Tihomir Blaškić: I danas se pitam jesam li mogao spriječiti zločin u Ahmićima
Tekst: S.C.H.
Foto: Arhiva
BIVŠI zapovjednik operativne zone Srednja Bosna Tihomir Blaškić izjavio je kako nije znao da se priprema zločin u Ahmićima 1993. godine te da mu je i danas žao što ga nije mogao spriječiti.
Blaškić je u intervjuu Jutarnjem listu rekao kako se i danas pita je li mogao spriječiti zločin, što je tada propustio i je li trebao znati da se priprema nešto takvo, iako je objasnio kako je sastanak na kojem je dogovoren napad na Ahmiće, održan u kući Darija Kordića bez njegova znanja, jer je u to vrijeme postojala dvostruka linija zapovijedanja koja je često isključivala njegove naredbe ili ih je jednostavno mimoilazila.
"Josipovićeva posjeta Ahmićima pravi je državnički čin. Ne postoji drugi način za ispriku"
Blaškić je prvotno na Haškom sudu na temelju zapovjedne odgovornosti zbog zločina u Ahmićima, u kojem je 16. travnja 1993. ubijeno 116 civila, uglavnom staraca, žena i djece, osuđen na 45 godina zatvora, no na presudu se žalio te je ona u ponovljenom postupku smanjena na svega devet godina, koje je odslužio u pritvoru, pa je kratko nakon izricanja presude pušten na slobodu.
Blaškić je rekao kako mu je posebno drago što će hrvatski predsjednik Ivo Josipović posjetiti Ahmiće i pokloniti se žrtvama stravičnog zločina. "Mislim da je to vrlo primjeren, pravi državnički čin koji treba napraviti jedan hrvatski predsjednik. Posjet Ahmićima i Križančevu Selu primjer je kako treba odavati počast žrtvama rata. Ne postoji drugi način", rekao je i dodao da pozdravlja i činjenicu da će s Josipovićem u Ahmiće doći i kardinal i reis-ul-ulema.
Blaškić je ispričao kako je i sam, nakon što se vratio iz Haaga, otišao u Ahmiće kako bi odao počast žrtvama. Tvrdi i da se mnoge isprike banaliziraju zbog načina na koji se ljudi ispričaju te da se u takvim isprikama i riječima političara često osjeti neiskrenost.
"Tek sam na sudu shvatio prave razmjere zločina u Ahmićima"
Dodao je i da je u selo otišao krajem travnja 1993., nakon što se dogodio zločin, te da je tamo zatekao stravičan prizor destrukcije i uništavanja, no da je za prave razmjere zločina u Ahmićima i broj pobijenih civila saznao tek na suđenju u Haagu. "Nadao sam se da gledam poprište borbe, a tek kasnije, na sudu sam shvatio da se dogodilo nešto drugo", objasnio je.
"Prva prilika da se ispričam žrtvama, da izrazim svoje žaljenje bilo je tijekom suđenja, kada su se pojavili svjedoci u sudnici", tvrdi Blaškić i kaže kako je nakon zločina pokušao provesti istragu o krivcima za masakr, da je tražio i pomoć i suradnju međunarodnih snaga i zajedničku komisiju u kojoj bi bili i pripadnici Armije BiH.
bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati