Pet vrsta boli koje mogu ukazivati na ozbiljno zdravstveno stanje

LIJEČNICI hitne medicine svakodnevno se susreću s najtežim i najnepredvidivijim zdravstvenim situacijama. No, što zapravo znači "ozbiljna" bol i kada treba reagirati odmah?
Stručnjaci iz područja hitne medicine ističu da je bol vrlo individualan doživljaj - ono što je nekome blaga nelagoda, drugome može biti znak ozbiljne bolesti. Upravo zato poručuju: nikakvu bol ne treba zanemariti, a kod sljedećih pet situacija treba posebno brzo reagirati.
1. Iznenadna jaka bol koja ne prestaje
Ako se bol javi iznenada, vrlo je jaka i ne popušta, to je signal da tijelo upozorava na nešto što se ne smije ignorirati.
"Bilo da se radi o ruci, leđima ili trbuhu - ako osjetite novu, iznenadnu i neobjašnjivu bol, bolje je otići liječniku nego čekati", kaže dr. Michael Turturro, specijalist hitne medicine sa Sveučilišta u Pittsburghu.
U takvim slučajevima važno je ne zanemariti instinkt. Ako osjećamo da nešto nije u redu - vjerojatno nije.
2. Bol u prsima
Bol u prsima najčešće se povezuje sa srčanim udarom, ali može upućivati i na niz drugih ozbiljnih stanja.
"Posebno treba obratiti pažnju na bol koja se javlja iznenada, koja je nova ili neobična, pogotovo kod osoba koje već imaju srčanih problema", ističe dr. Mark Conroy, liječnik hitne medicine iz Sveučilišnog kliničkog centra u Ohiju.
Osim srčanog udara, bol u prsima može biti i znak plućne embolije (krvnog ugruška u plućima) ili puknuća krvne žile u prsima. S druge strane, ponekad je riječ i o manje ozbiljnom problemu poput žgaravice. No bez pregleda – nemoguće je znati.
Zato liječnici poručuju: ne paničarite, ali ni ne ignorirajte. Svaka bol u prsima zaslužuje pažnju.
3. Bol i crvenilo u potkoljenici
Bol u listu noge, posebno ako je praćena oticanjem ili crvenilom, može upućivati na duboku vensku trombozu (DVT) - krvni ugrušak koji se formira u veni noge.
"Posebno smo oprezni kod pacijenata koji su nedavno operirani, dugo su ležali ili su imali dug let avionom", kaže dr. Conroy.
DVT je stanje koje se mora brzo dijagnosticirati jer ugrušak može otputovati do pluća i uzrokovati plućnu emboliju, što može biti smrtonosno.
4. Bol u gornjem dijelu leđa koja djeluje kao pucanje
Bol u leđima često nije razlog za paniku, no ako je riječ o oštrim bolovima u gornjem dijelu leđa koji se osjećaju kao pucanje ili kidanje, potrebno je odmah potražiti liječničku pomoć.
"Takva bol može ukazivati na problem s aortom, glavnom krvnom žilom u tijelu", upozorava dr. Conroy.
Puknuće aorte iznimno je opasno stanje koje zahtijeva hitnu intervenciju.
5. Bol u donjem dijelu trbuha (s dodatnim simptomima)
Donji dio trbuha često skriva uzroke koje nije lako odmah prepoznati, no liječnici navode nekoliko simptoma na koje treba obratiti pažnju.
Ako se bol u donjem dijelu trbuha ili leđa (tzv. slabine) javlja uz mučninu ili povraćanje, povišenu temperaturu, učestalo mokrenje ili bol pri mokrenju, moguće je da se radi o upali slijepog crijeva, bubrežnim kamencima ili infekciji mokraćnih puteva ili bubrega.
U takvim slučajevima odlazak liječniku ne treba odgađati.

bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati