Merz i Meloni: Europa je daleko od razgovora o slanju vojnika u Ukrajinu

EUROPA je daleko od razgovora o slanju vojnika u Ukrajinu, budući da su svi njezini napori trenutno usmjereni na osiguravanje bezuvjetnog prekida vatre od strane Rusije, izjavili su jučer njemački kancelar Friedrich Merz i talijanska premijerka Giorgia Meloni.
"Sljedeći korak mora biti da se jasno odredi format mirovnih pregovora, kao i koje bi sigurnosne garancije jednog dana mogle biti potrebne za Ukrajinu", rekao je Merz, opisujući ova pitanja kao trenutačno nepredvidiva.
"Trenutačno nema razloga razgovarati o vojnicima, daleko smo od toga. Želimo da oružje utihne, da ubijanje prestane... to su pitanja kojima smo sada posvećeni, a ne drugim temama", dodao je.
Izostanak Meloni sa sastanka
Čelnici Francuske, Njemačke, Britanije i Poljske, zajedno s ukrajinskim predsjednikom Volodimirom Zelenskim, sastali su se u petak na marginama samita u Albaniji kako bi razgovarali o situaciji. Također su nazvali američkog predsjednika Donalda Trumpa, koji je jučer rekao da će u ponedjeljak razgovarati s ruskim predsjednikom Vladimirom Putinom.
Kako piše Reuters, Meloni nije sudjelovala na sastanku - izostanak koji su talijanski mediji opisali kao namjerno izostavljanje, sugerirajući da francuski predsjednik Emmanuel Macron nije želio njezino sudjelovanje.
Meloni je jučer izjavila novinarima da je Italija otvorena za pridruživanje bilo kojem međunarodnom formatu usmjerenom na okončanje rata, ali je upozorila na podjele unutar Zapada. "Jedinstvo Zapada naša je najveća snaga od početka ruske invazije", rekla je. "U ovako osjetljivom trenutku važno je ostaviti po strani osobne razlike koje bi mogle ugroziti to jedinstvo."
Novi paket sankcija
Europska unija radi na novom paketu sankcija kako bi povećala pritisak na Moskvu zbog rata, nakon što prvi izravni razgovori između Rusije i Ukrajine u tri godine u četvrtak nisu doveli do prekida vatre, iako je Rusija pristala nastaviti kontakte.
"Jučerašnji razgovori u Istanbulu završili su ispod naših očekivanja unatoč iznimno konstruktivnom stavu ukrajinskih pregovarača", rekao je Merz.
Merzov stav o mirovnim snagama odražava stav njegova prethodnika Olafa Scholza, koji je također davao prednost mirovnim pregovorima u odnosu na raspravu o slanju vojnika na teren. Britanski premijer Keir Starmer ranije je izrazio spremnost za slanje mirovnih snaga, ali samo uz američku sigurnosnu potporu za europske zemlje.
Rusija je više puta odbacila ideju da vojnici iz zemalja članica NATO-a budu stacionirani u Ukrajini.

bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati