Sklopivi telefoni su tanki i lagani u 2025. - zašto ovi brendovi iskrivljuju istinu?

Pri kreiranju rubrike Index Shopping nastojimo izdvajati odlične proizvode koji se i nama sviđaju te odlične akcije i popuste. Ne objavljujemo proizvode koje i sami ne bismo kupili ili smatramo da njihova promocija nije u skladu s profesionalnim standardima. Neki proizvodi u rubrici Index Shopping mogu biti sponzorirani.
Kada je HONOR početkom mjeseca u Kini predstavio svoj novi Magic V5, pohvalili su se kako je riječ o najtanjem sklopivom telefonu na svijetu, debljine svega 8.8 milimetara. Ipak, čini se da je ta marketinška tvrdnja vrlo brzo dovedena u pitanje, a najnovija otkrića sugeriraju da neki proizvođači, blago rečeno, kreativno tumače pravila mjerenja.
Pravu buru na društvenim mrežama pokrenuo je poznati leaker Ice Universe, koji je u nizu objava na Twitteru usporedio HONOR Magic V5 s konkurentom, Samsungovim Galaxy Z Fold 7.
Njegovi testovi, koji su uključivali papirnatu karticu, kuglicu i mjerni alat, jasno su pokazali da je Samsungov preklopni uređaj zapravo neznatno tanji od modela koji nosi titulu "najtanjeg na svijetu", piše Android Authority.
Tajna je u metodi mjerenja
U čemu je tajna? Čini se, u metodi mjerenja. Na službenim stranicama HONOR-a stoji prilično neobična napomena: debljina telefona mjeri se bez unutarnje i vanjske zaštitne folije na zaslonima.
Riječ je o vrlo upitnoj praksi, pogotovo jer se unutarnja folija na sklopivim zaslonima smatra trajnim dijelom uređaja i korisnici je ne bi smjeli sami uklanjati. To je posao isključivo za ovlaštene servisere.
Kratka provjera otkrila je da ovo nije nova praksa za HONOR; istu metodu koristili su još kod modela Magic V2. I tada je tvrtka tvrdila da je riječ o najtanjem preklopnom telefonu u stilu knjige, s debljinom manjom od jednog centimetra (9.9 mm).
Suočen s optužbama, HONOR je odgovorio kako "ukupna debljina ne uključuje zaštitne folije ni izdignuti dio kamere" te da "ova metoda mjerenja nije jedinstvena za HONOR".
Tvrtka je čak dostavila i fotografije koje dokazuju debljinu od 8.8 mm, no potvrdili su da je za potrebe mjerenja uklonjena vanjska zaštitna folija. To je donekle razumljivo, jer za razliku od unutarnje folije, korisnici vanjsku doista mogu sami ukloniti. Tvrtka je dodatno poručila da "nema potrebe" za uklanjanjem unutarnje folije prilikom mjerenja debljine u sklopljenom stanju.
To ipak otvara pitanje zašto HONOR na svojoj web stranici navodi da se mjerenje od 8.8 mm odnosi na uređaj bez zaštitnih folija na oba zaslona. Uostalom, da je HONOR postigao tu debljinu s uključenim folijama, to bi bio rezultat vrijedan hvaljenja.
Također, vrijedi napomenuti da se na priloženim fotografijama ne vidi unutarnji zaslon, pa se ne može potvrditi je li zaštitna folija na njemu doista bila prisutna, pa im moramo jednostavno vjerovati na riječ.
A što je s ostalim proizvođačima?
Izjava da i drugi koriste istu metodu zaintrigirala je novinare Android Authorityja, stoga su istražili specifikacije konkurentskih modela. Otkrili su da i OPPO za svoj Find N5, čija deklarirana debljina iznosi 8.93 mm, također isključuje zaštitnu foliju iz mjerenja.
Upitali su i Samsung kako oni mjere svoje uređaje, no odgovor još čekaju. Na njihovim službenim stranicama stoji da se "debljina sklopljenog Galaxy Z Fold 7 mjeri od vrha do dna staklenih površina", što vjerojatno znači od vanjskog zaslona do stražnjeg poklopca.
Google je, s druge strane, puno transparentniji. Za svoj Pixel 9 Pro Fold navode da mjere "ne uključuju izbočinu kamere", što sugerira da su zaštitne folije uračunate u debljinu.
Xiaomi je na upit odgovorio da slijedi "industrijski standard", no problem je što jedinstveni standard očito ne postoji. Na zahtjev Android Authorityja za pojašnjenjem nisu odgovorili. Slično je bilo i s HUAWEI-jem i vivom, od kojih odgovore ovaj portal još uvijek čeka, iako na stranici za HUAWEI Mate X6 stoji da debljina ne uključuje modul kamere.
Problem nije samo u debljini, već i u težini
Upitne metode mjerenja ne odnose se samo na debljinu - detaljniji pregled stranica proizvoda otkriva da neki proizvođači iskrivljuju istinu i kada je u pitanju težina njihovih preklopnih uređaja.
U opisu HONOR Magic V5 modela stoji da je težina od 217 grama za bijelu verziju postignuta bez unutarnje zaštitne folije. Slično tome, u fusnotama za OPPO Find N5 navodi se da težina od 229 grama ne uključuje zaštitnu foliju s unutarnjeg zaslona.
Kod modela vivo X Fold 5 (217 g) i HUAWEI Mate X6 (239 g), stranice proizvoda otkrivaju da su uređaji vagani bez unutarnjih i vanjskih zaštitnih folija. I dok možemo razumjeti izostavljanje vanjske folije - koju korisnici mogu ukloniti - unutarnja folija nije namijenjena uklanjanju, pa bi trebala biti uključena u službenu težinu.
Samsung i Google u svojim opisima proizvoda ne navode koristi li se ili ne folija prilikom vaganja.
Zašto je sve ovo uopće važno?
Možda se pitate zašto je važna razlika od 0.1 mm. Odgovor je jednostavan: marketing. Upravo ta sićušna razlika može značiti hoće li proizvođač moći tvrditi da ima "najtanji sklopivi telefon na svijetu" ili ne. Korištenje metode koja uljepšava stvarne dimenzije uređaja upitna je marketinška taktika koja brendovima omogućuje da se kite titulama koje inače ne bi zaslužili.
U svakom slučaju, jasno je da neki proizvođači preklopnih telefona olako pristupaju mjerenju svojih uređaja. Metode koje koriste HONOR i OPPO svakako treba uzeti s dozom rezerve. Ni Xiaomi svojim neodređenim odgovorom ne ulijeva povjerenje. Ova tema će se vjerojatno ponovno naći u središtu pažnje kad (i ako) Apple predstavi svoj dugo očekivani preklopni iPhone.
Ovo, naravno, nije prvi put da proizvođači pametnih telefona pribjegavaju upitnim taktikama u marketingu. Tijekom godina vidjeli smo i varanje na benchmark testovima, forsiranje beskorisnih brojki (poput 100x zooma) i reklamne fotografije za kamere koje su zapravo snimljene DSLR fotoaparatima.
No najnoviji primjer s mjerenjima prijeti dodatno narušiti povjerenje korisnika u tvrdnje koje proizvođači iznose o svojim uređajima.

bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati