Novi podaci: Hrvatska se već vratila na pretpandemijski prihod od turizma
PREMA najnovijem turističkom barometru Svjetske turističke organizacije Ujedinjenih naroda (UNWTO), međunarodni turizam doživio je snažan oporavak u prvih pet mjeseci 2022. godine. Zabilježeno je gotovo 250 milijuna međunarodnih dolazaka u usporedbi sa 77 milijuna dolazaka od siječnja do svibnja 2021. To znači da se sektor oporavio na gotovo polovicu (46%) razine prije pandemije 2019. godine.
Oporavak turizma
"Oporavak turizma ubrzao se u mnogim dijelovima svijeta, unatoč izazovima koji mu stoje na putu", rekao je glavni tajnik UNWTO-a Zurab Pololikašvili koji istodobno savjetuje oprez s obzirom na "ekonomske vjetrove i geopolitičke izazove koji bi mogli utjecati na sektor do kraja 2022. i kasnije".
Europa je imala gotovo četiri puta više međunarodnih dolazaka nego u prvih pet mjeseci 2021. (+350%), potaknuta snažnom unutarregionalnom potražnjom i uklanjanjem svih ograničenja putovanja u sve većem broju zemalja. Regija je zabilježila posebno snažan učinak u travnju (+458%). U Americi su se dolasci više nego udvostručili (+112%). Međutim, snažan oporavak mjeri se u odnosu na slabe rezultate u 2021., a dolasci u obje regije ostaju ukupno 36% odnosno 40% ispod razine iz 2019. godine.
Isti obrazac vidljiv je u drugim regijama. Snažan rast na Bliskom istoku (+157%) i Africi (+156%) ostao je 54% odnosno 50% ispod razine iz 2019., a Azija i Pacifik su gotovo udvostručili dolaske (+94%), iako su brojke bile 90% ispod 2019. godine, budući da su neke granice ostale zatvorene za nenužna putovanja. Ovdje se nedavno ublažavanje ograničenja može vidjeti u poboljšanim rezultatima za travanj i svibanj.
Gledajući podregije, nekoliko ih se oporavilo na 70 do 80% razina prije pandemije. To se ponajprije odnosi na Karibe i Srednju Ameriku, a slijede južni Mediteran te zapadna i sjeverna Europa. Važno je napomenuti da su neka odredišta premašila razine iz 2019. To se odnosi na Američke Djevičanske Otoke, St. Maarten, Moldaviju, Albaniju, Honduras i Portoriko.
Rastuća turistička potrošnja glavnih emitivnih tržišta u skladu je s uočenim oporavkom. Međunarodna potrošnja turista iz Francuske, Njemačke, Italije i Sjedinjenih Američkih Država sada je na 70% do 85% razine prije pandemije, dok je potrošnja iz Indije, Saudijske Arabije i Katara već premašila razinu iz 2019. godine.
Hrvatska među zemljama koje su se u potpunosti vratile na razine prije pandemije
Što se tiče prihoda od međunarodnog turizma ostvarenih u destinacijama, sve veći broj zemalja - Moldavija, Srbija, Sejšeli, Rumunjska, Sjeverna Makedonija, Sveta Lucija, Bosna i Hercegovina, Albanija, Pakistan, Sudan, Turska, Bangladeš, Salvador, Meksiko, Hrvatska i Portugal - u potpunosti su se vratile na svoje razine prije pandemije.
Očekuje se da će velika potražnja tijekom ljetne sezone na sjevernoj hemisferi konsolidirati ove pozitivne rezultate, posebice kako sve više odredišta ublažava ili ukida ograničenja putovanja. Od 22. srpnja 62 odredišta (od kojih 39 u Europi) nisu imala nikakva ograničenja povezana s covidom-19, a sve veći broj odredišta u Aziji počeo je ublažavati svoje restrikcije.
Prema Međunarodnoj organizaciji za civilno zrakoplovstvo (ICAO), ukupno smanjenje međunarodnog zračnog kapaciteta u 2022. bit će ograničeno na 20% do 25% sjedala koje nude zračni prijevoznici u usporedbi s 2019. godinom. Takva se otpornost odražava i na stope popunjenosti hotela. Na temelju podataka kompanije STR, globalne stope popunjenosti popele su se na 66% u lipnju 2022., sa 43% u siječnju.
Međutim, potražnja veća od očekivane stvorila je značajne operativne izazove i izazove vezane uz radnu snagu, dok rat u Ukrajini, rastuća inflacija i kamatne stope, kao i strahovi od usporavanja gospodarstva, i dalje predstavljaju rizik za oporavak. Međunarodni monetarni fond ukazuje na usporavanje globalnog gospodarstva sa 6.1% u 2021. na 3.2% rasta u 2022., a zatim na 2.9% u 2023. Istodobno UNWTO nastavlja blisko surađivati sa Svjetskom zdravstvenom organizacijom u praćenju pandemije kao i nove javnozdravstvene hitne situacije i njihov potencijalni utjecaj na putovanja.
Scenariji UNWTO-a
UNWTO-ovi predviđajući scenariji objavljeni u svibnju 2022. ukazuju na međunarodne dolaske koji će 2022. dosegnuti 55% do 70% razine prije pandemije. Rezultati ovise o razvoju događaja, uglavnom promjeni ograničenja putovanja, inflaciji, cijenama energije i ukupnim gospodarskim okolnostima, razvoju rata u Ukrajini, kao i zdravstvenoj situaciji povezanoj s pandemijom. Noviji izazovi kao što su manjak osoblja, velika gužva u zračnim lukama te kašnjenja i otkazivanja letova također bi mogli utjecati na rezultate međunarodnog turizma.
Scenariji po regijama ukazuju da će Europa i Amerika zabilježiti najbolje turističke rezultate u 2022., dok se očekuje da će Azija i Pacifik zaostajati zbog restriktivnijih politika putovanja. Međunarodni turistički dolasci u Europu mogli bi se 2022. popeti na 65% ili 80% razine iz 2019., dok bi u Americi mogli doseći 63% do 76% pretpandemijskih razina.
U Africi i na Bliskom istoku dolasci bi mogli doseći oko 50% do 70% razina prije pandemije, dok bi u Aziji i na Pacifiku ostali na 30% u najboljem slučaju, zbog strožih ograničenja.
bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati