VIDEO Tomašević razotkrio kako se zarađivalo na odvozu glomaznog otpada u Zagrebu
TOMAŠEVIĆ je održao presicu o odvozu glomaznog otpada u gradu Zagrebu. Jučer je rekao da se taj problem ne može riješiti preko noći. Danas je otkrio što su napravili da riješe problem. Kazao je i da će to značiti uštedu od 33 milijuna kuna, što je, kako je rekao, jedan novi dječji vrtić za 200 djece.
Tomašević je otkrio i da je danas poništio javni natječaj koji je raspisan u prosincu 2020. te su ga prošla vlast i prošla Uprava Holdinga držale u ladicama. Ustvrdio je da je Čistoća u više navrata tražila nabavu drobilice, no svaki put je to nestalo iz javne nabave. Tomašević se pita zašto.
Otkrio je da će Zagreb nabaviti dvije drobilice i da će sav glomazni otpad zbrinjavati sam.
Objasnio je i kako je dosad funkcionirao odvoz glomaznog otpada: Čistoća ga je skupila sa zagrebačkih ulica i prevozila u privatno poduzeće. Tamo su razdvajali otpad od vrijednih sirovina - drva i metala. Sirovine bi ta tvrtka prodala, a otpad bi zdrobila i prevezla na Jakuševec.
Kako će funkcionirati kad Zagreb nabavi drobilice: Čistoća će ga skupiti s ulica, na platou razdvojiti otpad i vrijedne sirovine. Otpad će zdrobiti i odvesti na Jakuševec, a sirovine prodati.
Tomašević je otkrio da je Zagreb plaćao najvišu cijenu odvoza glomaznog otpada u Hrvatskoj, 1800 kuna po toni, iako je imao i najveću količinu otpada, pa bi, smatra on, logično bilo da cijena bude niža. Neki gradovi imali su cijenu od 660 kuna po toni.
Tijek presice mogli ste pratiti ovdje
Nismo mogli bolje jer smo imali vrijeme koje smo imali nakon izbora. Dobro je da smo promijenili Upravu ZG holdinga, ponovit ću - prošla Uprava je držala ovaj natječaj u ladici.
Nove dječje vrtiće možemo financirati iz Nacionalnog plana, to je bila usporedba da građani vide o kojem se iznosu radi. Htjeli smo da građani vide što se može s tim novcima.
To je moguće, stvar je lokacije... Postoji već jedna kompostana, mi sami privremeno odlažemo otpad jer je propao natječaj pet dana prije izbora. Raspisali smo natječaj bez direktne pogodbe i pregovaranja, da se firme jave. Takva situacija će biti sve dok grad ne dobije kompostanu.
Trajno. I na Jakuševcu ima mjesta, i privatna poduzeća isto odlažu na Jakuševec. Kad dobijemo drobilicu, sve će biti riješeno.
Ako se pojave cijene koje su nelogične i najveće, a onda se pojave još veće cijene, biste li vi potpisali? Drugo je da nemamo izbora, ali imamo izbora.
Sad sam objašnjavao kako će grad Zagreb vlastitim kapacitetima zbrinjavati taj glomazni otpad. Znači kad dobijemo drobilicu, sve ćemo raditi sami.
Krajnji cilj je ono što smo obećali. Sve ono što gradska poduzeća mogu jeftinije raditi, to moraju i raditi. Tu ima niz poduzeća koja su radila za grad, a gradska poduzeća su to mogla raditi. Krajnji cilj je da ne autsorsamo više, nego da sami radimo sve što možemo.
Koji grad u Hrvatskoj plaća veću cijena od Zagreba za glomazni otpad? A u ovom natječaju je cijena Cezara bila još veća!
Ja tu ponudu nisam vidio, ali očekujem da za tjedan dana bude sve riješeno, da dobijemo tu drobilicu u najam.
Ta 33 milijuna će ući u sustav, građani će sigurno imati koristi od toga. Računi zasad ostaju isti. I novac ne ide u privatne džepove. Pitam opet što se čekalo godinama da se ništa ne napravi, a mi smo to pokrenuli za dva mjeseca...
Očekujemo da će građani imati razumijevanja s obzirom na to da se radi o vrlo kratkom vremenskom periodu i da ćemo uštedjeti puno.
Koju ponudu? Ta ponuda je neformalno iskomunicirana tek jučer.
CIOS nudi besplatan odvoz. "Oni su to rekli, da će besplatno zbrinjavati dok se ne donese odluka o ovoj javnoj nabavi koju sam upravo poništio", kaže Tomašević.
Što se tiče metala, mi to prodajemo, različitim poduzećima prodajemo drvo, metal, papir. Što se tiče plastike, tu je i dalje ugovor s tvrtkom iz CIOS grupe, oko 1200 kuna po toni. Tu ćemo raspisati novi natječaj i tu nemamo izbora osim raditi s privatnim poduzećima.
Mi prodajemo vlastito drvo. Mi smo, znači, plaćali privatnim poduzećima vlastito drvo, a sad mi prodajemo. Ja ne znam kako nikom nije palo na pamet kupiti drobilicu. Uprava Čistoće je tražila drobilicu, ali je to jednostavno nestajalo iz javne nabave. Sad ćemo nabaviti dvije drobilice preko EU fondova.
Nije svaka situacija s otpadom jednaka. Biootpad moramo odlagati u suradnji s privatnim poduzećima. Kada bismo imali vlastitu kompostanu, trošak bi se prepolovio.
Krajem sljedećeg tjedna završit će javna nabava za najam. Dosad se sav glomazni otpad osim tapeciranog namještaja može odvoziti. Tražimo rješenja i za taj period. Molim malo vremena i razumijevanja od strane građana.
"Molim građane za još malo strpljenja dok to ne počne funkcionirati", poručuje Tomašević.
"54 milijuna kuna protekle godine je plaćeno, ove godine 21 milijun, sadašnji prosjek je pao na 2 milijuna mjesečno, s 3.1. Za milijun kuna smo smanjili mjesečni trošak. Procjena je Čistoće da bi mjesečni trošak pao s 3.1 milijun kuna na oko 500 tisuća kuna. Mjesečna ušteda sa svim drugim i troškovima najma, ajmo uzet na godišnjoj razini, mi računamo s vlastitim kapacitetima da ćemo imati uštedu od 33 milijuna kuna godišnje. To je jedan dječji vrtić za 200 djece. Samo s ovim sustavom gdje to radi gradska firma."
Pripremili smo plato za odvajanje glomaznog otpada, da izdvojimo vrijedne sirovine da možemo prodati. Isprobali smo drobilicu da vidimo financijsku analizu i koliko bismo uštedjeli ako kupimo drobilicu. Ponude za kupnju dvije drobilice iz fondova EU, otvorene su 30. lipnja, ali za donošenje odluke treba procedura i očekujemo da sve bude sljedeći tjedan. Nakon toga postoji mogućnost žalbe, ali i rok za isporuku. Za vrijeme dok se ne isporuče i kupe nove drobilice raspisali smo jednostavnu javnu nabavu za najam i to očekujemo krajem sljedećeg tjedna. Tada ćemo imati drobilicu u najmu i to će biti prijelazno rješenje.
Reoma Grupa i Cezar su bili u partnerstvu. Nova ponuda Cezara je 125 milijuna kuna na period na 2 godine, a ponuda Reoma Grupe 89 milijuna kuna.
Dosad je Zagreb plaćao privatnicima vjerojatno najveću cijenu u Hrvatskoj, od 1800 kuna po toni glomaznog otpada, što je posebice nelogično jer grad Zagreb ima najveće količine, pa bi cijena trebala padati...
Čistoća bi pokupila glomazni otpad, ili od građana ili iz dvorišta, i predala bi privatnim poduzećima. Privatna poduzeća bi razdvojila vrijedne sirovine koje se mogu prodati, polovica glomaznog otpada bi ostala, privatna poduzeća bi samljela to i stavila to, odložila na Jakuševec. Čistoća je godinama tražila da kupi drobilicu da sama radi taj posao i to se godinama micalo iz jave nabave.
Zna se koje su cijene, zna se tko se prijavio, ali nitko tu odluku nije htio donijeti. Mogla se donijeti odluka o odabiru ili poništenju. Polovicom lipnja, kada smo izabrali novu Upravu Holdinga, saznali smo za ovu činjenicu i počeli tražiti alternativna rješenja. Protekla 2 mjeseca smo radili pripreme da Čistoća sama zbrinjava otpad, ne samo da ga kupi. Zbog toga vas želim obavijestiti da sam donio odluku o poništenju natječaja za glomazni otpad koji je pokrenut u prosincu. Mi smo kao nova Gradska uprava najavili da ćemo uspostaviti sustav u kojemu gradska poduzeća sama obavljaju ključne funkcije.
Konferencija je sazvana zbog povećanog interesa za odvoz otpada, posebice zbog otpada koji se trenutno ne odvozi - tapecirani namještaj. Činjenica je da je postojeći ugovor iskorišten količinski, trenutno Zagreb ima ugovore s dvije tvrtke, okvirni sporazum vrijedi do siječnja sljedeće godine, ali količina je već konzumirana. Razlog za to je povećana količina otpada zbog potresa.
Novi natječaj je bio raspisan u prosincu prošle godine za iduće dvije godine. Ponude su otvorene u siječnju ove godine. Od siječnja do lipnja nitko iz prošle Gradske uprave ni iz Holdinga nije htio donijeti odluku na temelju odluka koje su pristigle.
Počela je presica.
Presica počinje oko 11 sati.
bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati