HDZ-ovcu pljeskali i SDP-ovci: "Svi se bave našim privilegijama, a puno utjecajniji prolaze ispod radara"
Foto: FAH
SABORSKI zastupnici požalili su se da se javnost bavi isključivo njihovim navodnim privilegijama, dok "ispod radara" prolaze mnogi koji barataju golemim svotama javnog novca i lakše dolaze u sukob interesa kroz koji mogu povećati svoju imovinu, ali nisu dužni podnositi imovinske kartice niti dolaze u fokus medija, jer ih zakon ne prepoznaje kao dužnosnike.
"Saborski su zastupnici pristali na javnost i na to da moraju podastrijeti sve što imaju, no mnogo je onih na javnim funkcijama koji imaju znatno veći utjecaj i lakše se mogu naći u sukobu interesa i povećati svoju imovinu koristeći javnu funkciju, a da nitko to ne zna", upozorio je Goran Marić (HDZ) u raspravi o izvješću Povjerenstva za utvrđivanje sukoba interesa.
Upitao je zašto u sukobu interesa ne mogu biti dekani, ravnatelji bolnica, studentskih centara i trgovačkih društava u vlasništvu lokalne samouprave ili članovi uprave Zagrebačkog holdinga.
"Ne može se istodobno obnašati dvije funkcije"
"Zar je logično da je ravnatelj DUUDI-ja dužnosnik, a onda osniva tvrtku CERP na koju prenosi svu državnu imovinu, a ravnatelj CERP-a nije dužnosnik. U kakav li tek sukob interesa mogu doći direktori umirovljeničkih fondova, koji upravljaju sa 75 milijarda umirovljeničkih kuna, a da nitko ne zna ni koliku su imovinu imali ni kolike plaće i bonuse, a oni su par excelence primjer pojedinaca na odgovornim funkcijama koji su u trajnoj opasnosti od sukoba interesa", rekao je Marić, zauzimajući se za izmjene Zakona o sprječavanju sukoba interesa.
Poručio je i kako bi zagovaratelji smanjenja zastupničkih plaća koji se predstavljaju kao volonteri prvo trebali sporazumno raskinuti radni odnos u državnim ustanovama u kojima imaju znatno veće plaće nego u Saboru, a tek onda doći volontirati u zastupničke klupe.
"Neka onda nastave boriti se za smanjenje plaća i prava, u tome ću ih odmah podržati, ali ne može se istodobno obnašati dvije funkcije, odnosno može, ali loše i jednu i drugu", ocijenio je Marić. Uvjeren je da Sabor može i mora naći način smanjivanja plaća i naknada zatupnicima koji ne rade, dok prijedlozi linearnog smanjenja plaća, kaže, pokazuju lijenost i nestručnost.
"Čestitke s obje strane"
Njegovo je izlaganje izazvalo niz replika, a kolegi iz HDZ-a na govoru su čestitali s obiju strana sabornice.
"Vi ste od srca rekli ono što većina nas misli, ali možda nemamo hrabrosti izgovoriti. Stali ste u obranu digniteta ovog Doma", replicirala je Mariću Ana Komparić Devčić (SDP), koja je upozorila da se mediji bave isključivo pravima zastupnika, dok oni koji raspolažu ogromnim svotama javnog novca prolaze "ispod radara".
Sabor je kratko raspravio i prijedlog razrješenja predsjednika i člana Upravnog vijeća Hrvatskog memorijalno-dokumentacijskog centra Domovinskog rata Krune Kardova i Čedomira Višnjića te imenovanje Franje Šanjeka novim predsjednikom te Miroslava Akmadže novim članom.
Ministar kulture Zlatko Hasanbegović podsjetio je da su dvojica članova čije se razriješenje predlaže ostavke podnijeli još početkom prošle godine, ali da se na njih ni Ministarstvo ni bivša vlada nisu očitovali.
Josip Đakić (HDZ) podsjetio je da je Višnjić ostavku podnio nakon što je u javnost dospio njegov dnevnik u kojem govori o suradnji s vojskom tzv. SAO Krajine, a na negodovanja iz SDP-ovih klupa uzvratio optužbom da je upravo današnja oporba "predlagala suradnike vojske SAO Krajine u Centar, ne kako bi ga unaprijedili, nego kako bi ga uništili".
Sabor će sjednicu nastaviti u četvrtak.
bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati