U ljepotama ove tajanstvene uvale na Braču uživali su i stari Rimljani
NA SJEVERNOJ obali Brača, između Postira i Pučišća, skriva se uvala Lovrečina, egzotična pješčana oaza u kojoj su uživali i stari Rimljani, piše Pixsell.
Ova uvala nije samo poznata po svojoj prekrasnoj pješčanoj plaži već i po arheološkim nalazištima. Naime, ovdje se nalaze ostaci bazilike koji svjedoče o bogatoj povijesti otoka Brača.
Arheološki dragulji
Bazilika sv. Lovre spada među najbolje očuvane građevine iz ranokršćanskog razdoblja na otoku Braču. Njezini ostaci, koji datiraju iz 5. i 6. stoljeća, čine važan dio kulturne baštine otoka. No, povijest ovog mjesta seže i dalje.
Uvala Lovrečina bila je naseljena još u doba Rimljana. Pronađeni su ostaci carske vile iz 1. stoljeća, a iz tog razdoblja je nadgrobni natpis Lucija Stancija Venecija koji je možda bio njezin vlasnik. Po sredini uvale, uz istočni obalni dio, pod morem su vidljivi ostaci rimske arhitekture za koje se pretpostavlja da su činili pristanište.
Kulturno blago
Arheološko nalazište u blizini bazilike obuhvaća i ostatke ranosrednjovjekovne crkve sv. Stjepana iz druge polovice 11. stoljeća, koja je bila povezana s benediktinskim samostanom. Samostan je, prema povijesnim izvorima, postojao do 13. stoljeća, kada je, stradao tijekom sukoba između Omišana i Splićana te nikada više nije bio obnovljen.
Mjesto hodočašća
Ranokršćanska bazilika sv. Lovre, iako napuštena u davnim vremenima, i dalje ima poseban značaj za lokalnu zajednicu. Na blagdan sv. Lovre, 10. kolovoza, vjernici iz okolnih otočnih naselja dolaze hodočastiti u uvalu Lovrečina.
bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati