Počeo ustanak u Varšavskom getu

VARŠAVSKI geto bio je najveći židovski geto koji su uspostavili nacisti tijekom Drugog svjetskog rata u okupiranoj Poljskoj. Osnovan 1940. godine, postao je simbol patnje, dehumanizacije i herojskog otpora Židova suočenih s holokaustom.
Nacisti su 2. listopada 1940. naredili stvaranje geta u Varšavi, prisilno preselivši oko 400.000 Židova – otprilike trećinu stanovništva grada – na područje od samo 3,4 km². Geto je bio odvojen od ostatka grada visokim zidom s bodljikavom žicom, a ulazi su bili strogo čuvani. Uvjeti života bili su nehumani: prenatrpanost, glad, bolesti i nedostatak osnovnih potrepština uzrokovali su smrt desetaka tisuća ljudi. Prosječna dnevna prehrana iznosila je manje od 200 kalorija po osobi.
Deportacije i život u getu
U ljeto 1942. započele su masovne deportacije u sklopu nacističke operacije Reinhard. Židovi su slani u logor smrti Treblinka, gdje je većina odmah ubijena u plinskim komorama. Između srpnja i rujna 1942. deportirano je oko 265.000 ljudi, a u getu je ostalo samo oko 60.000 stanovnika.
Unatoč teroru, u getu su postojale podzemne organizacije, škole, kulturne aktivnosti i pokušaji očuvanja dostojanstva. Židovsko vijeće (Judenrat) i židovska policija bili su prisiljeni surađivati s nacistima, što je izazivalo moralne dileme i unutarnje sukobe.
Ustanak u Varšavskom getu
Kada su u siječnju 1943. nacisti pokrenuli novu rundu deportacija, došlo je do prvog oružanog otpora. Mladi članovi Židovske borbene organizacije (Żydowska Organizacja Bojowa, ŻOB) i Židovskog vojnog saveza (Żydowski Związek Wojskowy, ŻZW) odlučili su se boriti.
Glavni ustanak započeo je 19. travnja 1943., kada su nacisti ušli u geto radi konačne likvidacije. Pobunjenici, naoružani minimalnim arsenalom (pištolji, bombe, Molotovljevi kokteli), pružili su neočekivano snažan otpor. Borbe su trajale gotovo mjesec dana, do 16. svibnja 1943., kada je geto uništen, a velika sinagoga u Varšavi dignuta u zrak.
Nakon ustanka, geto je sravnjen sa zemljom, a preostali stanovnici ubijeni ili deportirani. Od 400.000 ljudi koji su prošli kroz geto, preživjelo je manje od 1%. Ustanak u Varšavskom getu postao je simbol židovskog otpora i inspiracija za kasnije pobune, uključujući Varšavski ustanak 1944. Danas se na mjestu geta nalaze spomenici, uključujući Spomenik herojima geta, a muzej POLIN čuva povijest poljskih Židova.
