, jer HGK ima pravo tražiti promjene zakona koje se tiču te institucije. Naravno, predsjednik HGK nije dostupan članicama. On stalno putuje,stalno je na sastancima pa ne znam da li je do njega došla moja poruka koju sam prenio njegovim podređenima, tajnicama , pravnoj službi , službi za odnose sa javnošću HGK, pa se evo nadam da će predsjednik HGK sada zasigurno biti informiran o ovom mom zahtjevu", kaže Jelčić.
Jelčić poziva sve vlasnike tvrtki koji imaju isti ili sličan problem da mu se jave na e-mail natan-art@h-1.hr kako bi se organizirali i pokušali promijeniti propise prema kojima su tvrtke koje nemaju nikakve prihode obvezne plaćati članarinu HGK.
>> Ako i vi imate problema s uhljebima, administracijom i nelogičnim zakonima javite nam se na kontakt@index.hr ili marko.repecki@index.hr
bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati