Vargi i Curiću potvrđene kazne, radili lažne SMS poruke za Mamića i Todorića
VISOKI kazneni sud potvrdio je, odbivši žalbe USKOK-a i optuženika, prvostupanjsku presudu osječkog suda kojom je bivši policijski informatičar Franjo Varga osuđen na tri i pol godine zatvora, a njegov pomagač Blaž Curić na dvije godine zatvora zbog sprečavanja dokazivanja u aferi SMS.
Pomagali su Mamiću i Todoriću
USKOK je Vargu teretio da je od sredine 2017. do rujna 2018. izrađivao lažnu SMS prepisku kojom je trebao dokazati da su bivši čelnik Dinama Zdravko Mamić i nekadašnji vlasnik Agrokora Ivica Todorić žrtve politički montiranih postupaka, zbog čega mu se sudilo za sprječavanje dokazivanja, a Curića da je pomogao Vargi jer mu je u rujnu 2018. dojavio da je pod istragom.
Sudsko vijeće osječkog Županijskog suda zaključilo je, a to je sada potvrdio i Visoki kazneni sud, kako je nedvojbeno potvrđeno da su okrivljenici počinili kaznena djela iz optužnice. Iako su oni u cijelosti poricali nedjela, sud im nije povjerovao jer informatičko vještačenje, provedene posebne dokazne radnje i iskazi svjedoka govore drugačije.
Pronađene su Mamićeve poruke
Vještačenjem informatičke opreme prvooptuženog Varge pronađene su poruke koje je Zdravko Mamić predstavio na press-konferenciji 2018. godine, koje su trebale pokazati da pravosudni dužnosnici, predstavnici USKOK-a i policijski službenici protiv njega dogovaraju montirani i politički motivirani kazneni postupak, a informatičko vještačenje je pokazalo da su na toj opremi poruke i kreirane.
Pretragom te opreme pronađene su datoteke koje je Ivica Todorić dostavio glavnom državnom odvjetniku, odnosno poruke koje su navodno razmjenjivali premijer Andrej Plenković, bivša potpredsjednica vlade Martina Dalić i dužnosnici Agrokora, u kojima se navodno dogovara montirani postupak protiv Todorića i njegovo uhićenje.
Pretragom Curićeve opreme utvrđeno je da je Vargi dostavljao brojeve premijera Andreja Plenkovića i tadašnje ministrice Martine Dalić, a pronađena je i navodna komunikacija dužnosnika vlade i čelnika Agrokora, što je identično dokumentaciji koju je Todorić predao svojim odvjetnicima, a oni glavnom državnom odvjetništvu.
Svjedočili su Mamić, Todorić, Karamarko...
Tijekom suđenja ispitani su brojni svjedoci, među kojima Ivica Todorić, bivši predsjednik HDZ-a Tomislav Karamarko, a videovezom iz Mostara svjedočio je i Zdravko Mamić, koji se u BiH nalazi od lipnja 2018. kao bjegunac pred hrvatskim pravosuđem. Apelacijski sud, ne obznanivši identitete osuđenika, dodaje kako je iz lažnog dopisivanja visokih dužnosnika proizlazilo da je glavni državni odvjetnik vršio pritisak na suce Vrhovnog suda da se Mamića i Todorića osudi bez ikakve osude i dokaza.
"To je sve trebalo poslužiti kao dokaz teškog kršenja ustavnih prava okrivljenika u tim postupcima i kao dokaz političkog progona", nadodao je VKS, koji smatra da je kazna na koju su osuđeni Varga i Curić pravilno odmjerena s obzirom na utvrđene olakotne i otegotne okolnosti.
Visoki kazneni sud: Primanje Mamićevog mita kao otegotna okolnost
Vargi je, precizira VKS, kao olakotna okolnost cijenjeno što je otac troje maloljetne djece, dok mu je kao otegotna okolnost cijenjena prijašnja osuđivanost te što je od Zdravka Mamića, koji je koristio lažno dopisivanje, primio mito i vrijednu informatičku opremu. Uz to, Vargi su kao otegotni cijenjeni i izražena upornost te velika kriminalna količina lažnog dopisivanja koju je izradio.
Curiću je kao olakotna okolnost cijenjeno što je otac troje djece, od kojih je jedno maloljetno, te prijašnja neosuđivanost, a kao otegotna što je pri počinjenju djela koristio raniji status policijskog službenika i vozača ministra poljoprivrede kako bi došao do određenih informacija i podataka.
VKS je u pojašnjenju svoje odluke istaknuo da je Varginim i Curićevim radnjama došlo do narušavanja povjerenja javnosti u državne institucije, a osobito u najviše državne i pravosudne dužnosnike.
"Kriminalna aktivnost kreiranja lažnih optužbi na račun najviših državnih i pravosudnih dužnosnika, koje su u medijima javno objavljene, upućuje na vrlo grubo podmetanje o načinu rada legalnih institucija izvršne i sudbene vlasti. Usmjerena je na potkopavanje njihove vjerodostojnosti kako bi se doveo u pitanje način funkcioniranja cijelog sustava. Djelo je imalo za cilj diskreditaciju najviših političkih i pravosudnih dužnosnika kojima se u lažnom dopisivanju pripisalo da su zlouporabili svoje funkcije i zakonske ovlasti kako bi se 'nevine osobe' uhitile i procesuirale ili bile neutemeljeno osuđene", istaknuo je VKS.
bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati