Krenula javna rasprava o novom centru za gospodarenje otpadom u Zagrebu

GRAD Zagreb započinje ključnu fazu u projektu zatvaranja odlagališta Jakuševec i uspostave održivog sustava gospodarenja otpadom.
Nakon što je u ožujku predstavljen idejni projekt Centra za gospodarenje otpadom (CGO) Zagreb, najavljena je i javna rasprava o Studiji utjecaja na okoliš, koja će trajati od danas do 3. rujna, navode iz Grada.
Javno izlaganje održat će se 27. kolovoza u 17 sati u Maloj dvorani KD Vatroslava Lisinskog, dok će građani uvid u Studiju moći ostvariti radnim danom od 8 do 16 sati u predvorju Gradske uprave na Trgu Stjepana Radića 1, kao i putem interneta i e-platforme: bit.ly/CGOJavnaRasprava.
CGO kreće krajem 2028., Tomašević: Ključno za neovisnost Zagreba
"Izgradnja CGO-a ključna je kako za zatvaranje odlagališta Jakuševec tako i za prestanak ovisnosti Zagreba o privatnim poduzećima u gospodarenju otpadom. Predviđeno je da CGO krene s probnim radom krajem 2028. godine", izjavio je gradonačelnik Tomislav Tomašević.
Projekt je već dobio sve potrebne potvrde o usklađenosti s ekološkom mrežom i prostornim planom, a zahtjev za izdavanje lokacijske dozvole predan je krajem svibnja. Grad očekuje da će dozvola biti izdana do kraja 2025.
Tehnološki napredno postrojenje i edukativni park
Novi zagrebački CGO koristit će mehaničko-biološku obradu otpada najnovije generacije, bez štetnih emisija, neugodnih mirisa i utjecaja na kvalitetu života. U sklopu postrojenja nalazit će se sortirnica, kompostana, bioplinsko postrojenje za proizvodnju električne energije i solarni paneli, što će osigurati energetsku samoodrživost.
Posebna komponenta projekta je klimatsko-edukativni park koji će služiti edukaciji građana o održivom gospodarenju otpadom. Ukupna vrijednost investicije procjenjuje se na oko 140 milijuna eura.
Podrška i s razine Grada i Županije
Podsjetimo, Gradska skupština Zagreba usvojila je Studiju izvedivosti još u siječnju 2024., a istu odluku donijela je i Skupština Zagrebačke županije u srpnju iste godine.
Projekt CGO Zagreb predstavlja najvažniji infrastrukturni korak prema zatvaranju Jakuševca i uspostavi suvremenog, neovisnog i održivog sustava gospodarenja otpadom u glavnom gradu.

bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati