Milošević: Važno je da pozdrav smrti "Za dom spremni" ne dobije pravo javnosti

PREDSJEDNIK Srpskog narodnog vijeća (SNV) Boris Milošević poručio je danas na komemoraciji u Jadovnom, jednoj od lokacija bivšeg ustaškog koncentracijskog logora iz sustava Gospić-Jadovno-Pag, kako je važno da radikalizam i ekstremizam u društvu ne zauzmu javni prostor.
Program obilježavanja u Jadovnom na lokalitetu Šaranova jama kod Gospića, gdje su tijekom ljeta 1941. ubijane uglavnom osobe srpske i židovske nacionalnosti, započeo je parastosom koji je predvodio umirovljeni paroh SPC-a Luka Bosanac.
Polaganju vijenaca pored spomen-kompleksa i spomenika "Golgota" prethodilo je javno svjedočenje Đorđa Plačkovića, unuka Tomice Plačkovića kojeg su ustaše odvele s kućnog praga u ljeto 1941.
"Ništa ne može prekriti da je to mjesto bilo mjesto zločina i užasa"
Milošević je rekao da bez obzira na negiranje logora i zločina i nepostojanja spomen-ploče i spomenika, bez obzira na razvoj turizma i sve veći broj dolazaka turista, ništa ne može prekriti da je to mjesto bilo mjesto zločina i užasa.
"Važno je da mi danas ne dopustimo da mržnja, radikalizam i ekstremizam u društvu zauzmu javni prostor. Važno je da pozdrav smrti 'Za dom spremni' ne dobije pravo javnosti jer je svaki popis ljudi koji su poslani u ovaj logor završavao tim pozdravom", kazao je Milošević.
Važno je i da žrtve dobiju poštovanje kako zaslužuju, a njihovo stradanje dostojanstveno obilježje.
"U Jadovnom je stradalo preko 32 tisuće ljudi"
Predsjednik Saveza antifašističkih boraca i antifašista Republike Hrvatske Franjo Habulin rekao je da ima podatak po kojem je u Jadovnom stradalo preko 32 tisuće ljudi, a na otoku Pagu više od osam tisuća.
"Povijest se krivotvori izmišljanjem stvari koje se nisu dogodile te prešućivanjem i negiranjem stvari koje su se dogodile", kazao je Habulin.
Upozorio je i da su tu mediji i društvene mreže koje vrlo često obiluju napisima koji iskrivljuju tu povijest.
U takvoj se klimi, dodao je, pojavila i ideja kako nije postojao genocid nad stanovništvom srpske nacionalnosti.
"Srbi su doživjeli u NDH ogromna stradanja"
"To je nešto što nije prihvatljivo. Srbi su doživjeli u NDH ogromna stradanja prema rasnim zakonima koje je ustaški režim donio po uzoru na svoje gazde - njemački nacizam i talijanski fašizam", rekao je.
Naglasio je i da ne postoji znak jednakosti između ustaškog režima, NDH i hrvatskog naroda. "Hrvatski narod nije prihvatio NDH, prihvatio je antifašizam", kazao je Habulin.
"Sjećati se žrtava s poštovanjem koje svuda i uvijek zaslužuje svaka nevina žrtva, to je jedini način da nam povijest ne bude uteg za budućnost", poručila je izaslanica predsjednika Republike Hrvatske Melita Mulić.
"Ne smijemo nikad zaboraviti, niti umanjivati zločine jer fašizam koji je širio mržnju, isključivost i nasilje predstavlja sramotnu i mračnu stranu naše povijesti", rekla je izaslanica predsjednika Hrvatskog sabora i premijera Plenkovića Vedrana Šimundža.

bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati