U Sarajevu proglašena epidemija leptospiroze

VLASTI u Sarajevskoj županiji proglasile su stanje epidemije leptospiroze nakon što je potvrđeno da se ta bolest, koju prenose glodavci, pojavila još potkraj travnja. Iz županijskog Ministarstva zdravstva priopćili su kako stanje epidemije vrijedi za cijelu sarajevsku županiju, iako je bolest ranije potvrđena uglavnom kod stanovnika dva naselja općine Novi grad.
Odlukom koju je potpisao nadležni ministar Enis Hasanović propisana je obveza prijavljivanja svih sumnjivih slučajeva, epidemiološkog ispitivanja, nadzora nad oboljelim osobama te pojačana protuepidemijska deratizacija, kao i izvanredna dezinfekcija vozila javnog prijevoza te pojačano pranje ulica i trotoara, higijena parkova i odvoz smeća, kao i posebni inspekcijski nadzor.
Već tijekom dana komunalne su službe bile na terenu čisteći odlagališta otpada.
Iz županijskog Zavoda za javno zdravstvo ranije tijekom dana su potvrdili kako je do sada potvrđeno 17 slučajeva zaraze leptospirozom, infektivnom bolešću od koje ljudi obolijevaju uglavnom uslijed kontakta s izlučevinama miševa, štakora i pacova. Prema procjenama Zavoda do širenja zaraze došlo je jer na području Sarajeva od 2021. do polovice 2024. godine nije provođena zakonom propisana sustavna deratizacija što je dovelo do nekontroliranog povećanja broja glodavaca u gradskim zonama.
Što je leptospiroza?
Leptospiroza je zarazna bolest koju uzrokuju bakterije roda Leptospira. Najčešće se prenosi kontaktom s vodom, tlom ili hranom kontaminiranom urinom zaraženih životinja, osobito glodavaca. Infekcija nastaje kad bakterija uđe u organizam kroz oštećenu kožu ili sluznice (oči, nos, usta).
Simptomi uključuju visoku temperaturu, glavobolju, bolove u mišićima, umor i povraćanje, a u težim slučajevima mogu se javiti oštećenja jetre, bubrega i upala moždanih ovojnica (meningitis). Neliječena leptospiroza može imati ozbiljne posljedice, uključujući smrt.
Savjeti stručnjaka
Stručnjaci savjetuju izbjegavanje kontakta s potencijalno zagađenim površinama, korištenje zaštitne opreme u rizičnim područjima te redovitu deratizaciju i održavanje higijene.
Zdravstvene ustanove pozivaju građane da obrate pozornost na moguće simptome i da se u slučaju sumnje odmah jave liječniku.

bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati