Collina o novom nogometnom pravilu: Golmani više neće riskirati

PIERLUIGI COLLINA, legendarni nogometni sudac i sada predsjednik FIFA-ine Komisije sudaca, u Miamiju je dao intervju za As neposredno prije početka Svjetskog klupskog prvenstva koje će se od 15. lipnja do 13. srpnja održati u SAD-u. Na njemu će se primjenjivati nova pravila koja je IFAB, tijelo koje donosi nogometna pravila, odlučio uvesti od sljedeće sezone. Testirat će se i drugi inovativni sustavi koji bi trebali turnir približiti navijačima i sucima.
U nastavku pročitajte Collinin intervju za španjolski medij, a o promjenama u nogometnim pravilima pisali smo OVDJE.
Koje nas sudačke novosti očekuju na turniru?
U natjecanju će se koristiti neke tehnološke novosti, poput najnovije verzije poluautomatskog zaleđa, za koju vjerujem da će dodatno unaprijediti tu tehnologiju. Također ćemo imati Ref-Cam, odnosno kameru integriranu u opremu sudaca, koja je još u fazi testiranja i neće se koristiti u svrhu suđenja, već radi televizijskog spektakla.
Već je isprobana na Interkontinentalnom kupu i donijela je zanimljive snimke, poput gola Pachuce u kojem igrač prolazi pored više protivnika. Zahvaljujući kameri na sucu, akcija izgleda još dojmljivije. Na terenu ima mnogo očiju, ali jedine koje odlučuju po pravilima su one suca.
Novo pravilo o odugovlačenju kaže da ako golman potroši više od osam sekundi pri ispucavanju, dosuđuje se korner za protivnika.
To je najveća novost i ima jasan cilj – zaustaviti gubljenje vremena. Primijenit će se u svim natjecanjima od ovoga ljeta. Već se koristilo u Copa Libertadoresu i Sudamericani i jako dobro je funkcioniralo. Ako golmani znaju da će se dosuditi korner protiv njih, neće riskirati.
U prva 160 susreta tih natjecanja, pravilo je primijenjeno samo dvaput. Uvjeravam vas, golmani više neće čekati 15, 20 ili 25 sekundi prije ispucavanja. Ovo je dobra vijest za igru.
A što je s pravilom da samo kapetani mogu razgovarati sa sucem?
To se pokazalo dobrim na Olimpijskim igrama i na drugim natjecanjima. To je prilika za poboljšanje odnosa između igrača i sudaca. Igrači i dalje mogu pričati, ali u određenim trenucima jedino kapetan smije voditi razgovor sa sucem. Time se omogućava da sudac objasni svoju odluku. To je način da se poboljša međusobna komunikacija.
Poluautomatska zaleđa još uvijek izazivaju sumnje. Bio je gol Njemačke u Ligi nacija…
Poluautomatski sustav daje odgovor o poziciji, ali sudac je taj koji mora protumačiti situaciju. Jedan od takvih slučajeva je smetanje protivniku. Tehnologija određuje poziciju, ali utjecaj procjenjuje sudac.
Zašto se ponekad toliko kasni s podizanjem zastavice iako situacije nisu upitne?
Uskoro ćemo primijeniti unaprijeđenu verziju tehnologije za detekciju zaleđa. Igrači nekad pretrče i 40 metara, a tek tada pomoćni sudac digne zastavicu. To stvara rizik od ozljeda. Ako pomoćni sudac dobije podršku tehnologije i može odmah reagirati kad je zaleđe očito, odluke će se donositi brže i sigurnije.
Je li razina španjolskog suđenja pala?
Vidite li ovdje španjolske suce? (Samo su Hernández Hernández i Del Cerro Grande na klupskom SP-u kao VAR suci, op. a.). Govorimo o onima koji jesu ovdje. Svi prisutni suci, cijeli sudački tim, oduševljeni su što su dio ovog natjecanja.
Na neki način, oni pišu povijest. Sudjeluju na ovom turniru prvi put i to će se pamtiti, zato smo svi sretni, ponosni i uzbuđeni. To je dodatna motivacija da pruže najbolje moguće izvedbe.
Postaje li suđenje sve ovisnije o tehnologiji?
Cilj nam je spriječiti pogreške jer čak i najbolji suci mogu pogriješiti. Naš glavni cilj je imati tehnologiju, ali da je ne koristimo. Možda to zvuči nelogično. Želimo je imati pri ruci, ali idealno je da je ne moramo aktivirati. Ipak, ako nešto pođe po zlu, dobro je da nas tehnologija može spasiti.
Je li se suđenje jako promijenilo?
Suci više nisu samo tipovi u crnom, kao nekad. Danas su mnogo više od toga. Mijenja se način odijevanja, čak i materijali. I gram viška ili manjka može puno značiti, osobito u klimatskim uvjetima kao što su oni na ovom turniru.
Još jedno veliko poboljšanje je lopta.
I lopte su se promijenile. Od 2022. imamo model koji detektira dodir igrača. To je ključna promjena. Zahvaljujući 12 kamera, a na ovom turniru čak 16, i 29 točaka senzora na lopti, moguće je precizno odrediti gdje se igrač nalazi i je li dotaknuo loptu. To je presudno za zaleđa. Sustav šalje 500 signala u sekundi i omogućuje da se utvrdi svaki dodir.

bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati