Nitko ne može smijeniti šeficu Komore godinama: "Struka je rob jedne osobe"

MINISTARSTVO zdravstva i hrvatski fizioterapeuti već godinama vode borbu s Hrvatskom komorom fizioterapeuta (HKF) i predsjednicom Mirjanom Grubišić koja se kontinuirano oglušuje na mjere koje Ministarstvo donosi, kao i na prosvjede fizioterapeuta koji već godinama čekaju na svoje licence.
Podsjetimo, cijela priča o Komori krenula je još 2017. kada su u javnost istupili fizioterapeuti koji su tvrdili kako Komora posluje netransparentno, a da se osobe izabiru na čelna mjesta prema unutarnjim aktima koji nisu zakoniti.
Index je, između ostalog, tada iznio tvrdnje fizioterapeuta Gorana Cvetojevića kojem je ubrzo nakon stigla i tužba Komore za klevetu, jer je tražio da se javno objavi plaća predsjednice te broj zaposlenih u Komori, a na odbacivanje tužbe čekao je sve do svog 50. rođendana, 16. svibnja ove godine.
"Pravna bitka se nije isplatila jer sam potrošio puno novaca na odvjetnike i strahovito puno vremena na pripreme obrana s odvjetnicima te na odlaske na ročišta i ostalo, tako da sam ja kao pojedinac prošao poprilično loše", priča nam sada Cvetojević, s kojim smo razgovarali i 2017., prije nego što je krenula cijela pravna hajka. Ipak, zbog nekih stvari ne žali.
Našli brdo nepravilnosti, nijedna se nije ispravila
"Dokazao sam da ne postoji adekvatna kontrola nad radom Komore", objašnjava. "U svim nadzorima je nadležno tijelo pronašlo greške i donijelo mjere koje je Komora trebala provesti kako bi greške ispravila. Greške su se odnosile na procese izbora čelnih osoba u Komori te su naložile Komori da se ti izbori ponove. To nikada nije učinjeno. U nekoliko nadzora koje je Ministarstvo provelo pronađene su i nepravilnosti vezane uz različite procese o funkcioniranju Komore u odnosu prema članovima, poput izdavanja licenci fizioterapeutima koji završe fakultet. Pronađene su i greške u samom radu Ureda Komore te nepravilnosti u poštivanju pravilnika i statuta Komore. Međutim, na sve mjere koje je Ministarstvo donijelo i koje bi trebale usmjeriti način rada Komore se ona oglušuje i jednostavno ih ne provodi", objašnjava dalje Cvetojević.
Ključni problem danas fizioterapeuti vide u Mirjani Grubišić i vodstvu Komore, zbog čega traže kompletnu smjenu u novom najavljenom prosvjedu za subotu 28. lipnja. Ministarstvo zdravstva još je i lani u lipnju provelo nadzor nad Komorom i donijelo 17 mjera koje Komora mora ispoštovati u 30 dana, prvenstveno kako bi fizioterapeuti mogli konačno početi raditi u struci, no nijedna od njih 17 nije provedena.
Kazneno prijavili Komoru
"Komora je kao država u državi, postala je bankomat jedne osobe", tvrdi naš izvor, koji je s još nekoliko kolega podnio kaznenu prijavu DORH-u u ožujku ove godine zbog sumnje u zlouporabu položaja i ovlasti u Komori. Odgovor na prijavu, kažu, i dalje čekaju.
Još smo 2017. pisali kako je Komora trebala ponovno provesti izbore za čelne osobe, što ona nije napravila, kao i da Komora godišnje uprihodi više od dva milijuna kuna za koje nije jasno na koji način se troše.
Prihodi Komore otad su porasli - samo u 2023. od članarina, upisnina, države i ostalog HKF je uprihodio više od 650.000 eura, a kada su taj novac oduzeli na plaće i ostalo, doznajemo, Komori je ostalo skoro 100.000 eura. Ovaj rast prihoda može se djelomično pripisati i podizanju članarina u 2023. s 50 kuna na 10 eura koje članovi moraju plaćati Komori kako bi i dalje imali svoje licence.
"Gdje ta lova ide? Zašto se ona javno ne objavljuje? Pa samo od jednog člana Komora godišnje dobije 120 eura", priča s nama sugovornik iz Komore, koji zbog atmosfere straha među fizioterapeutima nije htio javno istupati. Svakoga tko se javno pobuni, priča nam sugovornik, dočeka tužba.
Komora traži dupli staž, a do 2022. ga nije tražila
Naime, kako smo već pisali, unatoč tome što je Ministarstvo izdalo licence fizioterapeutima, Komora ni danas ne želi njih upisati u Registar, i dalje tvrdeći kako oni moraju odraditi svoj staž i položiti stručni ispit kako bi dobili svoju licencu na šest godina jer fizioterapeuti sa i bez diplome nemaju isto zvanje.
Svoje je tvrdnje Komora proteklih godina potkrepljivala s 13 nepravomoćnih presuda protiv Ministarstva, no i to je na kraju bilo poništeno presudom Visokog upravnog suda iz veljače ove godine koji je stao na stranu fizioterapeuta. Unatoč tome, Komora i njihova predsjednica Grubišić opet su tužili Ministarstvo jer su umjesto njih izdali licence, pa tako fizioterapeutima i ovih dana stižu pozivi na sud.
"Grubišić sada ne želi priznati staž prvostupnicima kojeg su odrađivali kada su završili srednju školu, a to je do 2022. odobravala uz stručni ispit koji se plaćao i do 250 eura. Uz to, za taj ispit morali ste kupovati njezinu knjigu, odnosno smjernice, koje nisu bile ništa više nego skup radova koji su objavljivali njezini prijatelji", priča nam sugovornik.
Nakon što se jedan od fizioterapeuta pobunio na takav način provođenja ispita, Komora je ukinula ispite, i otad traži dva odvojena pripravnička staža, smatrajući da se radi o različitim zvanjima.
"To je sasvim u redu jer svatko tko završi studij će vam reći da najviše nauče tijekom pripravništva. No, kako Komora može izjednačavati fizioterapeute koji su od srednje škole u tom sustavu s nekime tko je samo upisivao studij za fizioterapiju? Komora sada inzistira na ispravljanju štete koju su sami prouzročili", smatra naš sugovornik.
Komora sve demantirala
Komentar smo u međuvremenu dobili i od Komore.
Ponajprije, iz Komore tvrde kako su sve mjere Ministarstva iz nadzora, koje su bile "u skladu za zakonom", bile ispoštovane i provedene. Što se tiče financijskih izvješća, u Komori su nam u odgovoru naveli kako su ona doista i objavljena, a odgovorili su nam i na pitanja o presudi Visokog upravnog suda.
"Visoki upravni sud NIJE ukinuo stavke Pravilnika o izmjenama i dopunama Pravilnika o izdavanju, obnavljanju i oduzimanju odobrenja za samostalan rad (licenca) Hrvatske komore fizioterapeuta koje se tiču odrađivanja pripravničkog staža i polaganja stručnog ispita jer naprosto isti Pravilnik NIJE NIKAD propisivao odrađivanje pripravničkog staža i polaganja stručnog ispita tako da Visoki upravni sud nije niti mogao nešto ukinuti što ne postoji u istom Pravilniku propisano. Obavljanje pripravničkog staža i polaganje stručnog ispita propisano je člankom 14. Zakona o fizioterapeutskoj djelatnosti kao uvjet fizioterapeutu za izdavanje odobrenja za samostalan rad i upis u Registar fizioterapeuta a ne Pravilnikom kojeg vi navodite", odgovor je Komore, koja je jutros objavila i priopćenje vezano uz prosvjed u subotu.
Komoru smo pitali i koje bi garancije fizioterapeuti prvostupnici imali u slučaju da se vrate isti ispiti koji su 2022. ukinuti zbog utvrđenih nepravilnosti.
"Hrvatska komora fizioterapeuta nije provodila niti provodi stručni ispit nego ispit osposobljenosti, stručni ispit je u nadležnosti Ministarstva zdravstva. Komora je predložila u esavjetovanju kod Izmjene i dopune Pravilnika o pripravničkom stažu zdravstvenih radnika prošle godine Ministarstvu zdravstva da se kroz Pravilnik o pripravničkom stažu zdravstvenih radnika prvo uvedu te odredbe kao prijelazno razdoblje, a izmjene tog Pravilnika koji je već prošao esavjetovanje sutra može Ministrica zdravstva pustiti u Narodne novine. Kad bi se ti prijelazni uvjeti propisali navedenim Pravilnikom prvostupnici fizioterapije bi polagali stručni ispit ispred Povjerenstva Ministarstva zdravstva a ne u Komori", naveli su.
"Ne inzistiramo na dva odvojena staža"
S druge strane, u Komori nam tvrde i kako "ne inzistiraju na dva odvojena staža" jer, kažu, za to nemaju ovlasti.
"Komora ne inzistira na dva odvojena staža niti Komora ima ovlasti za isto. Ovlaštenje Komore je da provodi upravni postupak sukladno Zakonu o općem upravnom postupku i Zakonu o fizioterapeutskoj djelatnosti te rješava upravne postupke po zahtjevu stranke. Zakonom je propisano da svako zanimanje provodi pripravnički staž iz svog zanimanja i to jednom. I trinaest pravomoćnih presuda upravnih sudova je utvrdilo da je različit staž za fizioterapeutskog tehničara u odnosu na fizioterapeuta a tako i sadržaj stručnog ispita", odgovorili su u Komori, uz citat dvije presude.
Naposljetku, u Komori su uglavnom demantirali sve što fizioterapeuti tvrde.
"I netočna je informacija da je Visoki upravni sud poništio trinaest presuda, te su presude pravomoćne i one se ne mogu ukinuti i netočna je informacija da je predsjednica Komore nelegalno na funkciji i netočna je informacija da je Komora u sukobu s Ministarstvom zdravstva i netočna je informacija da Mirjana Grubišić, predsjednica Komore ne želi priznati staž prvostupnicima jer priznavanje staža nije u nadležnosti predsjednice Komore nego pravne službe u Komori s obzirom da predsjednica nije pravnik i nema ovlasti rješavati upravne postupke", naveli su u odgovoru.
Komora: Odbili smo samo 7 zahtjeva
Ono najvažnije, i zbog čega fizioterapeuti prosvjeduju u subotu, je broj onih koji su ove godine uistinu upisani u Registar fizioterapeuta. Kako nam navode u odgovoru, od 219 riješenih zahtjeva od početka godine, Komora tvrdi da je samo njih sedmero odbijeno je izdavanje odobrenja i upis u Registar fizioterapeuta. Fizioterapeuti tvrde da je brojka puno veća.
"Poboljšanja u Komori nema i ne može ni biti dokle god je takva osoba na čelu jer svjesno i namjerno opstruira sve ono što Ministarstvo traži. S druge strane, bilo kakve promjene u vidu fizioterapije se ne mogu napraviti samo od strane Komore, već je potrebno suglasje i s Ministarstvom, sindikatima, poslodavcima i ostalim sudionicima u zdravstvu te drugim institucijama Republike Hrvatske. S obzirom da ta žena nema adekvatnu komunikaciju s Ministarstvom zdravstva ili drugim relevantnim sudionicima, struka je rob jedne takve osobe", zaključuje naš sugovornik, fizioterapeut Cvetojević.

bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati