HDZ-a i SDP-a teško ćemo se riješiti
Foto: Srđan Vrančić / Cropix
"KAMPANJU za lokalne izbore obilježio je borbeni gnjev, manipulacija strahom u politici. Vidjeli smo kako to može mobilizirati vlastite birače", smatra profesor Tihomir Cipek voditelj Odsjeka za hrvatsku politiku na zagrebačkom Fakultetu političkih znanosti.
"Na političku scenu uvodi se diskurs straha od protivnika zato što političke stranke u sadašnjoj situaciji teško mogu izgraditi konkretne politike: obrazovnu, zdravstvenu, ekonomsku... U njihovim konkretnim politikama zapravo nema bitnih razlika, a onda se razlike traže u politiziranju svjetonazorskih pitanja, stila života, vjerskih opredjeljenja", kaže Cipek u razgovoru za Index.
Poraz četiri tipa politike
Za Cipeka nije iznenađenje što su gotovo svi akteri zadovoljni izbornim rezultatima, a mnogi od njih i javno proglašavaju pobjedu. Uobičajeno je da se na takav način u lokalnim sredinama konsolidiraju stranački redovi i priprema se za lokalne izbore. Na ovim izborima možda nisu poražene stranke, ali poraze su pretrpjele četiri tipa politike.
"U Zagrebu je poražena politika štednje i tehnokratske hladnoće SDP-ove vlade. U Splitu je poražena politika moraliziranja don Ivana Grubišića. U Osijeku je izbore izgubila politika konflikta prema Zagrebu i regionalnog populizma HDSSB-a, a u Vukovaru i Sisku poražena je politika širenja straha", kaže Cipek.
Bandić bez svjetonazora
Zanimalo nas je i što Cipek misli o osobnim porazima premijera Zorana Milanovića: SDP je podbacio i u Istri i u Zagrebu. "Jasno je da su ta dva Milanovićeva izborna projekta podbacila. Nema dvojbe da su i Milan Bandić i IDS izašli iz izborne utrke kao pobjednici", kaže Cipek.
Tajna Bandićevog uspjeha u Zagrebu, prema Cipeku, leži u činjenici da je stari/novi gradonačelnik metropole najbolje uspio izbjeći svjetonazorske konflikte. "Bandić je vješto izbjegao taj borbeni gnjev i pokazao se kao čovjek koji gradu nudi perspektivu, koji će pomoći malom čovjeku kroz marljivi rad", kaže Cipek.
Ovu tvrdnju Cipek ilustrira primjerom Bandićevog odgovora na pitanje podržava li promjenu imena Trga maršala Tita u Kazališni trg. "Bandić je kazao da ne podržava tu inicijativu jer je prvi hrvatski predsjednik Franjo Tuđman bio protiv imena trga. Na pitanje kakvi su argumenti za takav stav, Bandić je odgovorio da argumenti nisu potrebni jer je Tuđman valjda znao bolje od svih nas. To je sjajan manevar, kojim Bandić pomiruje ljevicu i desnicu", kaže Cipek.
Baldasarovo dodvoravanje desnici
Pristup je to koji je u Splitu pokušavao kopirati i Ivo Baldasar. Novi splitski gradonačelnik uoči izbora također nije prezao od dodvoravanja desnici, govorivši kako podržava i križ na Marjanu i spomenik Tuđmanu na Rivi, a ni Thompson mu nije mrzak.
"Baldasar je znao da SDP-ove birače ionako ima uza sebe. Oni su bili motivirani da stranka koju podržavaju napokon u Splitu nešto učini. I onda je logično da je htio privući birače centra ili barem demotivirati birače protivničke strane da ostanu kod kuće. Vrlo brzo nakon toga se Baldasar vratio drugačijoj retorici i podržao gay pride", kaže Cipek.
"SDP nema kapaciteta da osmisli neku novu politiku"
Dan nakon drugog kruga izbora, premijer Milanović je kazao da iz poraza u Zagrebu treba izvući lekciju. S obzirom da Cipek smatra kako je u Zagrebu zapravo poražena SDP-ova Vlada, upitali smo ga smatra li da nas očekuje nekakav zaokret u politici vladajuće stranke.
"Ne. Mislim da usprkos toj njegovoj izjavi neće biti promjene u politici SDP-a. Oni moraju slijediti politiku kakva dominira u Europskoj uniji. A i sve kada bi htjeli, nemaju dovoljno kapaciteta da osmisle neku novu politiku", smatra Cipek.
Dojam je da će SDP bez promjene kursa već na idućim parlamentarnim izborima izgubiti vlast. Rezultati lokalnih izbora novi su argument u korist takve teze.
"Relativno brz oporavak HDZ-a je iznenađujuć. Vrlo brzo se zaboravilo da je to stranka koju se procesuira na sudu, da je bivši predsjednik te stranke nepravomoćno osuđen za teški gospodarski kriminal. HDZ u lokalnim sredinama zapravo nije pretrpio značajnije gubitke, osim u Vukovaru koji im je bio važan zbog te simbolične težine. Ali kad se gledaju ukupni rezultati, vidi se da je HDZ duboko ukorijenjen u identitet hrvatskog društva", kaže Cipek.
HDZ-a i SDP-a teško ćemo se riješiti
Uoči izbora puno se govorilo upravo o krizi dvije najveće stranke. Međutim, izborni rezultati pokazuju da se odnos snaga na političkoj sceni zapravo nije drastično promijenio, usprkos pojavi pojedinih alternativnih građanskih inicijativa i pokreta. Razlog takvoj izdržljivosti HDZ-a i SDP-a Cipek vidi u činjenici da se građani identificiraju s njihovim simboličkim politikama.
"Hrvatska se u tom pogledu drastično razlikuje od tranzicijskih zemalja srednje Europe. U Poljskoj ili Mađarskoj česta je pojava potpuna propast političkih stranaka. Stranke jednostavno nestaju sa scene i pojavljuje se neke nove. No, Hrvatska ima stabilni stranački sustav zahvaljujući politikama identiteta. To pokazuje konzervativnost strukture sustava", kaže Cipek.
bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati