Kako je zaista privatizirana INA?
BRANKO HOLZER, diplomirani inženjer kemijske tehnologije, bivši zaposlenik INA-e u Rafineriji nafte Sisak te bivši predsjednik Udruge polagatelja prava na dionice INA-e, dovršio je u jesen 2005. knjigu pod nazivom "Hrvatska pretvorbena akcija - Kako je privatizirana INA".
"Kako je privatizirana INA" progovara o događajima između 1990. do 2005. o kojima se priča, ali ih se dalje uglavnom ne istražuje. 9.000 ljudi zaposlenih u INA-i ostalo je bez posla uslijed dvanaest godina pretvorbene akcije. Osnova materijalne proizvodnje i prerade nafte do 1998. smanjila se za 50 posto u odnosu na 1991. Od desetak poduzeća izdvojenih iz INA-e 1996. godine, većina je nestala s tržišta, razbijena u manje dijelove ili prodana u vrlo nejasnim okolnostima.
Holzer u svojoj knjizi objašnjava da Dioničkim društvom INA-e upravljaju Skupština dioničara i Nadzorni odbor sastavljeni od članova postavljenih političkim odlukama i stranačkim dogovorima. I zaista,na Internet stranicama Ine je vidljivo, da od šest članova Nadzornog odbora INA-e, dvojica su predstavnici mađarskog MOL-a, vlasnika 25 posto INA-e, trojica su istaknuti HDZ-ovci, ministri Ivan Šuker i Damir Polančec te Tomislav Ivić. Posljednji je bivši aktivni član i saborski zastupnik HDZ-a Đuro Dečak.
Na pitanje što ga je motiviralo da napiše knjigu o privatizaciji INA-e, autor je odgovorio da ne gaji iluzije da može puno postići objavljivanjem knjige o INA-i. Međutim, ova je knižica doprinos objelodanjivanju činjenica i više događanja tijekom hrvatske pretvorbene akcije, kako autor naziva već notorna događanja koja su obilježila tranziciju gospodarstva u RH.
"Nakana je bila na jednom mjestu napisati bitne elemente i sadržaje o hrvatskoj pretvorbi i privatizaciji,s posebnim osvrtom na privatizaciju Ine, jednostavno da se to tako lako ne zaboravi." rekao je Holzer.
Potrebi pisanja i analiziranja hrvatske pretvorbene akcije svjedoći i činjenica, da je prije mjesec dana Vlada odustala od daljnje revizije pretvorbe i privatizacije.
Holzer je upozorio da je prodajom 25% plus 1 dionica Ine mađarskom MOL-u RH izgubila prevladavajući utjecaj na upravljanje Inom a time i na usmjeravanje razvoja tako važne tvrtke i djelatnosti za RH.
"Naime, iako MOL ima tek dva od sedam predviđenih mjesta u Nadzornom odboru INA-e, oni imaju pravo veta i bez njih se ne može odlučivati o većim svotama od oko 80 milijuna kuna. Samo da predočim, količina nafte u tolikoj vrijednosti prođe kroz sisačku rafineriju u nekoliko dana" - objasnio je Branko Holzer.
Holzer se opisanom tematikom, a i šire, pitanjem pozicioniranja nacionalne industrije nafte plina i petrokemije u gospodarstvu RH, bavi od osamostaljenja RH, te je u više objavljenih članaka već pisao o onome što je sada sjedinio u knjigu, i, kako kaže, nitko ga do sada nije osporio.
Na pitanje koga smatra odgovornim za 15 godina provođenja hrvatske pretvorbene akcije i za Inu, Holzer je rekao da je to više nego jasno.
"Kao većinski vlasnik i dioničar kriva je, očito, Republika Hrvatska. Pritom ne izuzimam ni jednu vlast. Odgovorne su sve vlade i sve institucije, a Vlada zaustavlja reviziju pretvorbe i privatizacije za koju je revizorica utvrdila da je 90 posto obavljena kriminalno, kazneno i nemoralno." - završio je autor knjige Branko Holzer.
>>> Knjigu "Hrvatska pretvorbena akcija - Kako je privatizirana INA" možete downloadati ovdje (PDF)
V.Š.

bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati