Snimljen čudan sjaj u svemiru. Sudarila su se dva divovska egzoplaneta?
IZGLEDA da su znanstvenici uhvatili bljesak svjetlosti i oblake prašine koji su nastali nakon sudara dvaju ledenih divova koji su kružili oko zvijezde nalik na Sunce. Naime, nakon sudara je došlo do jarkog toplinskog sjaja i stvaranja oblaka prašine koji se kasnije posložio ispred matične zvijezde i nas te smanjio njen sjaj.
Astronomi su u prosincu 2021. uočili da jedna pomalo neupadljiva zvijezda ASASSN-21qj, udaljena od nas 1800 svjetlosnih godina, počinje treperiti. Njena vidljiva svjetlost se mijenjala tijekom sljedećih nekoliko mjeseci. Ponekad bi gotovo nestala, a onda bi se opet vratila na prijašnju razinu.
Ovo samo po sebi nije neki neobičan prizor za astronome, piše Science Alert. Zvijezde znaju "potamnjeti" kada između njih i Zemlje prođe neki poveći materijal. Da nije bilo amatera astronoma Arttua Sainija, stručnjaci bi samo odmahnuli rukom i nastavili dalje.
"Tada sam znao da je ovo nešto čudno"
Sainio je na društvenim mrežama istaknuo da je otprilike dvije i pol godine prije nego što je zabilježena oscilacija u sjaju zvijezde njena emisija infracrvene svjetlosti porasla za otprilike 4%. Nakon toga su počela pitanja: Jesu li ova dva opažanja povezana i, ako jesu, što se to događa s ASASSN-21qj?
"Iskreno, ovo me podosta iznenadilo. Jedan astronom je na društvenim mrežama istaknuo da je zvijezda zasvijetlila u infracrvenom zračenju tisuću dana prije optičkog gubitka sjaja. Tada sam znao da je ovo nešto čudno", rekao je planetarni znanstvenik Matthew Kenworthy sa Sveučilišta Leiden, a prenosi Science Daily.
Možda nastane potpuno nov planet
Mreža astronoma i amatera astronoma je nakon ovih podataka intenzivno proučavala zvijezdu ASASSN-21q tijekom sljedeće dvije godine. Znanstvenici su zaključili da je najvjerojatnije objašnjenje ovog fenomena sudar dva ledena divovska egzoplaneta.
"Naši izračuni i računalni modeli pokazuju da su temperatura i veličina svjetlećeg materijala, kao i vrijeme trajanja sjaja, u skladu sa sudarom dvaju ledenih egzoplaneta", kazao je planetarni znanstvenik Simon Lock sa Sveučilišta Bristol. Novonastali oblak krhotina je tri godine kasnije doputovao do zvijezde i uzrokovao da ona izgubi sjaj na vidljivim valnim duljinama.
Period od nekoliko godina između emisije infracrvenog svjetla i oblaka koji je prošao između nas i ASASSN-21qj ukazuje na to da se sudar dogodio dosta daleko od zvijezde, dalje nego što je Zemlja udaljena od Sunca. Ostaci ovog sudara mogli bi se na kraju ohladiti i formirati potpuno novi planet.
bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati