Počeo arbitražni postupak za hrvatsko-slovensku granicu: "Hrvatska ima dobre šanse"
Foto: Hina
MINISTRICA vanjskih i europskih poslova Vesna Pusić prisutna je raspravi na Arbitražnom sudu o slovensko-hrvatskoj granici koja je počela danas.
Istaknula je kako njezino prisustvo pokazuje da se u Hrvatskoj priznaje autoritet Arbitražnog suda.
"Moje prisustvo danas ovdje je dokaz i potvrda onoga što Hrvatska vidi u ovakvom jednom procesu, dakle autoritet vrhunskih pravnika. Moram napomenuti da su suci i predsjednik suda izabrani zajednički od slovenske i hrvatske strane", rekla je Pusić.
Na pitanje kakvu odluku očekuje, Pusić je rekla:
"Očekujem točnu, u skladu sa svim pravilima i međunarodnim pravom, odluku ovog suda za koju se Hrvatska obvezala da će ju poštovati, kao i slovenska strana. To je jedino što u ovom trenutku možemo očekivati i zašto smo tu", rekla je Pusić.
Ministrica je podsjetila da je već ranije učinjeno mnogo posla na pripremi, da su obje zemlje već razmijenile dokumente te dodala da ovo nije početak nego zadnja faza procesa.
"Hrvatskoj je stalo do arbitražnog postupka"
Hrvatska ministrica vanjskih poslova Vesna Pusić izjavila je u ponedjeljak u Den Haagu kako je uoči usmene rasprave na Arbitražnom sudu za rješavanje graničnog spora Hrvatske i Slovenije poručila kako je Hrvatskoj stalo do postupka.
Njezino obraćanje na početku bilo je, kako je nakon toga rekla novinarima, "pristojni uvod, koji pokazuje da je zemlji i vladi neobično stalo do postupka i da drži do Arbitražnog suda, do ljudi koji su najprofesionalniji međunarodni pravnici i suci".
Pusić je rekla da u svome obraćanju nije ulazila u bit predmeta, nego je govorila o činjenici Hrvatska prihvaća Arbitražni sud kao tijelo koje donosi "apsolutno obvezujuće odluke".
Na novinarsko pitanje o utjecaju arbitraže na hrvatsko-slovenske odnose, Pusić je rekla kako se Hrvatska i Slovenija slažu u velikom broju pitanja.
"Sama činjenica da smo mi zajedno odlučili da se obratimo međunarodnoj arbitraži govori da se slažemo u velikom broju tema, uključujući i to da je to potrebno razriješiti. Dakle, svatko misli da to može samo pomoći našim odnosima", pojasnila je.
Usmena rasprava zadnji je dio postupka arbitraže koju su Hrvatska i Slovenija izabrale kao sredstvo mirnog rješavanja spora o granici, sklopivši 4. studenoga 2009. godine Sporazum o arbitraži. Odvijat će se iza zatvorenih vrata suda u Den Haagu do 13. lipnja. Sažetak izlaganja stranaka bit će objavljen u službenom priopćenju koje će objaviti tajništvo suda nakon zaključenja usmene rasprave. Šefica hrvatske diplomacije Vesna Pusić bila je nazočna prvom danu rasprave.
Usmenoj raspravi prethodila su tri kruga razmjene pisanih podnesaka i podnošenja tih podnesaka Arbitražnom sudu, od veljače 2013. do ožujka 2014. godine.
Po arbitražnom sporazumu, sud će odlučivati o toku morske i kopnene granice Hrvatske i Slovenije, o vezi Slovenije s otvorenim morem i o režimu upotrebe relevantnih morskih područja. Arbitražni sud primjenjuje pravila i načela međunarodnoga prava, međunarodno pravo, pravičnost i načelo dobrosusjedskih odnosa u svrhu postizanja poštenog i pravednog rezultata, uključujući i sve relevantne okolnosti.
Jandroković o arbitraži: Hrvatska ima jako dobre šanse
Član Predsjedništva HDZ-a Gordan Jandroković komentirao je danas početak usmenog dijela rasprave u graničnom sporu Hrvatske i Slovenije pred Arbitražnim sudom u Den Haagu, rekavši kako vjeruje da su hrvatske šanse jako dobre.
"Vjerujem da su hrvatske šanse jako dobre, bez obzira na teške okolnosti kada je arbitražni sporazum nastao. On je i u pravnom i u političkom smislu dobar za Hrvatsku i vjerujem u pozitivan ishod", rekao je Jandroković novinarima nakon sjednice Predsjedništva HDZ-a.
Podsjećajući na okolnosti kada je potpisan sporazum, Jandroković je ustvrdio kako je on bio ključan za dovršetak pregovora i ulazak Hrvatske u EU.
"Trebalo je tada puno vještine, energije, diplomatskog znanja, ali i hrabrosti da se taj sporazum potpiše. Slovenija je na vrlo nekorektan način tada ucjenjivala Hrvatsku, onemogućavajući ulazak Hrvatske u EU bez njegovog potpisivanja", prisjetio se Jandroković.
Na pitanje je li Hrvatska, kada je sporazum nastajao, morala pristati na nešto što bi je sada moglo skupo stajati, Jandroković je uzvratio: "Ni u jednom trenutku nismo pristali na ništa što bi ugrozilo šanse Hrvatske pred arbitražnim sudom".
bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati