Glavaš kazneno prijavio bivše i sadašnje šefove DORH-a i tužitelja
BRANIMIR GLAVAŠ i njegovi suoptuženici danas su na Županijskom sudu u Zagrebu ponovili kako nisu krivi za ratni zločin nad osječkim Srbima 1991. u predmetima Selotejp i Garaža, za koje je optužnica izmijenjena zbog smrti dvojice optuženika - Ivice Krnjaka i Tihomira Valentića. Uz Glavaša, krivnju za ratni zločin odbacili su Dino Kontić, Zdravko Dražić i Gordana Getoš Magdić, kojoj je sud odbacio prijedlog za izdvajanje njezinog iskaza iz osječke policije kao nezakonitog dokaza.
Glavaš je dodao kako nije razumio optužnicu u dijelu u kojem se navodi da je počinio kazneno djelo time što je propustio spriječiti dopušteno i kažnjivo postupanje Krunoslava Fehira. "Ako je postupao zakonito, a ja ga u tome nisam spriječio, onda nema kaznenog djela niti kod mene", dodao je.
Glavaš je kazneno prijavio državnu odvjetnicu i bivše državne odvjetnike
Uz to, Glavaš je sudu predao podnesak s kaznenom prijavom protiv nekadašnjih glavnih državnih odvjetnika Dinka Cvitana i Dražena Jelenića te aktualne glavne državne odvjetnice Zlate Hrvoj Šipek, ali i tužitelja u postupcima Selotejp i Garaža Roberta Petrovečkog jer, kako Glavaš tvrdi, svjesno krše zakon te ih treba sankcionirati.
"Pasivno držanje Državnog odvjetništva RH i zagrebačkog Županijskog državnog odvjetništva saznanja za činjenicu da je Krunoslavu Fehiru nezakonito dodijeljen status krunskog svjedoka, a posebno stajališta zauzeta prilikom odbacivanja moje kaznene prijave protiv Fehira, zasigurno ne predstavljaju okolnosti koje bi se odnosile na kaznenopravni imunitet državnog odvjetnika za izraženo pravno mišljenje u predmetu koji im je dodijeljen u rad iz jednostavnog razloga što takvo postupanje prijavljenih predstavlja očigledno kršenje zakona koje je kazneno djelo", kazao je Glavaš, koji je tužitelje prijavio za zloporabu položaja i ovlasti te neprijavljivanje počinjenja kaznenog djela.
Zagrebački ŽDO odbacio je u listopadu 2021. kaznenu prijavu koju je Glavaš podnio protiv nekadašnjeg krunskog svjedoka u slučaju Selotejp i Garaža Krunoslava Fehira zbog ubojstva Čedomira Vučkovića u Osijeku u kolovozu 1991. godine.
Ustavni sud ukinuo je pravomoćnu osuđujuću presudu
Fehir je tijekom prvog suđenja Glavašu bio krunski svjedok tužiteljstva s obzirom na to da je u dobi od 16 godina u kolovozu 1991. kao pripadnik tzv. Prištapske bojne, između ostalog, bio svjedok mučenja Čedomira Vučkovića, kojega su tjerali da pije kiselinu iz akumulatora u jednoj od garaža tadašnjeg Sekretarijata za narodnu obranu u centru Osijeka.
Na prethodnom ponovljenom suđenju Fehir više nije imao status krunskog, nego običnog svjedoka, a Glavaš njegovo svjedočenje smatra lažnim. Štoviše, upravo njega smatra odgovornim za Vučkovićevo ubojstvo, zbog čega ga je i prijavio, a prijavu je potkrijepio i nalazom sudskomedicinskog vještaka Đorđa Alempijevića iz Beograda, koji je ustvrdio da su za Vučkovića kobni bili hici koje je u njega ispalio Fehir, a ne ispijena kiselina.
Odbacivanje Glavaševe prijave je ponukalo Fehira da protiv Glavaša podnese kaznenu prijavu za lažno prijavljivanje kaznenog djela. Na prvom suđenju Glavaš i ostali osuđeni su na višegodišnje zatvorske kazne, ali je pravomoćnu presudu ukinuo Ustavni sud. Glavaš je do tada odradio i većinu osmogodišnje kazne u zatvorima u BiH, gdje je otišao uoči izricanja prve presude.
No Ustavni sud je u siječnju 2015. ukinuo pravomoćnu osuđujuću presudu te je suđenje Glavašu i njegovim suoptuženicima ponovo započelo 2017., te je još jednom ispočetka krenulo u listopadu 2021. godine.
bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati