Uvodi se izraelski model kontrole cijena. Ministar: Vidjet će se gdje je povoljnije

VLADA je donijela odluku kojom trgovcima uvodi obvezu svakodnevne objave ažuriranih cjenika na internetskim stranicama i to u datotekama pogodnim za automatsku obradu i usporedbu, kao i isticanja dodatne cijene artikala.
Potrošači će zahvaljujući ovoj odluci moći vidjeti koji trgovci nude najpovoljnije cijene i gdje mogu najbolje potrošiti svoj novac, izjavio je nakon sjednice Vlade ministar gospodarstva Ante Šušnjar.
Očekuje se da će te mjere, poznatije kao izraelski model kontrole cijena, omogućiti kvalitetnu usporedbu cijena kod raznih trgovaca. Naime, one će omogućiti relativno jednostavnu izradu aplikacija za usporedbu cijena, na korist potrošača.
Vladine mjere odnose se na hranu, piće, kozmetiku, sredstva za čišćenje, toaletne potrepštine i proizvode za kućanstvo.
Vlada brani kupovnu moć građana unatoč gospodarskom rastu
"Riječ je o jednom od mehanizama koji štiti potrošače i uvodi dodatne obveze za trgovce u trgovačke lance", rekao je premijer Andrej Plenković, predstavljajući Odluku o objavi cjenika i isticanju dodatne cijene kao mjeru izravne kontrole cijena u trgovini na malo.
Ministar gospodarstva Ante Šušnjar rekao je da je svrha donošenja odluke omogućiti praćenje učinka promjene cijena osnovnih proizvoda, pravovremeno prepoznati poremećaje u tržišnoj opskrbi te ojačati zaštitu ekonomskih interesa građana.
Obvezom objave cjenika, trgovci će biti dužni svakodnevno objavljivati ažurirane cjenike u digitalnom obliku i to u datotekama pogodnim za automatsku obradu.
Obvezni su omogućiti i uporabu softverskih alata i automatiziranih programa za prikupljanje podataka o cijenama u stvarnom vremenu. Time će se, kaže Šušnjar, osigurati brza i vjerodostojna analiza tržišnih kretanja.
Kako će funkcionirati izraelski model?
Odlukom se uvodi i obveza isticanja dodatne cijene na prodajnim mjestima. Svaki trgovac koji obavlja djelatnost trgovine na malo, uz važeću maloprodajnu cijenu morat će jasno, vidljivo i čitko istaknuti i dodatnu cijenu koju je za taj proizvod primijenio na današnji dan, 2. svibnja 2025. godine.
Dodatna cijena morat će se istaknuti ne samo na policama i proizvodima, nego i na svim promotivnim materijalima.
Vladina odluka stupa na snagu 15. svibnja 2025. godine.
"Donoseći ovu odluku, šaljemo jasnu poruku našim građanima da je Vlada Republike Hrvatske u potpunosti predana očuvanju njihove kupovne moći, osiguravanju poštenih uvjeta na tržištu i suzbijanju neopravdanog rasta cijena osnovnih proizvoda. Istovremeno, ova odluka trgovcima omogućuje jasno definirane uvjete poslovanja, veću transparentnost u odnosu s potrošačima te pridonosi izgradnji povjerenja u tržište i njegovu ponudu", rekao je ministar Šušnjar.
Ministar vjeruje u daljnje smirivanje inflacije
Što se tiče objavljivanja dodatne cijene, Šušnjar je objasnio da se ona odnosi na današnju cijenu artikala i dodao da se to kolokvijalno naziva sidrenje cijene. Trgovcima je, kaže, ostavljen rok za prilagodbu do 15. svibnja, ali to će biti cijena koja vrijedi na današnji dan, što će omogućiti uvid u kretanje cijena.
"Time ćemo smanjiti mogućnost lamentiranja 'jesmo poskupili, nismo poskupili'", rekao je Šušnjar i dometnuo da će se ubuduće moći vrlo jasno vidjeti što se događa s cijenama.
Iznio je zadnje podatke Državnog inspektorata koji kažu da su obavljena 2.222 nadzora pridržavaju li se trgovci propisa o ograničavanju cijena te da u 1.621 nadzoru tj. u njih 73 posto nisu utvrđene povrede, a jesu u 601 nadzoru ili 27 posto.
Smatra da Vladine odluke daju rezultat te da će pridonijeti daljnjem smanjenju inflacije i da će ona biti svedena u poželjne okvire. Ne smatra da bi na rast inflacije značajnije mogla utjecati turistička sezona.
"Znamo da se naše tržište drastično uvećava u mjesecima sezone. Neki to koriste kao priliku, tržište je tržište, a država tu intervenira koliko može. Jesmo tržišna ekonomija, ali i donošenjem ove odluke pokušavamo neke anomalije koje su prije uočene ispraviti, da se više ne događaju", rekao je.
Potrošačke udruge i trgovci skeptični prema novim mjerama
Potrošačke udruge kažu da od toga baš i neće biti velike koristi.
"Ni mi nećemo moći vidjeti cjenik ni Konzuma ni Lidla ni nikoga. To će moći vidjeti oni koji rade aplikaciju. Dodatna cijena bi trebala biti da vidimo tu ograničenu cijenu i novu cijenu, ako su cijene rasle, jer smo vidjeli da je Državni inspektorat ustanovio da i ograničene cijene rastu. Međutim, ja se bojim tko će to kontrolirati i kako će to nama potrošačima pomoći", rekla je Ana Knežević, predsjednica Hrvatske udruge za zaštitu potrošača.
Ni trgovci ne vjeruju da će ova mjera suzbiti inflaciju niti pomoći potrošačima.
"Promjene cijena su svakodnevne tako da je to teško pratiti, što zbog provođenja akcija što zbog promjena cjenika dobavljača. Referentna cijena na 2.5. koju ćemo morati imati na polici će zbunjivati potrošače. Što ako je taj dan bila provođena akcija?", kaže Martin Evačić, predsjednik Udruge trgovac HUP-a.

bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati