Analitičar Barić: Postavlja se pitanje koliko Izrael može ekonomski izdržati napad

POVJESNIČAR i urednik na Hrvatskom radiju Darijo Špelić te vojni analitičar s Fakulteta političkih znanosti Robert Barić gostovali su u emisiji "U mreži Prvog" na Hrvatskom radiju. Razgovarali su o tome hoće li se sukob između Izraela i Irana smiriti ili još više eskalirati.
Barić je poručio kako cilj akcije koju su započeli Izraelci nije neutralizacija iranske nuklearne infrastrukture nego promjena režima.
"To pokazuje pokušaj dekapitacije političkog vrha u Iranu, koji je išao tako daleko da su željeli likvidirati vrhovnog vođu, ali je iz SAD-a došla zabrana. Iranska nuklearna infrastruktura je doživjela udarce, ali Iran ima jako disperziranu infrastrukturu", napomenuo je.
Barić: Trumpu su poremećeni planovi
Što se tiče eskalacije sukoba, Barić tvrdi da sve ovisi hoće li se u sukob umiješati SAD. Špelić je kazao kako postoji mnogo mogućih razloga zašto je Izrael napao baš sada, u trenutku pregovora SAD-a i Irana oko nuklearnog naoružanja.
Barić je naglasio da se američki predsjednik Donald Trump ne želi umiješati ni u jedan rat. Ipak, upozorava da su Trumpu poremećeni planovi jer se Iran povukao iz pregovora, što odgovara Izraelu. "Izraelu ne odgovaraju pregovori koji bi ograničio obogaćivanje uranija, a ne bi potpuno neutralizirao nuklearne sposobnosti", uvjeren je.
Istaknuo je kako ni Izrael ni Iran nemaju sposobnosti za kopneno ratovanje. Naveo je da ako se SAD ne umiješa, pitanje je tko će dulje izdržati.
Špelić: Iran zna kako raspršiti nuklearni program
Špelić predviđa da bi ova situacija mogla dovesti do unutarnjih previranja u Iranu. "Ne bi se događala akcija obezglavljivanja elitnih vojnih formacija u Iranu, a uzimalo se u obzir i ubojstvo vrhovnog vjerskog vođe koji je neupitni gospodar Irana", rekao je.
"Iz povijesti znamo da kada vanjski napadač napadne određenu zemlju, ljudi se okupljaju oko onog tko je na vlasti. Ako napada Izrael, koji se u Iranu naziva cionističkom tvorevinom, nevjerojatno je da bi se previranje u zemlji dogodilo. Imamo situaciju da se Iran brani i to nije prvi put", dodao je.
Smatra kako Iran zna kako raspršiti nuklearni program da se ne bi dogodilo ono što se dogodilo Sadamu Huseinu. Podsjetio je da je Izrael s 14 zrakoplova uništio Huseinu nuklearne reaktore prije nego što su pušteni u rad.
"Činjenica je da je plan rušenja režima u Iranu prisutan. Riječ je o 'žilavom' režimu koji je izdržao svašta i koji bi lako mogao izdržati i ovo", istaknuo je.
Barić: Iran je velik i ciljevi su dobro ukopani
Na pitanje s čime raspolaže Iran osim dalekometnih i balističkih projektila, Barić odgovara kako će se sukob svesti na razmjenu balističkih projektila, dalekometnih dronova i krstarećih projektila.
"Izraelci nisu ušli u zračni prostor Irana. Oni su lansirali balističke projektile za napad na kopnene ciljeve iz aviona. Postavlja se pitanje koliko Izrael ima naoružanja i koliko može ekonomski izdržati napad", upozorio je.
Podsjetio je da je narodna banka u Izraelu objavila da je rat u Gazi od listopada 2023. godine do siječnja 2025. Izrael koštao 67 milijardi dolara, a da bi ukupni gubici tijekom deset godina mogli doći do 400 milijardi dolara.
"Izrael vodi kratkotrajne ratove zato što si ne može dozvoliti dugotrajni rat jer to dovodi do kolapsa njegove ekonomije", objasnio je Barić.
Osvrnuo se na Iran koji ima gomilu različitih sustava koje nije lako povezati, na što su ukazivale analize i prije najnovijeg napada. Barić napominje da je Iran velik i da su mu ciljevi dobro ukopani pa ga se ne može slomiti samo sa zračnim napadima.
Špelić: Rusija je zaokupljena ratom u Ukrajini
Špelić smatra da Izrael ne bi krenuo u napad da nije o tome obavijestio SAD.
"Kada je u pitanju EU, ona koliko god se činila jakom, nije toliko snažna da bi mogla utjecati na bilo što na Bliskom istoku. Što se tiče Kine, ona će ostaviti stvari da se razvijaju dok god njezini ekonomski interesi nisu ugroženi, a Rusija je zaokupljena ratom u Ukrajini. U ovom trenutku imamo jednostranu akciju Izraela, a većina država vidi više koristi nego štete od tog napada", naveo je.
Barić vjeruje kako je Rusija jako zabrinuta stoga što ima partnerstvo s Iranom glede rata u Ukrajini.
Špelić je komentirao prijetnje Irana da će zatvoriti Hormuški tjesnac. Predviđa da će se SAD umiješati u sukob ako se to dogodi.

bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati