Gradonačelnik Prijedora ne želi spomenik ubijenoj hrvatskoj i bošnjačkoj djeci
STOTINE ljudi okupile su se danas u Prijedoru u sjeverozapadnoj Bosni kako bi obilježili "Dan bijelih traka" i podsjetili na masovne zločine i progone Hrvata i Bošnjaka s tog područja koje su počinile paravojne postrojbe bosanskih Srba.
Progon Hrvata i Bošnjaka
Potkraj svibnja 1992. godine srpska je paravojska napala hrvatska i bošnjačka naselja u prijedorskoj regiji poput Briševa i Kozarca a cjelokupnu vlast u općini nasilno je preuzeo krizni stožer pod kontrolom Srpske demokratske stranke (SDS).
Hrvatima i Bošnjacima koji su tamo živjeli posredstvom lokalnog radija 31. svibnja upućen je zahtjev da na rukave obvezno stave bijele vrpce, a da na svoje kuće istaknu bijele plahte kao znak predaje odnosno pokoravanja novoj vlasti.
U napadima srpske paravojske ubijeno je više od tri tisuće Hrvata i Bošnjaka, među kojima je bilo i 102 djece, a više od 50 tisuća Hrvata i Bošnjaka je protjerano s tog područja. Njih preko 30 tisuća prije toga je bilo zatočeno u nekom od koncentracijskih logora poput Keraterma i Omarske.
Za posmrtnim ostacima više od 500 žrtava još uvijek se traga.
Ne želi spomenik ubijenoj djeci
Istražujući zločine u Prijedoru, Međunarodni kazneni sud za bivšu Jugoslaviju (ICTY) podignuo je optužnicu protiv 27 pripadnika civilne i vojne vlasti bosanskih Srba, a Milomir Stakić, ratni načelnik općine, zbog toga je osuđen na 40 godina zatvora.
Udruge koje okupljaju članove obitelji ubijenih i nestalih godinama bezuspješno pokušavaju ishoditi dopuštenje lokalnih vlasti za podizanje spomenika ubijenoj djeci.
"Gradonačelnik Slobodan Javor o tome ne želi ni razgovarati", kazao je Fikret Bačić, predstavnik udruge roditelja ubijene djece.
Članovi te udruge i ovoga puta su na to simbolično podsjetili polaganjem bijelih ruža na središnjem gradskom trgu u Prijedoru.
bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati