Završena evakuacija iz Dunkerquea

OPERACIJA Dynamo, poznatija kao evakuacija iz Dunkerquea, bila je ključna epizoda rane faze Drugog svjetskog rata. Ova masovna evakuacija savezničkih snaga iz francuskog grada Dunkerquea odvijala se pod ogromnim pritiskom njemačkih snaga, a njen uspjeh smatra se prekretnicom koja je očuvala borbenu snagu saveznika, posebice britanske vojske, za buduće sukobe.
Kako je došlo do ovakve akcije?
Evakuacija iz Dunkerquea bila je izravna posljedica njemačke invazije na Francusku i zemlje Beneluksa tijekom proljeća one godine kada je rat eskalirao. Njemačka vojska pokrenula je brzu i snažnu kampanju, poznatu kao blitzkrieg, kojom je probila savezničke obrambene linije. Britanske ekspedicijske snage, zajedno s francuskim i belgijskim trupama, bile su prisiljene povući se prema sjeveru Francuske, u područje oko luke Dunkerque. Uskoro su se našle opkoljene, suočene s prijetnjom potpunog uništenja.
U ključnom trenutku, njemačke oklopne divizije neočekivano su zaustavile svoje napredovanje nedaleko od Dunkerquea. Ova odluka, često povezana s najvišim njemačkim zapovjedništvom, dala je savezničkim snagama dragocjeno vrijeme za organizaciju obrane i pripremu evakuacije.
Povjesničari i dalje raspravljaju o razlozima te pauze, navodeći moguće strateške procjene, potrebu za konsolidacijom njemačkih snaga ili uvjerenje da će njemačko zrakoplovstvo samo po sebi završiti posao.
Tijek operacije
Evakuacija, nazvana Operacija Dynamo, započela je krajem svibnja i trajala je do početka lipnja. Britanska mornarica, uz podršku velikog broja civilnih plovila, organizirala je masovni pothvat spašavanja preko kanala La Manche. U operaciji su sudjelovali razarači, trgovački brodovi, ribarski čamci, pa čak i privatni brodići, koji su postali poznati kao "mali brodovi Dunkerquea". Ovi civilni brodovi igrali su ključnu ulogu, prevozeći vojnike s plaža do većih plovila usidrenih dalje od obale.
Unatoč stalnim napadima njemačkog zrakoplovstva i ograničenim lučkim kapacitetima, operacija je postigla iznenađujući uspjeh. Velik broj britanskih, francuskih i drugih savezničkih vojnika uspješno je prebačen u sigurnost, iako je većina teške opreme, poput tenkova i vozila, ostala napuštena na obali.
Evakuacija iz Dunkerquea imala je dalekosežan značaj iz više razloga. Prvo, omogućila je spašavanje značajnog dijela britanske vojske, koja je kasnije bila ključna za obranu Ujedinjenog Kraljevstva i pripreme za buduće operacije, uključujući invaziju na Normandiju.
Drugo, iako je bila posljedica vojnog poraza, operacija je u britanskoj javnosti prikazana kao "čudo Dunkerquea", što je značajno podiglo moral nacije u trenutku kada je prijetnja njemačke invazije bila opipljiva. Konačno, masovno sudjelovanje civilnih plovila simboliziralo je narodnu solidarnost i odlučnost, dodatno učvrstivši duh otpora.
