Dermatolog kaže da balzami u stiku isušuju usne. Evo što preporučuje umjesto njih
Pri kreiranju rubrike Index Shopping nastojimo izdvajati odlične proizvode koji se i nama sviđaju te odlične akcije i popuste. Ne objavljujemo proizvode koje i sami ne bismo kupili ili smatramo da njihova promocija nije u skladu s profesionalnim standardima. Neki proizvodi u rubrici Index Shopping mogu biti sponzorirani.
ZIMI je jako bitno zaštititi kožu, kako onu lica tako i tijela, ali i ne zaboraviti na njegu usana jer su one posebno osjetljive na isušivanje vjetrom koji u hladnijim mjesecima može biti posebno neugodan. Ako ste mislili da je dovoljno osloniti se na pouzdani balzam za usne u stiku, izgleda da to nije tako. Neki dermatolozi čak kažu da bi njihovo korištenje moglo učiniti više štete nego koristi.
"Mnogi proizvodi koje koristimo zapravo pogoršavaju stvari, čak i tradicionalni balzami za usne u stiku", rekao je certificirani dermatolog dr. Muneeb Shah za The New York Post. Mentol, paprena metvica, ricinusovo ulje, pčelinji vosak, pa čak i neki mirisi zapravo iritiraju usne, a to su, ironično, "sastojci koje često nalazite u balzamima za usne", objasnio je.
Ovaj dermatolog ima i kanal na TikToku (@dermdoctor), a gledatelji mu se često žale da su "ovisni" o takvim balzamima za usne, naglašavajući da im se čini kao da neprestano i pretjerano nanose taj proizvod tijekom dana.
Preporučuje izbjegavanje balzama s okusom
Dodao je da konstantno lizanje usana zbog suhoće, ili da bi se okusio balzam, može dovesti do "dermatitisa usana" ili "crvenila i iritacije" oko usta. "Uvijek preporučujem ljudima da izbjegavaju balzame s okusima jer ako imate okus na usnama, sigurno ćete češće oblizivati usne jer ćete htjeti kušati taj okus", rekao je. "A slina ima enzime koji razgrađuju hranu i na kraju razgrađuju kožu nakon što se proširi izvan usne."
S porastom broja proizvoda za usne koji iskaču na TikToku, poput onih marke Rhode, Summer Fridays i Laneige, lako je odstupiti od isprobanih i pravih hidratantnih proizvoda i odlučiti se za one razvikane, često i skuplje.
"Postoji uvjerenje ako je nešto skuplje, da je i učinkovitije", rekao je Shah, iako to nije uvijek slučaj. "Za sastojke koji hidratiziraju, nema smisla da budu skupi osim ako u njih ne dodaju sastojke koji će često uzrokovati probleme s kožom."
"Nekako naginjem jednostavnosti. Nije seksi, ali djeluje"
Umjesto toga, on preporučuje korištenje okluzivnih proizvoda kao što su vazelin ili Aquaphor - ali ne one za usne, koji imaju "više iritansa". Nanošenje čistog petrolatuma na hidratantnu kremu za lice, dodao je, zadržava vlagu. "Okluzivan je, tako da zapravo ne unosite vlagu u usne, ali sprječavate isušivanje usana", rekao je Shah.
Ljekovite masti iz proizvoda kao što su CeraVe i Cetaphil također pružaju vlagu usnama, rekao je, iako nisu tako glamurozne kao viralni proizvodi s bojom ili sjajem.
Shah je rekao da većina ljudi često daje prednost "estetici ispred funkcije ili učinkovitosti" te da je to "vjerojatno razlog zašto ne daju prednost cjenovno pristupačnijim drogerijskim opcijama". "Nekako naginjem jednostavnosti. Nije seksi, ali djeluje."
bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati