Pretučeni beba i majka, lani ubijena žena: "Romsko nasilje je ogroman problem"
NAJNOVIJI slučaj obiteljskog nasilja šokirao je Hrvatsku. Majku i bebu staru 20-ak dana pijani je otac pretukao metalnom šipkom. Majka i novorođenče danas su stabilno, a nasilni muškarac je uhićen i u tijeku je kriminalistička istraga.
>> Policija objavila detalje. Majka je držala dvoje djece, otac ih tukao metalnom šipkom
Ovo se dogodilo u romskom naselju Piškorovec, na području Međimurja, gdje je lani nevjenčani suprug ubio ženu, majku devetero djece. Ovo je jedno od najproblematičnijih romskih naselja, poznato po problemima s kriminalom, što je Indexu potvrdila i Štefica Karačić, predsjednica Hrvatske udruge socijalnih radnika.
"Napadnute i socijalne radnice"
"Imali smo i nasilje nad socijalnim radnicama na području Preloga prije 2 tjedna, isto se radi o romskom naselju. Tamo je pojava nasilja učestala i teško je raditi u tim naseljima. Službe djeluju i čine što mogu, nikad ne možete biti sigurni da će sve biti dobro, čak i kad se čini da obitelji funkcioniraju. Svaki put su svi potreseni kad se dogodi nasilje, to je šokantno i zabrinjavajuće, a trebalo bi znati više toga da se može nešto reći o konkretnom slučaju", kazala je za Index Karačić.
Ističe kako postoje i druga romska naselja u Hrvatskoj, no da je u njima problem nasilja manje prisutan, dok su naselja na području Čakovca, dodaje, u zadnje vrijeme u fokusu što se tiče incidenata.
"Ovdje je očito da se cijela zajednica treba snažnije organizirati i odgovoriti na to", navodi Karačić.
"Teško je raditi promjene"
Pitali smo je tko je, po njenom mišljenju, kriv za to.
"Ovo je specifično područje jer se radi o multikulturalnom okruženju i teško je raditi promjene. Sama zajednica ima neka svoja pravila života i funkcioniranja i dosta teško je iz perspektive socijalne službe napraviti značajan pomak. Mi smo kao udruga uključeni u UNICEF-ov program jamstva za svako dijete, s fokusom na romska naselja u Međimurju. Naša je domena u tom velikom projektu osnažiti stručnjake centara za socijalnu skrb za rad u tim naseljima i tu smo došli do ključa problema, a to je međuresorna suradnja", istaknula je.
Posebno je naglasila kako se svako toliko na tom području događa neki drastičan slučaj nasilja i da je najpotrebnije da se strože sankcioniraju tako teška nasilja.
"Nikad se ne postavlja pitanje blagih mjera koje sud izriče"
"Kod nas je običaj da se stvori buka tri dana i da se dalje ništa ne događa. Puno je elemenata o kojima treba povesti računa i učiniti značajne iskorake. Ovdje se sve svede na sustav socijalne skrbi i policiju. CZSS će učiniti što može, izdvojiti majku i ostalu djecu ako ih ima, policija je uhitila oca, ali sad je pitanje procesuiranja toga oca. Nikad nitko ne postavi pitanje zašto je zdravstvena služba toliko tolerantna na probleme tih osoba koje toliko piju i nasilne su. Ne postavlja se ni pitanje oko blagih mjera koje sud izriče", istaknula je Štefica Karačić za Index.
Smatra da veću ulogu i odgovornost moraju preuzeti sudovi i liječnici, ističući kako je danas psihijatrija svedena na to hoće li netko prihvatiti liječenje.
"Kad je nekome izrečeno obavezno liječenje od alkohola ili ozbiljnih psihičkih poteškoća?"
"Ne sjećam se kad je nekome izrečeno obavezno liječenje od alkoholizma ili ozbiljnih psihičkih problema. A imamo u zakonu tu mogućnost. To je na sudovima da odrede. Policija će napraviti svoje, ali tu je stvar na pravosuđu. Gdje je izricanje prave mjere prema počinitelju? Sudovi minimalno izriču mjeru rada s nasilnicima jer to košta. Provedba svega je vrlo upitna. Apeliram da se napravi pritisak od svih aktivista koji se bore za suzbijanje nasilja da se bore za strogo sankcioniranje", rekla nam je Štefica Karačić.
Navodi kako nikad nema sinergije svih dionika sustava uključenih u rješavanje problema obiteljskog nasilja.
"Uvijek se ide na to da je zakazao sustav socijalne skrbi. Naravno, i za njih treba vidjeti je li CZSS imao već neka iskustava s konkretno tom obitelji. Znam iz prakse da nisu uvijek uključeni u svaku obitelj. Žao mi je što se to dogodilo, nadam se i da će dijete i majka biti zaštićeni, ali bojim se da se ništa radikalno neće promijeniti", istaknula je.
"Nasilnik završi koji dan u zatvoru, dobije prekršajnu kaznu i na slobodi je"
Naglašava da cijelo društvo treba dignuti svoj glas, ali ne na način kako se kod nas radi, s nekim javnim kampanjama gdje se, kaže, ide na prebacivanje vrućeg kestena iz jedne u drugu službu.
"Konačno moramo staviti karte na stol i udružiti se. A ne da se, kao što je to redovito slučaj, nasilnika pošalje sucu za prekršaje, ovaj dobije par dana zatvora i neku prekršajnu kaznu i evo ga na slobodi. Kakva je to poruka drugima oko njega? Kakva je to poruka društvu", zaključila je Karačić.
Zvali smo Kajtazija i šeficu romske udruge
Index je za komentar zvao saborskog zastupnika iz Kluba nacionalnih manjina, kao i Suzanu Krčmar, predsjednicu Saveza Roma u RH "KALI SARA", no nisu nam se javili na telefon.
Podsjetimo i na slučaj ubojstva 37-godišnjakinje, majke devetero djece koju je u tom istom romskom naselju Piškorovec u veljači 2020. ubio nevjenčani suprug. Tad je međimurski župan Matija Posavec rekao da je to posljedica sustava koji je zakazao te nepoduzimanja mjera i neuvažavanja prijedloga s terena.
"Imate jednog socijalnog radnika na 100 obitelji korisnika socijalne pomoći"
"Vidjeli ste da je riječ o obitelji koja ima mnogo djece, korisnicima socijalne pomoći, o kumovanju alkohola, o uvjetima koji su se, ja bih rekao, mogli i spriječiti da je bilo malo više volje i podrške institucija u smislu kontrole trošenja socijalne pomoći, rada s djecom te sankcioniranja nasilništva, a vidimo prema policijskom izvješću da je ono postojalo", rekao je Posavec novinarima.
Apelirao je i da se hitno uvede strogo namjensko trošenje socijalnih pomoći te kontrola centara za socijalnu skrb, a pretpostavka za to je hitno zapošljavanje dvadeset socijalnih radnika.
"Danas imate jednog socijalnog radnika na 100 obitelji korisnika socijalne pomoći. 86 posto korisnika socijalne pomoći od ukupnog broja u Međimurju su pripadnici romske nacionalne manjine", naveo je župan Posavec.
Posavec: Neću da žitelji Međimurske županije budu taoci "nekoliko bandita i kriminalaca"
Drži i kako je nužno uvesti veći broj policijskih službenika koji će pridonijeti stvaranju osjećaja sigurnosti.
Apelirao je i na strogu kontrolu slanja djece u sustav osnovnoškolskog obrazovanja koje je u Republici Hrvatskoj obvezno te na sankcioniranje roditelja koji to ne poštuju. Jedan od prijedloga međimurskog župana je i uvođenje vaučera kao odgojne mjere, a zbog nenamjenskog trošenja novca i ukidanje socijalne pomoći.
Naglasio je i kako neće dozvoliti da žitelji Međimurske županije budu taoci "nekoliko razbojnika, bandita i kriminalaca koji će terorizirati svoju manjinu, ali i većinsko stanovništvo".
"Tome treba stati na kraj i, ako država to ne može riješiti, obračunati se s kriminalcima koji rade takva zlodjela, onda je pitanje možemo li se nazivati državom", istaknuo je tad Posavec.
U istom je naselju 2018. nepoznati počinitelj bacio kamen na policijski civilni automobil i razbio staklo na stražnjim vratima. Pritom je i teško ozlijedio policajca.
bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati