Poskupljuje skijanje. Ovako se kreću nove cijene
POVIŠENJE cijena ove sezone neće zaobići ni zimski odmor. Tako su nam potvrdili iz dvije turističke agencije u Hrvatskoj, navodeći poskupljenje hrane, promjenjive cijene goriva i sve skuplje održavanje skijališta kao glavne razloge poskupljenja skijaških aranžmana.
Cijene u odnosu na prošlu godinu porasle i do 20 posto
Iz agencije Azutours kazali su nam kako prodaja ski-aranžmana traje od kolovoza ove godine te da je jednaka prošlogodišnjoj. Ističu da su cijene u odnosu na lani porasle u rasponu od pet do 20 posto, ovisno o destinaciji i pojedinom smještajnom kapacitetu.
"Porast cijena se događa zbog recesije u nekim europskim državama zbog poskupljenja hrane, promjenjivih cijena goriva, a kod ski-karata zbog sve skupljeg održavanja skijališta jer se koristi umjetni snijeg. S obzirom na više cijene, trenutno smo zadovoljni bookingom koji je isti kao i lani", kazala nam je Iva Kruhak iz Azurtoursa.
Povećanje cijena nije utjecalo na pad rezervacija
Dalibor Čanaglić iz Palma Travela kaže kako je agencija rezervacije za skijanje počela primati već tijekom lipnja, pogotovo za destinacije i termine koji su najtraženiji, a to su tjedni zimskih školskih praznika. I on nam je kazao da su, u usporedbi s prošlom godinom, na istoj razini rezervacija te da se trend odlaska na skijanje nastavlja. I kod njih su cijene više.
"Mnogi možda još uvijek razmišljaju, ali već je jako puno kapaciteta popunjeno u terminu školskih praznika. Kao i prošle godine, velik broj skijaša se odlučio za rezervaciju skijanja u terminu od šestog do trinaestog siječnja jer su cijene i do 30 posto niže, a gužve gotovo da neće biti po skijalištima jer nitko od država iz okruženja nema zimske školske praznike.
Kako je sve što nas okružuje poskupjelo tako je i sa skijanjem. Neke veće razlike prosječnog poskupljenja po zemljama ne primjećujemo, generalno je postotak poskupljenja vrlo sličan. Cijene skijaških karata su u prosjeku poskupjele 7 do 12 posto, a cijene smještaja 10 do 15 posto", kazao nam je Čanaglić.
Evo kakve su cijene za pojedine skijaške aranžmane u odnosu na prošlu godinu
Za primjer je uzeo vrlo traženo i među Hrvatima popularno austrijsko skijalište Nassfeld, gdje je cijena dvodnevne ski-karte po osobi za vikend-skijanje prošle godine iznosila 111 eura, a sada 122 eura, dok je cijena šestodnevne ski-karte po osobi prošle godine bila 292 eura, a sada iznosi 324 eura.
"Kod talijanskih skijališta možemo usporediti cijene skijaškog područja Campiglio Dolomiti di Brenta (skijališta Madonna di Campiglio, Folgarida - Marilleva, Pinzolo, Pejo). Cijena dvodnevne ski-karte po osobi prošle godine bila je 129 eura, a sada 148 eura, dok je cijena šestodnevne ski-karte po osobi prošle godine bila 350 eura, a sada je 389 eura", kaže.
Nadalje, Čanaglić priča kako su unazad nekoliko godina primijetili da su se vrlo popularne skijaške destinacije u Sloveniji, poput Rogle i Kranjske gore, po cijeni hotelskog i apartmanskog smještaja gotovo izjednačile s cijenama u dvostruko ili trostruko većim skijalištima u Italiji i Austriji.
"Količina njihovog smještajnog kapaciteta je relativno mala, potražnja iz regije je vrlo velika, a uključuje brojne goste iz Hrvatske, BiH i Srbije. Jako brzo se popune, pa se mogu igrati cijenama. Udaljenost do destinacije je prihvatljiva, slovenski jezik nikome nije problem i to su prednosti i razlozi zašto i dalje puno obitelji bira Sloveniju za provođenje zimskog odmora", kazao nam je.
Naveo nam je i primjer sedmodnevnog skijanja u veljači za četveročlanu obitelj u Rogli, Nassfeldu i Kreischbergu u odnosu na ovu i prošlu godinu.
Sedmodnevno skijanje u Rogli od 17. do 24. veljače za četveročlanu obitelj za dvije odrasle osobe i dvoje djece u hotelu s tri zvjezdice, usluga polupansion, ove godine koštat će 2600, dok je lani koštalo 2300 eura.
U istom tom periodu i za isto razdoblje te za jednak broj osoba u Rogli će ove godine najam bungalova koštati 1200 eura, dok je lani koštao 1050 eura. Također, pod istim uvjetima u Nassfeldu će ove godine skijanje koštati 2800 eura, dok je prošle godine ono bilo 200 eura jeftinije. Ista razlika je i u Kreischbergu u kojemu će ove godine odmor na skijanju za četveročlanu obitelju sredinom veljače koštati 1400 eura, dok je prošle godine iznosio 1200.
Provjerili smo cijene smještaja za obitelj u ovoj skijaškoj sezoni
I mi smo usporedili cijene smještaja na poznatim europskim skijalištima za četveročlanu obitelj u prvom tjednu sljedeće godine, inače jednom od najpopularnijih skijaških termina, kada se na put, zbog božićnih praznika, odlučuju brojne hrvatske obitelji. Na Bookingu smo pregledali cijene hotela s tri, četiri i pet zvjezdica koje uključuju doručak i besplatan Wi-Fi, i to u talijanskom Kronplatzu, Kranjskoj gori u Sloveniji te Kitzbühelu u Austriji.
U Sloveniji je za navedene parametre najisplativiji zimski odmor, a moguće je pronaći šestodnevni smještaj za četiri osobe u iznosu od 2200 eura, dok veći broj ponuda u nešto boljim hotelima prelazi 3000 eura. Za one dubljeg džepa smještaj u hotelu s pet zvjezdica košta 7100 eura, s tim da je ponuda takvih smještaja znatno manja.
Kitzbühel je jedno od najpoznatijih skijališta u Europi, pa je samim time i skuplji. Odmor u tamošnjem hotelu od tri zvjezdice teško će se naći za manje od 3000 eura, a u hotelu s četiri zvjezdice on u prosjeku košta 4000 eura. Oni koji si mogu priuštiti luksuzniji odmor na skijanju za hotel od pet zvjezdica u Kitzbühelu bi trebali izdvojiti 10.000 eura.
U Kronplatzu, popularnom talijanskom skijalištu, cijena šest noćenja za četveročlanu obitelj s uključenim doručkom i besplatnim internetom u prosjeku iznosi 2600 eura, iako nekolicina ostalih hotela, koji ne uključuju doručak, seže i preko 3000 eura. Za hotele s četiri zvjezdice je ponuda nešto veća, cijena je viša, a većina njih košta preko 4000 eura. Za one dubljeg džepa hotelski smještaj s pet zvjezdica tek je nešto jeftiniji od 10.000 eura.
bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati