Ponovno se iskapa grobnica "Isusove babice", nikada nije bila otvorena za javnost
ARHEOLOZI ponovo provode iskapanja drevne grobnice koju se tradicionalno povezuje s Isusovom primaljom, a koja se nalazi u brdima jugozapadno od Jeruzalema, priopćila je danas izraelska Uprava za starine.
Ukrašeni židovski grobni špiljski kompleks datira otprilike iz prvog stoljeća nove ere, ali su ga lokalni kršćani povezali sa Salomom, Isusovom primaljom koja se spominje u Evanđelju. Na tom je mjestu kasnije sagrađena bizantska kapela koja je stoljećima bila mjesto hodočašća i štovanja.
Nikada nije bila otvorena za javnost
Špilju je 1984. iskopao izraelski arheolog Amos Kloner, a stručnjaci sada ponovo provode istraživanja na tom lokalitetu. Unatoč tome što postoje brojni dokazi da je spilja stoljećima bila kršćansko mjesto hodočašća, nikada nije bila otvorena za javnost.
Križevi te natpisi na grčkom i arapskom uklesani u zidove pećine tijekom bizantskog i islamskog razdoblja pokazuju da je kapela bila posvećena Salomi.
"Hodočasnici bi unajmljivali uljanice, ulazili u špilju, molili se, izlazili i vraćali uljanice. Pronašli smo ih na desetke, s prekrasnim ukrasima od biljaka i cvijeća", rekao je Ziv Firer, voditelj iskapanja, a prenosi AP.
"Prema kršćanskoj tradiciji, Saloma je babica koja je pomagala pri rađanju Isusa. Predaja navodi kako nije vjerovala da djevica može roditi te joj se ruka sasušila i zacijelila tek kada je primila djetetovu kolijevku", dodao je.
Vjerojatno se prvotno radilo o židovskoj grobnoj špilji imućnije obitelji
U posljednja dva mjeseca arheolozi su iskopali dvorište pred ulazom u špilju od 350 četvornih metara, a u kojem se nalaze rezbarije na kamenu, visoki lukovi, pod od mozaika i ostaci uljanih lampi, navodi Times of Israel.
Vjerojatno se, prije nego što je postalo sveto mjesto za kršćane, prvotno radilo o židovskoj grobnoj špilji imućnije obitelji. Prva prostorija datira iz razdoblja Drugog hrama, koje se proteže od 6. stoljeća prije Krista do 70. godine. U njoj se nalazi nekoliko komora s više grobnih niša uklesanih u stijene i razbijene kosturnice, što ukazuje na židovski običaj pokopa.
U tijeku su radovi na otvaranju špilje za javnost.
bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati