Studija: Umjetni zaslađivači mogli bi ometati funkciju jetre u detoksikaciji tijela
NOVA studija koju je proveo Medical College of Wisconsin otkrila je da dvije zamjene za šećer mogu utjecati na protein u jetri koji pomaže detoksikaciju organa. Ove slatke zamjene, također poznate kao nenutritivni zaslađivači, mogu negativno utjecati na metaboliziranje nekih lijekova, kao što su lijekovi za krvni tlak i antidepresivi.
Istraživanje je otkrilo da se ti prikriveni zaslađivači koriste kao aditivi u određenim lijekovima i hrani kako bi im dali slatki okus bez dodatnih kalorija. "S obzirom na to da oko 40% Amerikanaca redovito konzumira nenutritivne zaslađivače, važno je razumjeti kako oni utječu na tijelo", rekla je Laura Danner, doktorandica na koledžu u izjavi o novoj studiji.
Potreban je oprez za kritične skupine
Objasnila je: "Zapravo, mnogi ljudi ne shvaćaju da se ovi zaslađivači nalaze u laganim verzijama jogurta i grickalica bez šećera, pa čak i u neprehrambenim proizvodima kao što su tekući lijekovi i određena kozmetika."
Studija je proučavala tvari kao što su nenutritivni zaslađivači, acesulfam kalij i sukraloza, kako bi se utvrdilo kako se razgrađuju u jetri. Znanstvenici su primijetili da acesulfam kalij i sukraloza prekidaju proces proteina u tijelu koji se zove P-glikoprotein (PGP).
PGP istiskuje toksine iz stanica i pomaže u transportu lijekova, stranih tvari i čišćenju lijekova iz tijela. Studija je također otkrila da ovi lažni zaslađivači revitaliziraju aktivnost u tijelu i vezuju se za PGP.
To može uzrokovati probleme s transportom drugih lijekova kroz sustav i može ostaviti nekoliko lijekova zarobljenih u stanicama, što u konačnici može dovesti do nakupljanja toksina u jetri.
"Ako buduće studije potvrde da nenutritivni zaslađivači oštećuju proces detoksikacije tijela, bilo bi bitno proučiti potencijalne interakcije i odrediti sigurne razine konzumacije za rizične skupine", izjavili su istraživači.
bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati