BBC objavio snimku: Pet odraslih drži dijete s autizmom na podu tri minute

SNIMKA nadzorne kamere prikazuje kako zaposlenici škole za djecu s posebnim potrebama u tzv. sobi za smirivanje fizički obuzdavaju učenika s autizmom. Stručnjak za postupanje u ustanovama za BBC je izjavio da je postupanje osoblja brutalno i nezakonito.
Na snimci se vidi kako pet članova osoblja drži 12-godišnjeg dječaka licem prema dolje na podu. Majka dječaka, koja je snimku ustupila BBC-ju, rekla je da je bila "užasnuta" kad ju je pogledala.
Uprava škole u Leedsu tvrdi da su provedene višestruke istrage koje su zaključile da osoblje nije odgovorno za nepravilnosti, a stavove stručnjaka opisuje kao razliku u mišljenju.
BBC je također razgovarao s dječakom s autizmom koji je s pet godina bio zatvaran na dulja razdoblja u drugoj školi.
Novi slučajevi zlostavljanja učenika s posebnim potrebama
Istraga BBC-ja o tzv. sobama za smirivanje počela je prošle godine, kada je objavljena snimka na kojoj su nijema djeca bila zlostavljana i zanemarivana u školi Whitefield u sjevernom Londonu.
Glasnogovornik premijera Keira Starmera tada je opisao te slučajeve kao strašne i rekao da se nikad više ne smiju ponoviti.
Sada se pojavljuju novi slučajevi, uključujući snimku iz listopada 2023. iz škole Springwell Leeds Academy North, namijenjene djeci s emocionalnim, socijalnim i mentalnim poteškoćama.
Na snimci koja traje 50 minuta vidi se kako osoblje više puta fizički obuzdava 12-godišnjeg dječaka, koji se u jednom trenutku pokušava oteti i nogom udariti djelatnike.
Pred kraj snimke dijete zamahuje rukom prema osoblju, nakon čega ga spuštaju na pod i drže u takvom položaju pune tri minute.
Struka osuđuje postupanje škole
Stručnjak za upotrebu sile u ustanovama Eric Baskind ocijenio je da je korištena sila prebrutalna, nepotrebna i, po njegovu mišljenju, nezakonita. Njegovo mišljenje potvrdio je i drugi stručnjak koji je pregledao snimku na zahtjev BBC-ja.
Baskind tvrdi da je primijenjena sila bila nerazmjerna jer su zaposlenici već imali kontrolu nad dječakom i mogli su ga umjesto na pod smjestiti na klupu.
"Samo su ga povukli prema dolje", rekao je i dodao: "To je za dijete moralo biti jako traumatično i dodatno je povećalo napetost u situaciji, što je potpuno suprotno od onoga što su trebali postići."
Treća stručna osoba, konzultantica za obrazovanje Elizabeth Swan, rekla je da je upotreba sile bila pretjerana, neopravdana i nepotrebno dugotrajna. Dodala je i da prostorija izgleda poput zatvorske ćelije te da mnoga djeca s autizmom teško podnose izolaciju od senzorne stimulacije.
Reakcija majke i obrana škole
Dječakova majka Zoe zatražila je snimku od škole preko zahtjeva za pristup osobnim podacima i kasnije ju je podijelila s BBC-jem.
"To je dijete, a oko njega je petero odraslih ljudi u školi u kojoj bi trebao biti siguran", rekla je. "Soba za smirivanje trebala bi imati dekice, plišance i prigušena svjetla, a ne izgledati kao ćelija. Tamo ne biste stavili ni životinju", dodaje.
Ravnatelj Wellspring Academy Trusta Mark Wilson rekao je za BBC da su proveli tri interne istrage i nisu pronašli nepravilnosti u ponašanju osoblja.
Dodao je da je i gradski službenik za zaštitu djece u Leedsu zaključio da nema dokaza o zlostavljanju.
U dodatnoj izjavi Wilson je rekao da je incident tipičan za ono što se ponekad događa u školama te da se radi o razlici u mišljenju oko snimke koja je, po njegovu mišljenju, selektivna, bez tona, izvan konteksta i ne prikazuje stvarnu skrb osoblja. Naglasio je i da školu Ofsted ocjenjuje kao dobru.
Svjedočanstva žrtava i slični slučajevi
Iako su vrata prostorije u školi u Leedsu bila otvorena, BBC-jeva istraga pokazuje da se djecu s teškoćama ponekad zatvara u slične prostorije koje su poznate kao sobe za smirivanje, tihe sobe ili sigurne sobe. Neke škole koristile su zatvorene šatore, a zabilježen je i jedan slučaj upotrebe kaveza.
BBC je razgovarao s osmogodišnjim dječakom s autizmom koji je bio zatvaran u takve sobe kad je imao samo pet godina.
"Bilo je grozno. Osjećao sam se ljutito i uplašeno", rekao je i dodao: "Bilo je strašno jer su me mogli zadržati koliko god su htjeli."
BBC-jeva ranija istraga otkrila je da su u školi Whitefield učenici bili nasilno gurani u prostorije obložene sportskim jastucima, bacani na pod i ostavljani da sjede u povraćotini - sve do zatvaranja soba za smirivanje 2017.
Unatoč snimkama, pravila nisu mijenjana i britanske škole još uvijek nisu zakonski obavezne obavijestiti roditelje kad dijete završi u takvoj sobi.
Godine 2021. policiji je predano 550 sati snimki, ali istraga je zaključena bez podizanja optužnica protiv bilo kojeg člana osoblja.
Zakonske promjene i apel za djelovanje
BBC sada doznaje da je lokalna vlast pod kojom se nalazi škola još godinu dana prije zatvaranja bila upozorena da se sobe koriste prekomjerno. No ništa nije poduzeto.
Dobrotvorna organizacija British Institute of Learning Disabilities posjetila je školu i upozorila na štetnost izolacije. Waltham Forest nije odgovorio na upite BBC-ja.
Ministrica obrazovanja Bridget Phillipson više je puta odbila dati intervju o nereguliranom korištenju soba za smirivanje.
Na najnovije nalaze BBC-ja vlada je odgovorila da je u tijeku javno savjetovanje o upotrebi sile i restriktivnih metoda te da čeka rezultate istrage u Waltham Forestu.
U međuvremenu su obitelji djece iz škole Whitefield osnovale kampanju i pozvale vladu da nešto poduzme.
Maria, majka jednog od 39 djece koja su bila zatvarana u sobe za smirivanje, rekla je:
"Političari su vidjeli snimke i rekli 'ovo se više ne smije dogoditi', a ništa se nije promijenilo. Ako se od tada nekom drugom djetetu nešto dogodilo, odgovornost je na njima. Jer ništa nisu učinili."
Maria je snimku svog sina opisala kao najviše ponižavajući, najnehumaniji i najodvratniji video koji je ikad vidjela.
Gemma Grant iz udruge Challenging Behaviour Foundation rekla je da razumije koliko su izazovni uvjeti u školama, ali da su sobe za smirivanje zastarjele i nehumane i trebale bi biti zabranjene.
Od rujna će škole u Engleskoj biti zakonski obavezne roditeljima prijaviti upotrebu sile, ali i dalje neće morati javljati kad dijete završi u sobi za smirivanje iako je, kako kaže Grant, očito da takve prakse djeci nanose štetu.
U Škotskoj postoji preporuka da se roditelje obavijesti što prije, ali to nije obveza. U Sjevernoj Irskoj smjernice su u izradi, a u Walesu škole trebaju dobiti pristanak roditelja.

bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati