Radnici Čistoće drugi dan zaredom u štrajku. Tomaševićeva zamjenica zaprijetila
RADNICI zagrebačke Čistoće nastavljaju sa štrajkom. Uprava Zagrebačkog holdinga prihvatila je pet zahtjeva radnika Čistoće, no radnici još traže povećanja koeficijenata na 1.8 za najniže plaćene radnike i na 2.4 za vozače, dok to Uprava ne prihvati radnici se neće vratiti na posao.
Uprava Zagrebačkog holdinga prihvatila je pet zahtjeva radnika, koji su od sinoć obustavili rad, uključujući nabavu nove ispravne HTZ opreme i plaćanje kartica vozača, koje su vozači dosad morali plaćati sami. Prihvatili su i zahtjeve za izradu sistematizacije radnih mjesta u roku 30 dana, upute na koji način radnici trebaju prikupljati otpad, te besplatni parking za radnike Čistoće ispred podružnice, koji su dosad morali plaćati.
O ostalih sedam zahtjeva u Upravi su spremni pregovarati. Radnici prihvaćaju da se od sedam zahtjeva njih pet rješava putem pregovora u procesu mirenja, a prije povratka na posao još traže da se povećaju koeficijenti za najniže plaćene radnike na 1.8 i za vozače na 2.4.
Radnici druge smjene su u prostorijama Čistoće. Nisu izašli na teren. Isto bi trebalo biti i s trećom smjenom koja počinje u 22 sata.
U Dnevniku N1 gostovala je Mirjana Kaltak, predsjednika Sindikata Čistoće Zagreb koja je potvrdila da su radnici druge smjene u krugu tvrtke i nisu izašli van na obavljanje radnih zadataka. Upitana je radi li se o štrajku, buntu, prosvjedu ili o nečem četvrtom.
"Mi bismo prije rekli da je to bunt, spontano okupljanje radnika koje je preraslo u situaciju koja je, a sve vezano uz nezadovoljstvo radnika zbog izuzetno malih plaća, zbog otežanih uvjeta rada, zbog nemogućnosti i nemanja kamiona s kojima bi obavljali radne zadatke, ali najbitnije su male plaće i mali koeficijenti", rekla je Kaltak.
Sindikati ovaj prosvjed ne nazivaju štrajkom i ne sudjeluju u tome. U Čistoći je pet sindikata.
"Ne nazivamo to štrajkom, ali dajemo podršku i stojimo iza naših radnika. Samoinicijativno su se organizirali i traže da im se povećaju plaće i koeficijenti i poboljšaju uvjeti rada", kaže Kaltak.
O prijetnjama sankcijama
Iz Uprave Holdinga, ali i Grada, prijete sankcijama. Kaltak se nada da do toga neće doći.
"Vjerujemo da će prevladati razum s jedne i druge strane. Radnici su podnijeli 11 zahtjeva, pet je Holding odobrio, nadamo se da će prihvatiti i dva glavna zahtjeva o koeficijentima radnika i vozača, da će Uprava imati razumijevanja i da će se krenuti s obavljanjem redovnih akcija", kazala je.
Dodaje da su radnici svjesni u kakvom je stanju grad, znaju da će oni to morati počistiti te da je i njima u interesu da sve ovo što prije završi.
Zamjenica gradonačelnika Danijela Dolenec održala je presicu o štajku u Čistoći.
"Ne samo da ova gradska uprava želi poštovati prava radnika, nego ih i poštuje. Poštujemo kolektivne ugovore", rekla je zamjenica gradonačelnika Dolenec. "S obzirom na inflaciju, uprava je pokrenula pregovore sa sindikatima o povećanju materijalnih prava. Pregovori nisu bili uspješni zbog razlika izmađu onoga što je bio prioritet za upravu i onoga što su tražili sindikati. Uprava Holdinga je smatrala da je najvažnije podići plaće komunalnih radnika s najnižim plaćama", rekla je.
"Traje proces mirenja, ovaj štrajk smatramo nezakonitim, ovo se ne može nastaviti. Jučer cijeli dan nije bilo odvoza, to je prošlo bez sankcija za radnike jer nismo to odlučili", kazala je.
"Radnici su tražili manju sakciju za radnike koji su prekršili propise, i sami su se složili da su potrebne sankcije. Prihvatili smo obrazloženje radnika, uprava je povukla odnose radnicima. Pretpostavka je bila da se vrate na posao. Izašao je cijeli niz zahtjeva, mi smo o svim tim zahtjevima spremni pregovarati. Nije moguće sada plebiscitarno odgovoriti na svih 11 zahtjeva, moramo se vratiti pregovorima i radnike pozivamo da se vrate na posao", rekla je. Dodala je da misli da je "važno da i sindikati preuzmu svoj dio odgovornosti".
Naglasila je da Čistoću financiraju građani i da postoje ograničenja u zahtjevima.
"Postoji cijeli dijapazon sankcija", rekla je za štrajk koji gradska vlast smatra nezakoniitm.
O onome što je šef uprave Holdinga rekao danas radnicima da onaj tko ne želi raditi može uzeti svoje stvari rekla je: "Vidjeli ste da je bilo povišenih tonova obje strane, situacija u Čistoći je sve samo ne redobvna".
"Nadamo se i očekujemo da će sutra biti odvoz u prvoj smjeni i da ćemo isto tako biti na pregovorima", rekla je.
Mario Iveković, predsjednik Novog sindikata, potvrdio je za Media servis kako je Uprava prihvatila 5 zahtjeva od 11. Neki od tih su: upute o ponašanju radnika na terenu, nabavka HTZ opreme, sistematizacija poslova u roku od 30 dana. No jedan zahtjev ostao je uvjet povratka na posao.
"Radnici su na to poslali svoj odgovor i rekli da su spremni vratiti se na posao ako im se samo još prihvati zahtjev za korekcijom koeficijenata. Znači da najniži radnici u Čistoći dobiju koeficijent 1.8, a vozači 2.4 i Uprava je rekla da to ne može prihvatiti", rekao je Iveković i naglasio kako problemi u Čistoći traju već neko vrijeme.
"Radnici su ovdje već dulje nezadovoljni, pa u 12. mjesecu je bio prosvjed na kojem su poslane poruke što se traži. Uprava je nastavila odugovlačiti s pregovorima i jednostavno ostavila te radnike u jako lošim uvjetima. Radnici ovime samo traže da se ubrza rješavanje problema koji su nagomilani. Kažem, došli su jako blizu nečega čime bi bili zadovoljni a Uprava se vjerojatno inati da ne želi prihvatiti ovaj zahtjev. Po mom mišljenju to je je nerazumno."
Uprava Zagrebačkog holdinga prihvatila je pet zahtjeva radnika Čistoće, no radnici još traže povećanja koeficijenata na 1,8 za najniže plaćene radnike i na 2,4 za vozače, a dok to Uprava ne prihvati, radnici se neće vratiti na posao. Uprava Zagrebačkog holdinga prihvatila je pet zahtjeva radnika, koji su od sinoć obustavili rad, uključujući nabavu nove ispravne HTZ opreme i plaćanje kartica vozača, koje su vozači dosad morali plaćati sami.
Prihvatili su i zahtjeve za izradu sistematizacije radnih mjesta u roku 30 dana, upute na koji način radnici trebaju prikupljati otpad te besplatni parking za radnike Čistoće ispred podružnice, koji su dosad morali plaćati.
O ostalih sedam zahtjeva u Upravi su spremni pregovarati. Radnici prihvaćaju da se od sedam zahtjeva njih pet rješava putem pregovora u procesu mirenja, a prije povratka na posao još traže da se povećaju koeficijenti za najniže plaćene radnike na 1,8 i za vozače na 2,4.
"Osnovica je do prije mjesec dana bila 3050 kuna, a uprava je sama digla plaće za 4,5 posto, što znači da se to množi s koeficijentom 1,6. Na to se do sada dodavao dodatak od 1000 kuna, što je rezultiralo iznosom nešto malo većim od minimalne plaće", rekao je predsjednik Novog sindikata Mario Iveković novinarima koji čekaju rasplet obustave rada u Čistoći.
Plaće bi bile 10 do 15 posto veće od minimalne plaće
Korekcijom na koeficijent od 1,8 radnici dobivaju plaće 10 do 15 posto veće od minimalne plaće. Vozači zapravo traže izjednačavanje koeficijenata, pošto neki vozači u drugim podružnicama Zagrebačkog holdinga već imaju spomenuti koeficijent, objasnio je Iveković.
Radnici su se spremni vratiti na teren čim dobiju potvrdu da će u novoj sistematizaciji, koja će biti za 30 dana, vrijediti traženi koeficijenti.
"Smatramo da će nam zahtjevi biti ispunjeni jer smo i mi i građani svjesni problema koji nastaju kada se ne prikuplja smeće. Ako se pismenim putem potvrde osnovne točke koje smo tražili, palimo kamione i idemo raditi", rekao je komunalni radnik Anis Bajrić.
Dodao je kako se u slučaju radnika Čistoće radi o "radničkom buntu, a ne o legalnom štrajku".
Zahtjeve radnika za povećanje koeficijenata potvrdio je i predsjednik Saveza samostalnih sindikata Hrvatske Mladen Novosel, koji je poručio Upravi Holdinga da prestane "svojom bahatošću ignorirati radnike", u protivnom obustava rada će trajati i dalje.
Na upit odakle sredstva za povećanje koeficijenata, s obzirom na to da je predsjednik Uprave Holdinga Ivan Novaković izjavio da Holding "nema novaca za značajno povećanje materijalnih prava, koji se ne bi prelili na računa građana", Novosel je odgovorio kako "ima novaca, samo je pitanje kako se raspoređuje i tko ga troši".
Radnici Čistoće pozdravili su odobravanje određenih zahtjeva koje su uputili Upravi Zagrebačkog holdinga, ali još uvijek očekuju odgovore koji se tiču povećanja koeficijenata i osnovice plaće, koja im trenutno s dodacima iznosi oko 5800 kuna.
>> Opširnije
U slučaju da štrajk potraje, postoji mogućnost da posao odvoza preuzme netko drugi, rekao je voditelj Čistoće Davor Vić. "To je krajnja alternativa, zadnje što bih želio da se dogodi. Zagrebu treba javno poduzeće koje se bavi odvozom otpada, to je u javnom interesu."
Vić dodaje da će problemi s odvozom otpada biti prisutni sve dok se svi spremnici ne stave pod ključ.
>> Opširnije
"Obustava rada radnika Čistoće zbog izvanrednih otkaza trojica njihovih kolega samo je rezultat (ne)rada nesposobnog vodstva Čistoće koje je imenovao gradonačelnik Tomislav Tomašević", tvrdi Most u priopćenju za javnost.
>> Opširnije
Što ako se ostale podružnice Holdinga priključe štrajku, pitala je novinarka.
"Kao i u ovom slučaju, taj štrajk ćemo smatrati nezakonitim. Mi ne možemo silom osigurati da rade, ali ne vjerujem da će se to dogoditi", rekao je Novaković.
"Teško je reći kad ćemo pokrenuti dodatne mjere. Još nekoliko dana se ovo može trpjeti", rekao je šef Uprave Holdinga.
Davor Vić, voditelj Čistoće, kaže da neće dati ostavku. "Štrajk je nelegalan, a ja nisam osoba koja će ostaviti tvrtku u ovakvoj situaciji", rekao je.
Novaković kaže da nisu sigurni s kim trebaju pregovarati s obzirom na to da su među radnicima predstavnici različitih sindikata. "Pregovaranje s 2000 ljudi na otvorenom je jako teško. Predložili smo da izaberu predstavnike, ali do toga nije došlo. Nastavit ćemo pregovore", rekao je.
"Dajemo prava iznad kolektivnog ugovora, smatramo da nema razloga za nenajavljeni štrajk", rekao je Novaković.
"Ne namjeravamo zvati policiju", rekao je Novaković o radnicima koji ne žele napustiti prostorije Čistoće. Dodao je da nema potrebe da ostaju tamo ako neće raditi.
Matija Subašić-Maras, članica Uprave Holdinga, kaže da ovo neće potaknuti druge podružnice da štrajkaju u slučaju da netko dobije otkaz.
"Stvarne posljedice otkaza nisu stupile na snagu jer radnici nisu preuzeli otkaze. Neće trpjeti negativne posljedice", rekla je.
"Grad ne može dugo trpjeti neodvoženje otpada. Ako radnici neće odvoziti otpad, onda nema potrebe da budu tamo. Nadam se da neće doći do toga", rekao je Novaković i dodao da ima indicije da se pregovori nastavljaju.
Holding nije krenuo u pregovore s CIOS grupom o odvozu plastike za vrijeme štrajka, rekao je šef Holdinga na novinarsko pitanje.
"Teško je reći da strahujemo od sličnih scenarija u drugim podružnicama", rekao je Novaković i dodao da Holding nema novca za veća povećanja materijalnih prava.
Ivan Novaković, predsjednik Uprave Holdinga, kaže da su ranije sa sindikatima krenuli u pregovore o povećanju plaća. Pregovori nisu uspjeli jer su sindikati tražili da se plaće povećaju svima, a Holding da se povećaju onima s najmanjim primanjima. Nakon toga je Holding donio odluku o povećanju plaća, za što je izdvojeno 46 milijuna kuna na godišnjoj razini.
Prosječna plaća radnika u Čistoći u siječnju iznosi 1105 eura s uključenim neoporezivim isplatama i dodacima za prijevoz. Prosječni rast neto plaće za siječanj se kreće oko 94 eura za komunalne radnike, odnosno 74 eura za druge kategorije radnika.
Uprava Holdinga ovaj štrajk smatra nelegalnim, rekao je.
Uskoro bi trebala početi konferencija za medije Uprave Zagrebačkog holdinga, a predsjednica sindikata Čistoće Mirjana Kaltak također je najavila konferenciju za novinare nakon Holdingove presice.
Radnici su postavili jedanaest zahtjeva, koji uključuju povećanje osnovice za minimalno 12 posto, stalni dodatak u iznosu od 200 eura, sistematizaciju u roku 30 dana.
Traže i besplatni kod 95 i kartice vozača, osiguran stopostotni vanjski prijevoz, donošenje uputa o postupku izvođenja radnih operacija, povećanje koeficijenata I. grupe složenosti poslova na 1,80 i povećanje koeficijenata II. grupe složenosti poslova na 2,40 kod vozača.
Među zahtjevima su i maksimalni dodatak na otežane uvjete rada, HTZ opremu te besplatni parking.
Marina Ivandić, predsjednica kluba Možemo u zagrebačkoj Gradskoj skupštini, kaže i da je činjenica da plaće nisu velike te da ih treba povećavati, osobito u ovo vrijeme inflacije i krize.
"Neto plaće komunalnih radnika bi sada trebale iznositi oko 6100 kuna. To je od veljače. Ja i dalje ne mislim da je to adekvatno, treba i više i bolje. Ali, treba stavljati u balans činjenicu da je Holding nađen u užasnoj financijskoj i organizacijskoj situaciji i da je potrebno vrijeme da se, pogotovo procesi, poboljšaju. Isto tako, nije u redu da se bilo kakva povećanja prelamaju preko leđa građana", rekla je Ivandić.
>> Opširnije
Voditelj podružnice zagrebačke Čistoće Davor Vić je za Radio Sljeme rekao da su radnici danas predali nove zahtjeve.
"Uprava ih je uzela za razmatranje, smatramo da ovo nije primjeren način da se ljudi bore za svoja prava i smatramo da se ovo otelo kontroli", rekao je Vić.
Govorio je i o radnicima kojima je uručen izvanredni otkaz nakon što se pojavila snimka na kojoj se vidi da različite vrste otpada ubacuju u isto vozilo.
"Napravili su nešto što nisu smjeli, i oni su to priznali u svojim očitovanjima. Mi moramo odvojeno skupljati otpad, to podrazumijeva i sustav, i posude i raspored", rekao je Vić.
"Ovdje se radi o nelegalnom štrajku i imamo mogućnost sankcionirati radnike, Mi smo u situaciji da smo ucijenjeni. Ovakvo postupanje nije opravdano", rekao je.
Pozvao je radnike da se prekinu štrajk i nastave pregovore o materijalnim pravima.
Ovo su zahtjevi radnika Čistoće.
1, Povećanje osnovice 12% - minimalno
2. Stalni dodatak od 200 eura
3. Sistematizacija u roku od 30 dana
4. Kod 95 i kartica vozača (besplatno)
5. Vanjski prijevoz 100%
6. Donošenje uputa o postupku izvođenja radnih operacija
7. Povećanje koeficijenata I. grupe složenosti poslova na 1,80
8. Povećanje koeficijenata II. grupe složenosti poslova na 2,40 (vozači)
9. Dodatak na otežane uvjete rada - maksimalno
10. HTZ oprema
11. Besplatni parking
Traže i pisanu odluku o povlačenja otkaza radnicima koji su različite vrste otpada odlagali u isto vozilo.
Radnici Čistoće nastavljaju štrajk i nitko od njih neće odvoziti smeće dok traju pregovori s Upravom Holdinga. Podržavate li ih?
>> Opširnije
Nijedan radnik Čistoće neće odvoziti smeće dok traju pregovori s Upravom Holdinga o materijalnim pravima radnika, kazala je danas predsjednica sindikata Čistoće Mirjana Kaltak.
Osim toga, kako se ne bi ponovio slučaj s otkazima, zaposlenici Čistoće žele da Uprava jasno komunicira što je dozvoljeno, a što nije dozvoljeno tijekom obavljanja posla.
„Otkaz je Uprava htjela uručiti i vozaču. Zašto? On je samo sjedio i čekao kolege. Ako bi on svaki put izlazio iz vozila, zaključao ga i nadzirao što kolege ubacuju u kamion, i tako od adrese do adrese, smjena bi mu trajala do dva ujutro”, kazala je Kaltak.
>> Opširnije
Radnici Čistoće su najavili da će nastaviti sa štrajkom dok od Uprave ne dobiju pisanu odluku o suspenziji otkaza, a traže i veća materijalna prava. Dotad se neće odvoziti otpad sa zagrebačkih ulica.
>> Opširnije
U centru Zagreba jutros se mogu vidjeti neodvezeno smeće i pretrpani kontejneri.
"Donesena je odluka jučer u kasnim večernjim satima da se povlači odluka o otkazima za trojicu naših kolega da se kolege mogu vratiti raditi, ali radnici Čistoće, uz taj zahtjev, imaju i druge zahtjeve, a to su njihova materijalna prava. Radnicima Čistoće je u Zagrebačkom holdingu plaća najmanja, koeficijenti su im najmanji i žele da se to, nakon godina što su stavljani po strani, napokon ispravi", rekla je za HRT predsjednica Sindikata Čistoća Zagreb Mirjana Kaltak.
"Uprava Zagrebačkog holdinga je bila ovdje, radnici su stavili na papir sve svoje zahtjeve i to su uručili Upravi. Dali su Upravi na neki način rok da to pročitaju i ako su suglasni sa svime što su tražili - radnici će automatski sjesti u kamione i krenuti raditi", kaže Kaltak.
Predstavnik radnika jutros je prozvao Borisa Sesara, člana uprave Holdinga, jer je "jednom radniku rekao jako ružne riječi".
"Nećemo odustati, nećemo se povući ni jedan milimetar", rekao je zaposlenik Čistoće.
Zaposlenici Čistoće traže povećanje koeficijenta složenosti poslova, povećanje dodataka za uvjete rada, novu zaštitnu opremu te pravo na besplatan parking koji imaju svi drugi zaposlenici Holdinga, rekao je Mladen Novosel, predsjednik Saveza samostalnih sindikata Hrvatske.
"Ako Uprava prihvati ove zahtjeve i uvrsti ih u kolektivni ugovor, ovi radnici će danas početi raditi", rekao je.
Šefica sindikata radnika Čistoće Mirjana Kaltak otkrila nam je sinoć kako su se radnici nakon presice voditelja Čistoće Davora Vića sastali s Upravom Holdinga, no pomaka, kad je vraćanje na posao u pitanju, zasad nema.
"Predsjednik Uprave i članica Uprave došli su u Čistoću. Rekli su radnicima da su odluku o otkazima suspendirali i da se radnici mogu vratiti na posao, no radnici koji su u štrajku odgovorili su da traže odluku u pisanom obliku", kazala je Kaltak za Index.
"I druga i treća smjena ostat će u krugu Čistoće, neće izlaziti van, jedino ako se dogodi da slučajno u nekom trenutku dođe pismena odluka, tada će radnici izaći na posao", rekla je Kaltak.
Istaknula je da su predsjednik Uprave Zagrebačkog holdinga Ivan Novaković i članica Uprave Matija Subašić Maras nakon konferencije za novinare došli u Čistoću i obavijestili radnike o suspenziji odluke te da se sva trojica mogu vratiti na posao.
Podsjetimo, voditelj Čistoće Davor Vić rekao je jučer novinarima da je suspendirana odluka o izvanrednim otkazima trojici radnika.
“Odlučili smo privremeno suspendirati odluku o otkazu, kako bi se mogao neometano nastaviti odvoz komunalnog otpada”, rekao je Vić na konferenciji za novinare i potvrdio da je time udovoljeno zahtjevu radnika koji od jučer ujutro štrajkaju u znak solidarnosti s kolegama.
bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati