Švicarci izlaze na referendum o zabrani sintetičkih pesticida
ŠVICARSKA bi mogla postati prva europska zemlja koja će zabraniti umjetne pesticide na referendumu 13. lipnja, a pristaše te inicijative nadaju se da će to potaknuti slične zabrane i u drugim zemljama.
U svijetu jedino Butan potpuno zabranjuje sintetičke pesticide, navode pristaše koji žele zabraniti uporabu proizvoda agrokemijskih divova poput švicarske Syngente i njemačkog Bayera i BASF-e.
Oni koji se zalažu za zabranu kažu da umjetni proizvodi uzrokuju ozbiljne zdravstvene probleme i ugrožavaju biološku raznolikost. Proizvođači tvrde da su njihovi pesticidi strogo ispitani i regulirani, da se mogu sigurno koristiti i da bi se usjevi smanjili bez njih.
Još jedna inicijativa o kojoj se glasa isti dan je poboljšanje kvalitete vode za piće i hrane u Švicarskoj ukidanjem izravnih subvencija poljoprivrednicima koji koriste umjetne pesticide i antibiotike za stoku.
Švicarska je oštro podijeljena u neuobičajeno žučnoj raspravi o inicijativama i rezultati referenduma mogli bi biti tijesni. Nedavna anketa Tamedije pokazala je da 48 posto birača podržava inicijativu za pitku vodu, a 49 posto ih je za zabranu pesticida.
Pionir organske hrane
Ako prijedlozi prođu, poljoprivrednici bi trebali imati do 10 godina za tranziciju što će omogućiti Švicarskoj da postane pionir organske hrane i primjer ostatku svijeta, rekao je švicarski proizvođač vina Roland Lenz.
"Čista voda, jedan od temelja života, ugrožena je", rekao je Lenz, 51-godišnji ekološki poljoprivrednik čiji je vinograd okružen poljoprivrednicima koji se protive inicijativi.
Syngenta, sa sjedištem u Švicarskoj, a u vlasništvu kineske Nacionalne kemijske korporacije, protivi se objema inicijativama i tvrdi da bi zabrana smanjila usjeve za do 40 posto.
"Posljedice nekorištenja (pesticida) su jasne: manje regionalnih proizvoda, više cijene i više uvoza. To nije u interesu potrošača, a nije ni u interesu okoliša", rekao je glasnogovornik Syngente.
Inicijativom za čistu vodu također se traži da poljoprivrednici prestanu koristiti uvoznu stočnu hranu, da ograniče broj krava, svinja i pilića u Švicarskoj, zajedno sa stajskim gnojem koji može zagaditi pitku vodu.
bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati