Britanija želi proširiti zabranu koćarenja

VELIKA Britanija danas je predstavila plan za proširenje zabrane koćarenja, kako kažu, destruktivne prakse i jedne od glavnih tema konferencije Ujedinjenih naroda o zaštiti oceana i mora koja počinje danas u Nici.
Nakon savjetovanja s ribarima britanski ministar ekologije Steve Reed nada se uspješnoj zabrani te kontroverzne metode na 41 zaštićenom području engleskih mora, odnosno oko 30.000 kvadratnih kilometara, prenosi agencija France Presse.
"Koćarenje dna uništava najosjetljivija područja naših oceana, a posljedice su zapanjujuće, uzrokuju neprocjenjivu štetu ne samo morskom dnu, koje bi trebalo biti zaštićeno, već i cijeloj prirodi", rekao je jučer za britanski medij The Observer.
Na konferenciju o oceanima stiže i Plenković
Rudarenje morskog dna, ratifikacija međunarodnog ugovora o zagađenju plastikom te regulacija prekomjernog i ilegalnog ribolova također su neke od tema treće konferencije UN-a o oceanima (UNOC3) u južnom francuskom gradu. U Nici se očekuje dolazak šezdesetak šefova država, među njima i hrvatskog premijera Andreja Plenkovića.
Britanija je svojom najavom pokazala proaktivni pristup po pitanju koćarenja, metode koja uključuje struganje morskog dna ogromnom mrežom za izvlačenje riba i školjkaša. Organizacija Global Fishing Watch upozorava da se na koćarenje odnosi gotovo četvrtina svjetskog divljeg ribolova.
Francuzi razočarali ekološke organizacije
Francuska je s druge strane razočarala ekološke organizacije najavivši jučer da će zabraniti koćarenje samo u četiri posto francuskih teritorijalnih voda, odnosno 15.000 kvadratnih kilometara, prenosi France Presse.
Europska unija je svoju strategiju za bolju zaštitu mora i oceana objavila prije četiri dana te se zasad drži jednostavne preporuke, poziva na prestanak koćarenja u zaštićenim područjima do 2030. godine. Zabrane koćarenja već su na snazi na nekoliko područja u svijetu, primjerice u SAD-u, Australiji, Kanadi i Brazilu.

bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati