A kao da je bilo jučer: 20 pjesama od čijeg je nastanka prošlo 20 godina
Screenshot: YouTube
MOGLO bi vam se učiniti da ste neke od ovih pjesama po prvi puta čuli nedavno. Naravno, jasno vam je da je od njihovog nastanka prošlo puno vremena, ali 20 godina čini se ipak previše.
No, brojke ne lažu, a vrijeme leti. Rolling Stone sastavio je zanimljivu listu od 20 pjesama od čijeg je nastanka prošlo 20 godina, a vrijeme je da se vratimo u prošlost i suočimo s našom starošću.
Beck "Loser" i Nirvana "All Apologies"
Becku je ovo bio najveći hit s debi albuma "Mellow Gold", a mlađa mu je ekipa bila itekako naklonjena jer razlikovao se od svih ostalih. Njegov "Loser" svaki se dan po nekoliko puta puštao na MTV-u (koji je u to vrijeme bio televizija na kojoj možete vidjeti spotove, a ne reality showove), a ujedno je i riječ o himni Amerikanaca s diplomom koji su u vrijeme recesije ranih devedesetih radili u kafićima i trgovinama s odjećom.
Ice Cube "It Was a Good Day" i Snoop Dogg "What's My Name"
Cubeova ultimativna "kvartovska himna" ujedno je bila i najveći hit s albuma "The Predator", ali i, uvjetno rečeno, najpozitivnija pjesma s albuma. Naravno, kada govorimo o Ice Cubeu i "pozitivi" ne smijemo biti preslobodni u tumačenju, ali u kontekstu nemira u South Centralu, ovo je bio pravi optimizam.
I dok je Ice Cubeu ovo bio još jedan hit album u karijeri, za Snoop Doggy Dogga, "What's My Name" bio je ulaznica na scenu i dodatni dokaz da "G-Funk" Dr. Drea preuzima zapadnu obalu, ali i top ljestvice. Dvadeset godina kasnije, Ice Cube je više glumac nego reper, a Snoop Doggy Dogg ime je promijenio u Snoop Lion.
Ako je "Loser" bio himna probisvijeta, "Creep" je bio himna čudaka. U to vrijeme, mnogi su mislili da će Radiohead biti još samo jedna skupina "jednohitaša" koje ćemo nakon ovog singla zaboraviti. Naravno, to nije bio slučaj, a Radiohead vremenom se pretvorio u jedan od najutjecajnijih bendova generacije, ali "Creep" je i dalje velik hit.
Mnogi su tvrdili da "zavijanje" Scotta Weilanda neodoljivo podsjeća na Eddieja Veddera, ali to nije umanjilo popularnost pjesme. Grunge je još uvijek bio popularan i nitko nije imao vremena razmišljati o tome treba li nam još jedan Vedder. Bilo kako bilo, Thom Yorke danas žari i pali svojim novim projektom "Atoms for Peace", a za Weilanda godine su donijele ovisnost, raspad benda i božićni album.
"Runaway Train" Soul Asyluma imao je tri verzije spota, a u drugim zemljama video je doživio verzije u kojoj su se pojavljivale fotografije nestale djece. Naravno, pjesma je govorila o izgubljenoj ljubavi, a ne nestaloj djeci, ali redatelj Tony Kaye odlučio je pretvoriti video u posvetu klincima koji su pobjegli od kuće. Neki od njih, vidjeli su svoje fotografije u spotu i odlučili se vratiti kućama.
Izgleda da je najveća zvijezda spota "No Rain" bila tada desetogodišnja Heather DeLoach koja je nakon uloge "pčelice" upoznala Madonnu, družila se s Red Hot Chili Peppersima i šalila sa se Lenoom. Pjevač Blind Melona Shannon Hoon dvije godine kasnije preminuo je od posljedica predoziranja.
Iako je riječ o pjesmi Dolly Parton, svi će zauvijek pamtiti upravo verziju Whitney Houston koja je snimljena za soundtrack filma "The Bodyguard". Pjesma je postala veći hit od filma i premda je snimljena 1992. bila je toliko velik hit da se zadržala na ljestvicama i godinu dana kasnije. Valja spomenuti kako je upravo tada velika filmska zvijezda Kevin Costner sam odabrao pjesmu koja će se pojaviti u filmu.
Teško je povjerovati da su Aerosmith 20 godina prije ovog hita izdali svoj prvi album, ali stari rokeri su 1993. izrodili veliki hit i svijetu predstavili novi seks simbol - 16-godišnju Aliciju Silverstone. Njena karijera danas je jedva "živa", za razliku od Aerosmitha koji udaraju i nakon 43 godine karijere.
Jedini pravi "jednohitaši" na ovoj listi svakako su Tag Team koji su zahvaljujući ovom hitu i danas poznati. Naravno, samo kod onih koji su devedesetih imali prilike čuti ovaj nezaboravni hit čiji refren je jedini dio pjesme koji pamtite. Prošle godine, Tag Team se ponovno našao u medijima nakon što je netko provalio da se u spotu pojavio Barack Obama. Nije.
Pripjev pamtimo svi, a Linda Perry, sa golemim šeširom i steampunk naočalama, nestala je, barem što se karijere izvođača tiče. Naime, dok su 4 Non Blondes nestali u devedesetima, Linda Perry postala je cijenjena autorica čije su pjesme i dalje "žarile i palile" top listama, ali u izvedbi Pink, Gwen Stefani i Christine Aguilere.
Nakon što su njihove kolege iz House of Paina postigle veliki hit s pjesmom "Jump Around", Cypress Hill odlučio je ponoviti uspjeh sličnim zvukom. I dok je House of Painu specifičan zvuk dao Princeov vokal, za Cypress Hill to je bio zvuk njištanja konja iz pjesme "Good Guys Only Win in the Movies". U svakom slučaju, ovo je jedan od njihovih najvećih hitova, a grupa i danas hara festivalskom scenom.
I dok su njihove kolege na rap sceni šokirale "gangsterajem" i mizoginijom, djevojke iz grupe Salt-N-Pepa rekle su jedno glasno "ne" i napisale pjesmu o tome što "pravi muškarac" mora učiniti za njih. Inače, riječ je obradi pjesme "What A Man" Staxove zvijezde Linde Lyndell.
Možda vam se čini da su Peppersi relativno nova grupa, ali na sceni su već 30 godina, a članovi su već u pedesetima. Drugim riječima, uskoro će biti "rock starkelje". Iako je "Soul To Squeeze" nastala 1991., spot je snimljen dvije godine kasnije za film "Čunjoglavci".
Još jedan starkelja na sceni svakako je Lenny Kravitz koji unatoč godinama i dalje slovi za jednog od seks simbola rock scene. U spotu se pojavljuje i Cindy Blackman koju mnogi pamte, a nakon što je postalo Kravitzova bubnjarica upisala je Berklee i 2010. se pridružila bendu Carlosa Santane koji ju je na pozornici i zaprosio.
Ovo je bio veliki povratak za Meat Loafa koji novu priliku nije iskoristio i vremenom ponovno nestao. Sve dok ga nismo vidjeli u reality show Donalda Trumpa "Celebrity Apprentice" u kojem se natezao s još jednom ostavštinom devedesetih - Garyjem Busyjem. Meat Loaf je kasnije rekao da mu je svađa s glumcem najneugodniji trenutak u životu.
Iako ih malo tko pamti, svi znaju ovaj hit koji je nastao 1988., ali je postao hit tek 1993. kada se pojavio na soundtracku za "Benny and Joon". Benad i dalje funkcionira, a deveti album izdali su prije nekoliko mjeseci. I da, još uvijek nose ove naočale svaki put kada nastupaju.
"Jeremy" je nastao 1991., ali dvije godine kasnije puštao se bez mjere. Svaki dan, nekoliko puta. Ipak, bend je odlučio ne komercijalizirati zvuk, a ideja se očito isplatila na duge staze jer i danas su prisutni te nastupaju na stadionima i u arenama, a prije nekoliko godina, imali smo prilike pogledati i odličan dokumentarac Camerona Crowea - "Peral Jam Twenty".
Pjesma skupine Counting Crowes postala je veliki hit, a mnogi su nakon toga pjevaču Adamu Duritzu na ulici znali dobacivati: "Hej, mr. Jones". Riječ je o pjesmi s debi albuma "August and Everything After", a do danas to je njihova najpoznatija pjesma.
bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati