Dva milijuna eura za spašavanje jesetri u dunavskom slivu, u projektu i Hrvatska

STRUČNJACI iz devet europskih zemalja, među njima i iz Hrvatske, oformili su tim koji će do 2028. provoditi u dunavskom slivu trogodišnji projekt praćenja i zaštite jesetri koje su zbog pretjeranog izlova i uništenih staništa došle do ruba izumiranja.
Projekt vrijedan nešto više od dva milijuna eura provodit će se kroz trogodišnje razdoblje i sufinancirati iz EU programa Interreg Dunavska regija u iznosu od 1,66 milijuna eura, priopćilo je danas Ministarstvo zaštite okoliša i zelene tranzicije (MZOZT).
Jesetre, često nazivane 'živim fosilima', zbog prekomjernog izlova, uništenih staništa i fragmentacije rijeka došle su do ruba izumiranja, što potvrđuje podatak po kojem su dvije od šest dunavskih vrsta jesetri već izgubljene, dok preostale opstaju samo u izoliranim populacijama.
Jesetre već godinama nisu zabilježene u Kupi i Uni
"U Hrvatskoj će projekt biti usmjeren na terensko istraživanje rijeka u kojima imamo povijesne podatke o jesetrama, ali već dugi niz godina one tamo nisu zabilježene, primjerice u Kupi i Uni, kako bismo dobili uvid u njihovu rasprostranjenost", rekla je Tanja Mihinjač iz MZOZT-a.
U tu svrhu, dodala je, koristit će se inovativne metode okolišne DNA te će moći planirati bolju zaštitu tih ugroženih vrsta slatkovodnih riba. Međudržavni tim stručnjaka provodit će trogodišnji projekt za praćenje i zaštitu tih drevnih migratornih riba do 2028. godine, a rezultati će pomoći u izradi međunarodnog akcijskog plana za jesetre za četiri zemlje gornjeg i srednjeg Dunava.
Projekt je pokrenut u Bukureštu
Time će se, kažu u ministarstvu, uskladiti mjere očuvanja duž cijelog sliva. Inicijalno okupljanje i pokretanje projekta održano je 9. i 10. srpnja u Bukureštu, a voditelj je rumunjsko Ministarstvo okoliša, voda i šumarstva. Hrvatske članove, uz Ministarstvo zaštite okoliša, čine i stručnjaci iz Hrvatskih voda i Instituta za vode "Josip Juraj Strossmayer".
Ostali partneri su Sveučilište za prirodne resurse i primijenjene znanosti u Beču, Sveučilište Széchenyi István iz Mađarske, Institut za istraživanje voda iz Slovačke, Sveučilište u Beogradu, Svjetski fond za prirodu Ukrajina, sveučilište Moldavije, rumunjski institut za istraživanje u Delti Dunava, Međunarodna komisija za zaštitu Dunava, uz WWF Srednje i istočne Europe te Bugarske i Rumunjske.

bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati