Šef njemačkih obavještajaca: Imamo dokaze, Rusija planira napad na NATO

ŠEF NJEMAČKE vanjske obavještajne službe Bruno Kahl upozorio je da Njemačka ima "konkretne" obavještajne dokaze da Rusija planira napad na teritorij NATO-a s ciljem testiranja ključne točke saveza – članka 5, koji jamči uzajamnu obranu.
U rijetkom intervjuu za njemački podcast Table Briefings, Kahl je izjavio kako rusko vodstvo više ne vjeruje da bi NATO stao u obranu svojih članica te da bi Moskva mogla pokušati provjeriti hoće li se ta obveza doista poštovati.
"Vrlo smo sigurni, a za to imamo i obavještajne dokaze, da [ruska invazija na] Ukrajinu nije kraj, nego samo korak na ruskom putu prema Zapadu", rekao je Kahl.
Rusija želi gurnuti NATO na granice iz 1990-ih
Dodao je da to ne znači da Njemačka očekuje da "velike tenkovske jedinice krenu s istoka prema zapadu", ali ističe da u Moskvi postoje ljudi koji ozbiljno sumnjaju u djelotvornost članka 5.
Njegove izjave nadovezuju se na ranija upozorenja njemačkog ministra obrane Borisa Pistoriusa, koji je više puta isticao da Njemačka "mora biti spremna za rat" do kraja ovog desetljeća. "Trenutno ne vjerujem da je ruski napad vjerojatan", rekao je Pistorius u intervjuu za Tagesspiegel prošle godine. "Naši stručnjaci procjenjuju da bi to moglo postati moguće u roku od pet do osam godina."
Sličnu procjenu dala je i danska vojna obavještajna služba u izvješću objavljenom u veljači. Prema njima, ako rat u Ukrajini završi, Kremlj bi mogao osloboditi znatne vojne kapacitete i započeti novi sukob u susjednoj zemlji u roku od šest mjeseci.
Kahl, koji uskoro preuzima novu dužnost kao njemački veleposlanik pri Svetoj Stolici, istaknuo je kako Moskva želi gurnuti NATO natrag na granice iz 1990-ih, istisnuti SAD iz Europe i proširiti svoj utjecaj svim dostupnim sredstvima. "To moramo zaustaviti dok još možemo", upozorio je.
Širenje sukoba kroz kibernapade i špijunažu
Napomenuo je da je suradnja sa SAD-om i dalje stabilna unatoč povremenim tenzijama. "Amerikanci članak 5 shvaćaju vrlo ozbiljno", rekao je Kahl, "ali s pravom inzistiraju da Europa mora preuzeti svoj dio odgovornosti."
Iako je rat još uvijek ograničen na ukrajinski teritorij, njemačka unutarnja sigurnosna agencija, Savezni ured za zaštitu ustavnog poretka (BfV), upozorava da Rusija sve više širi sukob na Zapad putem kibernapada i špijunaže.
Prema godišnjem izvješću BfV-a, koje je predstavljeno u Berlinu, Moskva koristi tzv. agente niskog profila za izvođenje sabotaža. Sumnja se da su ti agenti slali zapaljive naprave pošiljkama, što je prošle godine izazvalo niz požara u logističkim centrima diljem Europe.
"Primjećujemo da ruska agresija na Ukrajinu sve više testira naše obrambene kapacitete u području kibernetike i obavještajnih operacija", rekao je Sinan Selim, zamjenik predsjednika BfV-a.

bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati