Sutra izvlačenje zarobljenog Amerikanca: "Kao penjanje na Himalaju za speleologe"
U TURSKOJ je pokrenuta velika operacija spašavanja nakon što je Amerikanac ostao zarobljen u trećem najdubljem špiljskom kompleksu u zemlji. Oko 150 ljudi sudjeluje u spašavanju Marka Dickeya (40) otkako je u subotu ostao zarobljen u špilji Morca, među njima su i spasioci iz Hrvatske i iz drugih zemalja.
Dickey je bio suvoditelj tima koji je mapirao novi prolaz u špilji kada je doživio krvarenje u probavnom traktu. Turska speleološka federacija rekla je da je operacija spašavanja vrlo složena jer je zaglavio na dubini od 1120 metara (3675 stopa).
"Operacija je logistički i tehnički jedno od najvećih speleoloških spašavanja na svijetu", rekli su te dodali da je pokrenuta duga i zahtjevna operacija spašavanja kako bi se Mark iznio na nosilima.
Misija izvlačenja speleologa na površinu započet će sutra, kažu turski dužnosnici.
Mark Dickey i dalje se nalazi na 1120 metara pod zemljom, a akcija izvlačenja na površinu trebala bi započeti u subotu, rekao je za CNN direktor turske Uprave za katastrofe i hitne slučajeve (AFAD).
Dickeyju je prošlog vikenda pozlilo tijekom istraživanja vrtače Morca u dolini Morca, blizu Anamura u južnoj Turskoj, a sumnja se na gastrointestinalno krvarenje.
U najnovijem izvješću Europske udruge speleoloških spašavatelja (ECRA) dužnosnici su rekli da liječnici rade na poboljšanju zdravlja Marka Dickeyja u najvećoj mogućoj mjeri prije nego što provedu misiju spašavanja.
"Liječnici rade na daljnjem poboljšanju zdravlja pacijenta kako bi uskoro mogao započeti težak transport na površinu bez daljnjih komplikacija", napisali su u priopćenju za javnost, javlja Independent.
Dužnosnici su rekli kako vjeruju da će morati koristiti nosila za dio misije spašavanja, ali što njegovo stanje bude bolje, to će biti manje komplikacija.
Carl Heitmeyer, prijatelj zatočenog speleologa i spasilac iz New Jerseyja, izjednačio je izvlačenje s "penjanjem na himalajske planine", ali za speleologe.
"Kada ste u formi i jaki, možete se popeti... Možete se provući, izvijati svoje tijelo, zgrčiti se", rekao je za CBS News. "Kad vam je muka, sve je to vrlo naporna aktivnost", dodao je.
Dickey i njegovi spasioci radit će u mraku, na hladnoći od -40 stupnjeva, mokri od vodopada. Ovisno o Dickeyjevom stanju, mogli bi ga odlučiti izvući na nosilima, barem dio puta. Očekuje se da će izvlačenje Dickeyja potrajati najmanje nekoliko dana, a u najgorem slučaju mogla bi proći dva tjedna ili više prije nego što bude izvučen na površinu.
Trenutno je u tijeku jedna od najvećih speleoloških akcija spašavanja ikad, pokrenuta nakon što je američki speleolog i speleospasilac Mark Dickey ostao zarobljen u trećem najdubljem špiljskom kompleksu u Turskoj.
>> Opširnije
Tim spasilaca iz talijanskog Nacionalnog alpskog i speleološkog spasilačkog tima odletjet će u Tursku. Spasilački timovi se nadaju da bi izvlačenje moglo početi u subotu ili nedjelju. Kovacs je rekao da će podizanje Marka Dickeyja vjerojatno trajati nekoliko dana te da se usput priprema nekoliko bivaka kako bi se Dickey i spasilački timovi mogli odmoriti.
Špilja je podijeljena u nekoliko dijelova, a spasilački tim svake zemlje odgovoran je za jedan dio. Mađarska speleološka služba spašavanja, sastavljena od dobrovoljnih spasilaca, prva je stigla na mjesto događaja i pružila hitnu transfuziju krvi kako bi stabilizirala njegovo stanje.
"Liječnici koje smo poslali bili su vrlo uspješni u liječenju Marka Dickeyja", rekao je Cenk Yildiz, regionalni dužnosnik turske agencije za pomoć u katastrofama, za novinsku agenciju IHA-u. "Sada smo u poziciji da ga evakuiramo."
"Ovo je teška operacija. Zdravoj osobi bi trebalo 16 sati da izađe. Ova operacija će trajati najmanje tri ili četiri dana", nastavio je Yildiz. "Naš prioritet je zdravlje. Cilj nam je završiti ovu operaciju a da nitko ne dođe u opasnost", dodao je.
U četvrtak oko 16 sati tim od četiri hrvatska spašavatelja ulazi u jamu i postavlja dodatnu komunikaciji (speleofone i Cave-Linkove) do bivka na dubini od –1.040 m i baznog logora koji je podignut u neposrednoj blizini ulaza u jamu. Ušao je i novi medicinski tim talijanskih spašavatelja koji priprema Mark Dickeya za iznimno složen i zahtjevan transport prema površini tehnikom “full body pojas” ali je u pripremi i speleološka nosiljka. Stanje Marka je i dalje stabilno ali i dalje složeno. Primljen je i prvi video kojim se Mark obratio cjelokupnoj javnosti na površini
U isto vrijeme, podignut je i opremljen dodatni bivak na –700m za prihvat tijekom transporta. Inače, izlazak speleologa na površinu sa ove dubine prosječno traje oko 15 sati.
Tijekom dana uspostavljena je satelitska i mobilna komunikacija iako sa dosta poteškoća te se dodatnim naporima rješava potrebna logistika koja uključuje pitku vodu i hranu. Međunarodni operativni tim spašavatelja iz Mađarske, Bugarske, Italije, Hrvatske, Poljske i SAD-a uz Tursku intenzivno planiraju i koordiniraju sve potrebne aktivnosti u kojoj sudjeluje oko 100tinjak spašavatelja uz iskusnog voditelja cijele akcije spašavanje Giuseppe Contia iz Corpo Nazionale Soccoso Alpino e Speleologico (CNSAS, Italija) koji je vodio i sličnu akciju spašavanja iz jame Riesending u Njemačkoj.
U kasnim večernjim satima, naš drugi tim preuzeo je sa cargo terminala dugo očekivanu speleološku opremu i nešto prije ponoći krenuo iz Konye prema baznom logoru. Jutros oko 5 sati po našem vremenu vrše dodatnu nabavku potrebne logistike u vidu pitke vode, hrane, plinskih boca te po dolasku u bazni logor odmah započinju sa aktivnostima.
Ukoliko prilike dopuste, danas se očekuje početak transporta u kasnim jutarnjim satima, o čemu će konačnu odluku donijeti medicinski tim koji se intenzivno skrbi o Marku.
Kako bi transport tekao nesmetano predviđeno je širenje suženja na oko –500m.
Iskusni speleolog Mark Dickey (40) iznenada se razbolio tijekom ekspedicije u špilji Morca u planinama Taurus u južnoj Turskoj, priopćilo je Europsko udruženje speleoloških spašavatelja.
Udruga ga je opisala kao "vrlo obučenog speleologa i speleološkog spašavatelja". Dickey je bio na ekspediciji koja je mapirala 1276 m dubok špiljski sustav Morca za Anatolian Speleology Group Association (ASPEG) kada je upao u nevolju. Prvo se razbolio 2. rujna, ali je trebalo do jutra 3. rujna da obavijesti ostale koji su bili iznad zemlje.
Justin Hanley, 28-godišnji vatrogasac iz Dallasa u Teksasu, rekao je da je upoznao Dickeyja prije nekoliko mjeseci, kada je pohađao tečaj spašavanja iz pećina koji je Dickey držao u Mađarskoj i Hrvatskoj. Dickeyja je opisao kao optimističnog i kao nekoga tko vidi dobro u svima. "Mark je tip koji bi trebao biti u toj spasilačkoj misiji koja vodi i savjetuje se, a to što on treba biti spašen je tragedija sama po sebi", rekao je.
"Ovo neće biti brzo spašavanje zbog toga gdje se nalazi u špilji i izazovnog terena", rekla je Gretchen Baker, predstavnica Nacionalne komisije za spašavanje u pećinama u Huntsvilleu.
Više od 150 spasilaca, među kojima i hrvatski speleolozi, vode utrku s vremenom kako bi spasili američkog kolegu kojem je u spilji koju je istraživao u južnoj Turskoj pozlilo te je ostao zarobljen na oko 1000 metara dubine, prenose agencije. Mark Dickey (40), član međunarodne istraživačke misije, zadobio je krvarenje u probavnom traktu na 1000 metara dubine u jamskom sustavu Morca na planinskom lancu Taurus, objavio je turski speleološki savez (TUMAF).
"Nekoliko međunarodnih timova, među kojima su Hrvati i Talijani, pomažu u operaciji spašavanja. Amerikanac je na oko 1000 metara dubine, timovi su podijeli silazak u jamski sustav na sedam etapa", rekao je predsjednik TUMAF-a Bulent Genc. Po njegovim riječima, spasilačka akcija bi mogla potrajati oko 10 dana, ali možda i kraće ako Dickey bude dobro. "Ako mu se stanje pogorša, spašavanje bi se moglo otegnuti, no stanje mu se trenutno poboljšalo i već može stajati", dodao je Genc.
18 HGSS-ovaca pomaže
Ukupno 18 speleospašavatelja HGSS-a otputovalo je u utorak navečer u međunarodnu misiju speleospašavanja u južnoj Turskoj. Prema objavi HGSS-a, "riječ je o kolegi i prijatelju HGSS-a koji je u više navrata sudjelovao na HGSS speleo tečajevima i istraživanjima u jamama na Velebitu".
"Poznajem unesrećenog, radi se o odličnom čovjeku. Prvi poziv iz jame stigao je u nedjelju ujutro. Radilo se o međunarodnoj ekspediciji, a kad mu je pozlilo, odmah su išla dva poziva u pomoć. Prvi su dobile lokalne snage u Turskoj, a zatim je pozvana i Europska speleospasilačka asocijacija (ECRA). Već u ponedjeljak je ondje bio tim iz Mađarske te je do njega stigla liječnica", rekao je o međunarodnoj speleospasilačkoj akciji Dinko Novosel, predsjednik ECRA-e.
TUMAF je priopćio da je s unesrećenim na dubini od 1040 metara uspostavljena telefonska linija, do njega je u srijedu spuštena i liječnica, a hrvatski tim radi na uspostavi pričuvnog komunikacijskig sustava "CaveLink".
Liječnici moraju odlučiti da li je moguće Amerikanca izvući samo užetom na površinu, ne koristeći nosila. Jamski sustav Morca je treći najveći u Turskoj i nalazi se na nadmorskoj visini od 2140 metara.
Marko Rakovac, pročelnik Komisije za speleospašavanje HGSS-a, rekao je za medije da je spasilačka akcija "iznimno zahtjevna". "Akcija je iznimno zahtjevna i to dodatno komplicira situaciju zato što se bazni kamp nalazi na 2140 metara nadmorske visine, dakle prilično istureno i nepristupačno i na tome je mjestu potrebno osigurati logistički kamp", rekao je Rakovac.
Istaknuo je da će spasiocima stiže preko jedne tone opreme za spašavanje.
Marton Kovacs iz Mađarske speleološke službe spašavanja, koja je prva stigla na mjesto događaja, rekao je za Associated Press da timovi rade na proširenju nekih prolaza dovoljno da prođu nosila i rješavanju rizika od pada kamenja. Spasilačke ekipe se nadaju da će Dickeyjevo vađenje započeti u subotu ili nedjelju i očekuju da će to potrajati nekoliko dana, možda i tjedana.
"Ako ga budu morali nositi u nosilima, to će najvjerojatnije potrajati 10-15 dana, možda i više", rekao je za BBC Yaman Ozakin, glasnogovornik Turske speleološke federacije.
Europska udruga speleoloških spašavatelja objavila je najnovije informacije o stanju Marka Dickeya i mogućnosti izlaska iz špilje.
"Zdravstveno stanje pacijenta je stabilizirano. Uz potporu, mogao se polako kretati sam i osjeća se bolje”, stoji u priopćenju za javnost. “Tehnički timovi zapravo pripremaju špilju za njegovo nesmetano prenošenje. Čim liječnici daju dozvolu, transport će krenuti.”
Komunikacija između podzemnog tima i površinskog tima vrlo je ograničena, javlja AP, što dodatno otežava akciju spašavanja.
Roditelji zaglavljenog speleologa, Andrew i Deborah Ann Dickey, kazali su: "Mark je jak, ali su mu potrebni njegovi kolege speleolozi, uključujući, naravno, liječnike. Ovo je zastrašujuća situacija. Naše molitve su uslišane i ne možemo izraziti koliko nam to znači i uvijek će značiti."
Gretchen Baker, iz Nacionalne komisije za spašavanje u pećinama (NCRC), koja poznaje i radi s Dickeyjem nekoliko godina te je bila u komunikaciji sa spasilačkim timom, izrazila je oprezni optimizam u vezi s Dickeyjevim sigurnim izlaskom iz pećine.
U intervjuu s CNN-ovim Isom Soaresom u četvrtak, Baker je rekla da je "tim na terenu vrlo sretan što se čini da se Markovo stanje popravlja. Što više on može pomoći, to brže može ići spašavanje", rekla je. Unatoč Dickeyjevom zdravstvenom stanju, Baker je rekla da će čak i uz njegovu pomoć operacija spašavanja još dugo trajati. “Predviđamo da će trebati dani da ga izvučemo iz pećine”, rekla je.
Misija spašavanja na ovoj dubini je vrlo rijetka, izuzetno teška i zahtijeva mnogo vrlo iskusnih speleoloških spasilaca, kaže Europska udruga speleoloških spašavatelja (ECRA), koja je uključena u operaciju.
Dickey je zarobljen oko kilometar od ulaza u špilju, duboko ispod zemlje. Svaki pokušaj spašavanja bit će iznimno složen jer je prolaz na nekim mjestima preuzak da bi nosila mogla proći kroz njega. Yusuf Ogrenecek, stručnjak iz Turske speleološke federacije, rekao je za lokalnu TV da je spašavanje u špiljama naporno.
"U jamskom sustavu Morca, planinski lanac Taurus, južna Turska na 1000 m dubine speleolog iz američke ekspedicije, koji je istraživao duboke dijelove jamskog sustava nenadano je doživio krvarenje u probavnom traktu. Ova ozbiljna zdravstvena komplikacija zahtijeva hitnu speleološku i medicinsku intervenciju kako bi se spasio njegov život.
Kako je speleološko spašavanje izuzetno zahtjevno i složeno područje koje zahtijeva visoku stručnost, opremu i timsku suradnju, Speleološka federacija i Uprava za krizne i hitne situacije (AFAD) Republike Turske zatražili su dodatne timove kao potporu svojim speleološkim spašavateljima na terenu.
Slijedom navedenog, Ministarstvo unutarnjih poslova predlaže da Vlada Republike Hrvatske uputi pomoć u Republiku Tursku u vidu državnog intervencijskog modula civilne zaštite za speleološko spašavanje s ciljem operativnog djelovanja", obrazloženje je kojim je MUP zatražio od vlade da Hrvatska pomogne Turcima u spašavanju.
Hrvatski spasioci pomogli su u uspostavljanju komunikacijske linije s Dickeyem.
Brojni spasioci iz nekoliko drugih zemalja, uključujući Hrvatsku i Mađarsku, doletjeli su u Tursku kako bi pomogli u spašavanju.
Turska speleološka federacija rekla je da je operacija spašavanja vrlo složena jer je zaglavio na dubini od 1120 metara.
"Operacija je logistički i tehnički jedno od najvećih speleoloških spašavanja na svijetu", rekli su te dodali da je pokrenuta duga i zahtjevna operacija spašavanja kako bi se Mark iznio na nosilima.
U četvrtak navečer, u videoporuci koju je dobila novinska agencija Associated Press, Dickey je zahvalio ljudima koji ga pokušavaju spasiti.
"Znam da mi je brza reakcija turske vlade da nabavi medicinske potrepštine koje trebam, po mom mišljenju, spasila život. Bio sam vrlo blizu smrti", rekao je.
Šest jedinica krvi isporučeno je Dickeyu i njegovo se stanje stabiliziralo do četvrtka u vrijeme ručka, rekla je skupina koja pomaže u koordinaciji spašavanja.
Njegovo krvarenje je prestalo i mogao je hodati bez potpore, no i dalje će mu trebati nosila da ga iznesu iz špilje, stoji u priopćenju saveza.
Dickeyev prijatelj i kolega Carl Heitmeyer ranije je za BBC rekao da je njegov prijatelj prestao povraćati i da je prvi put u nekoliko dana čak i malo jeo.
Dickeyeva zaručnica Jessica Van Ord također je bila dio ekspedicije. Ostala je s njim dok mu nije bilo dobro, ali je počela izlaziti iz špilje kada mu se stanje poboljšalo. Kako piše BBC, ona je trebala izaći iz špilje u četvrtak kasnije popodne ili navečer, međutim nema još informacija je li stigla na površinu.
Dr. Yaman Ozakin, glasnogovornik Turske speleološke federacije koji je uključen u operaciju spašavanja, predvidio je da bi operacija spašavanja mogla trajati još mnogo dana, a njezina brzina ovisit će o Dickeyevom stanju.
"Vrijeme koje će biti potrebno za spašavanje Marka iz špilje ovisi o tome hoće li Mark biti u stanju da se popne bez nosila", rekao je za BBC.
"Ako bi se Dickey uspio popeti bez pomoći nosila, moglo bi potrajati i do tjedan dana. Ako ga bude trebalo nositi u nosilima, to će najvjerojatnije trajati 10-15 dana, možda i više. Špilja ima uske prolaze koje treba proširiti za nosila", dodaje.
bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati