Kroz program koji "nije zaživio" prošlo je preko 3000 ljudi: "Ministre, oduzeli ste nadu oboljelima"
Foto: Hina, 123rf
NAJAVA o ukidanju programa za teško oboljele onkološke pacijente izazvala je burne reakcije u javnosti.
"Program 72 sata nikad nije niti zaživio i zapravo ja ne mogu niti obustaviti nešto što nije zaživjelo kako treba", rekao je ministar zdravlja Dario Nakić.
Naime, riječ je o programu prema kojemu su od dijagnoze do konkretnog liječenja trebala proći samo 72 sata.
"To nisu bolesnici koji imaju 20 godina, već se radi o starijoj populaciji koji su često srčani bolesnici, teški kardiopati, bolesnici s bubrežnim bolestima, plućnim bolestima, dijabetičari...Vi njih zapravo i morate pripremiti do te operacije da bi oni mogli sigurno otići na tu operaciju", obrazložio je Nakić.
Varga: Blaženi su u neznanju, ali ne na svoju, već na tuđu štetu
O ukidanju ovog programa oglasio se i bivši ministar Siniša Varga, koji je ljut zbog stopiranja programa kojeg je, priznaje, uvela još HDZ-ova vlast.
"Povodom vijesti da se ukida program 72 sata za oboljele od malignih bolesti, ja nemam komentar jer sam i ljut i žalostan, samo ću napomenuti da je program započet u Vinogradskoj bolnici u vrijeme HDZ-ove vlasti, a mi smo ga samo nacionalno proširili kao dobru praksu.
Stručna Vlada? Blaženi su u neznanju, ali ne na svoju već na tuđu štetu. Oprosti im Bože jer ne znaju sto čine", napisao je Varga.
"Unaprijed me strah pogledati vijesti sutra, s obzirom da je Međunarodni dan djece oboljele od malignih bolesti. Ne bi me više čudilo da nakon ukidanja Programa plus i 72 sata vrate dječji onkološki odjel iz Ilice natrag u 53 četvorna metra u Klaićevoj. Ne želimo povratak na staro, a upravo je to ono sto nam HDZ svaki dan radi", dodao je Varga.
Program ima rezultate
Iako Nakić tvrdi da program nikada zapravo nije ni zaživio, brojke tvrde drugačije.
"Program 72 sata" pokrenut je u travnju prošle godine i provodi se u zagrebačkom, splitskom, riječkom i osječkom KBC-u i odnosi se na nekoliko vrsta karcinoma. U listopadu prošle godine su tako predstavljeni rezultati učinkovitosti ovog programa za prvih šest mjeseci, a od 132.000 pacijenata koji su napravili preglede njih 1206 je dobilo plan liječenja unutar 72 sata. U travnju ćemo vjerojatno imati rezultate na razini cijele godine koji će nam dati točnu brojku, a bivši ministar Siniša Varga rekao je da je kroz program do danas prošlo oko 3000 ljudi.
U "Programu 72 sata" u prvih šest mjeseci njegovog postojanja u KBC-u Zagreb bilo je uključeno 886 pacijenata od kojih je njih 167 započelo liječenje unutar 72 sata, dok je u zagrebačkoj bolnici Sestre milosrdnice obrađeno 624 pacijenata. U KBC-u Split je bilo obrađeno 90 pacijenata, Rijeci 244, te u Osijeku 81 pacijent.
Šef splitske Onkologije, dr. Eduard Vrdoljak tada je naglasio da u Hrvatskoj svake godine od takve vrste bolesti oboli 26.000 ljudi, a umre njih 13.000, tako da se brojka od 1206 ljudi kojima je liječenje počelo 72 sata nakon dijagnoze čini značajnom brojkom, pogotovo kad se uzme u obzir da se radi o polugodišnjem periodu.
Udruga pacijenata ogorčena
Hrvatska udruga pacijenata također se protivi ukidanju "Programa 72 sata" koji malignim bolesnicima osigurava početak liječenja u roku od tri dana nakon dijagnoze. Ova udruga smatra da bi to bio loš potez i pita ministra zdravlja Darija Nakića s kime se konzultirao o toj svojoj nakani.
Poručili su ministru Nakiću da je potez koji najavljuje "jako loš i štetan potez prema teško oboljelima".
Udruga pacijenata: Mi predlažemo program 48 sati
"Jeste li pitali oboljele i udruge pacijenata koje štite prava oboljelih o ovoj Vašoj nakani o zaustavljanju Programa 72 sata? Ukoliko ste razgovarali s udrugama jesu li Vam dale podršku, a ako jesu, koje su to udruge, navedite ih jer javnost ima pravo znati", poručuje Hrvatska udruga pacijenata ministru Nakiću.
"Po našim iskustvima ovo je bilo vrlo dobro rješenje. Program 72 sata je doista bila istinska nada teško oboljelih i njihovih obitelji ne samo da će dobiti brzu dijagnostiku u jednom danu, nego da će u roku od tri dana početi sa liječenjem, što je odlično bilo prihvaćeno i kod oboljelih i njihovih obitelji", ističe Udruga i dodaje kako su, po saznanjima koja imaju, "i zdravstveni djelatnici koji su to željeli raditi, makar simbolično plaćeni, bili zadovoljni". U čemu je onda problem, pita ministra Udruga.
"Nadamo se ako ovo ministar Nakić zaustavi da neće donijeti lošiju već bolju odluku, mi predlažemo Program 48 sati", kaže se u priopćenju Udruge koje je potpisao njezin predsjednik Marijo Drlje.
bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati