U kinima se počeo prikazivati The Patriot

28. LIPNJA 2000. u kina je stigao The Patriot, epski povijesni film koji je publici ponudio spoj spektakularne akcije, osobne tragedije i američkog domoljublja. Režirao ga je Roland Emmerich, tada poznat po blockbusterima poput Dana nezavisnosti i Godzille, a glavnu ulogu odigrao je Mel Gibson, kojemu je ovo bio povratak u herojski povijesni žanr nakon legendarnog Hrabrog srca.
Obitelj, osveta i rat
Radnja filma smještena je u Južnu Karolinu tijekom Američkog rata za neovisnost. Mel Gibson utjelovljuje Benjamina Martina, fiktivnog ratnog heroja koji se povukao iz borbe kako bi živio miran život s djecom nakon smrti supruge. Međutim, nasilni upad britanske vojske i brutalno ubojstvo njegova sina prisiljavaju ga da ponovno uzme oružje u ruke.
U središtu priče nije samo borba protiv Britanaca, već i unutarnja borba oca koji mora balansirati između osvete i odgovornosti prema preostaloj djeci. Martin se pretvara u legendarnog "Duha" (Ghost), gerilskog vođu koji potiče pobunjenike na otpor protiv daleko moćnije britanske vojske.
Film prikazuje krvave bitke, gubitke i moralne dileme iz osobne perspektive, naglašavajući cijenu slobode i snagu obiteljske ljubavi.
Mel Gibson kao simbol otpora
Uloga Benjamina Martina savršeno se uklopila u tadašnju fazu Gibsonove karijere. Nakon što je u Hrabrom srcu utjelovio škotskog junaka Williama Wallacea, ovdje ponovno postaje karizmatični borac za slobodu, ali ovaj put protiv britanske imperijalne sile u američkom kontekstu.
Uz Gibsona, u filmu glume i Heath Ledger kao njegov idealistički sin Gabriel, Jason Isaacs kao nemilosrdni britanski pukovnik Tavington, čija je okrutnost jedna od ključnih pokretača radnje, te Joely Richardson kao Charlotte, Benjaminova šogorica koja daje emotivnu protutežu ratnim strahotama.
Spektakl i kontroverze
The Patriot je poznat po raskošnim scenama borbe, bogatoj produkciji i detaljnoj rekonstrukciji uniformi, oružja i vojnih taktika 18. stoljeća. Emmerich je uspio stvoriti film koji kombinira akciju velikih razmjera s intimnim ljudskim pričama.
Ipak, film nije prošao bez kontroverzi. Povjesničari su kritizirali slobodnu interpretaciju stvarnih događaja i pojednostavljivanje kompleksnih političkih odnosa. Britanski gledatelji posebno su zamjerili prikaz britanskih vojnika kao nepopravljivih zlikovaca, što je izazvalo brojne rasprave.
Na kinoblagajnama film je bio uspješan, zaradivši više od 215 milijuna dolara širom svijeta. Kritike su bile podijeljene: dok su jedni hvalili Gibsonovu karizmu i emotivnu srž filma, drugi su isticali preveliku patetiku i povijesne netočnosti.
