Izrael tvrdi da je ubio vođu Hezbolaha. Evo tko je on
IZRAELSKA vojska je objavila da je jučer tijekom zračnog napada na Bejrut ubila Hassana Nasrallaha, glavnog čovjeka Hezbolaha. Hezbolah se zasad nije službeno oglasio povodom ove tvrdnje. Nasrallah se smatra najmoćnijim pojedincem u Libanonu, s čak 100.000 boraca na raspolaganju. Rođen u osiromašenom sjevernom predgrađu Bejruta 31. kolovoza 1960. kao jedno od devetero djece siromašnog trgovca iz malog južnog sela Bazurije.
Tri godine studirao je politiku i Kuran u sjemeništu u iranskom šijitskom svetom gradu Nadžafu prije nego što je odande izbačen 1978. kada se pretežito sunitska vlada okrenula protiv šijitskih aktivista. Pridružio se Hezbolahu 1982., godine, kada je osnovan, nakon sudjelovanja u pokretu Amal, političkoj i paravojnoj organizaciji.
Tijekom godina se uspinjao na hijerarhijskoj ljestvici Hezbolaha da bi na kraju vodio Hezbolah tijekom sukoba s Izraelom, a sudjelovao je i u sukobu u susjednoj Siriji. Pod njegovim vodstvom skupina se transformirala u regionalnu vojnu i političku silu kojoj je najveći neprijatelj Izrael, piše Sky News.
Posebna počasna titula
Nasrallah je produbljivao savez sa šijitskim vjerskim vođama u Iranu i palestinskim militantnim skupinama poput Hamasa. Nosio je počasnu titulu Sayyed, koja označava lozu šijitskog svećenika koja datira još od proroka Muhameda.
Hezbolah su osnovali pripadnici Iranske revolucionarne garde koji su u ljeto 1982. otišli u Libanon kako bi se borili protiv izraelskih snaga. Kada je u veljači 1992. u izraelskom napadu ubijen tadašnji vođa Abbas Musawi, Nasrallah je počeo preuzimati vodstvo.
Njegov status je dodatno porastao 2006., kada se Hezbolah borio protiv Izraela tijekom 34-dnevnog rata. No, 2011. je doživio svojevrsni pad u popularnosti kada je izbio građanski rat u Siriji te su borci Hezbolaha stali na stranu Assadovih snaga - iako ga je izopćio arapski svijet.
Živio je skrivajući se od atentata
Nasrallah je bio jedina osoba u Libanonu koja je imala moć voditi rat ili sklapati mir, no živio je u tajnosti kako bi izbjegao da Izrael, zakleti neprijatelj njegovog pokreta, izvrši atentat na njega. Rijetko se pojavljivao u javnosti otkako je njegov pokret vodio razarajuć rat s Izraelom 2006.
Nasrallah se 2011. pojavio na religijskoj povorci u južnom predgrađu Bejruta te kratko pozdravio simpatizere prije nego što se okupljenima obratio videom iz nepoznate lokacije. U intervjuu 2014. za libanonske novine Al-Akbar, Nasrallah je rekao da "Izraelci promoviraju tvrdnju da živim daleko od ljudi, da ih ne vidim ili komuniciram s njima".
Kazao je da redovito mijenja mjesta na kojima spava, no porekao je da živi u bunkeru. "Svrha sigurnosnih mjera je da se kretanje drži u tajnosti, no to me ne sprečava u tome da se krećem okolo i vidim što se zbiva", dodao je.
Nasrallah se povremeno fotografirao pored drugih vođa proiranskih skupina na Bliskom istoku. Vjeruje se da je vrlo malo ljudi znalo gdje je živio. Dužnosnici i novinari koji su susreli Nasrallaha u proteklih nekoliko godina opisali su stroge sigurnosne mjere zbog kojih nisu mogli znati kamo ih se odvodi.
Velika većina njegovih govora u posljednja dva desetljeća snimljena je i emitirana iz tajne lokacije.
bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati