Na granici s BiH pao krijumčar fosila starih 15 milijuna godina, objavljeni detalji
HRVATSKA granična policija imala je nikad viđenu zapljenu. Pronašli su naime fosile stare 15 milijuna godina koje je jučer na graničnom prijelazu Stara Gradiška u kasnim večernjim satima iz BiH pokušao prokrijumčariti slovenski državljanin. Fosile je pokušao prokrijumčariti u kutijama za cipele.
Pomoćnik načelnika PGP-a Stara Gradiška Filip Valentić objasnio je u Dnevniku Nove TV kako su uhitili krijumčara.
"Pokazivao je nervozu pri prelasku granice i čudno ponašanje pa smo izvršili pregled vozila i prtljažnika. Ništa nije bilo kamuflirano, sve se nalazilo u kartonskim kutijama", ispričao je.
Valentić je potvrdio i gdje su pronašli fosile, kako se pravdao slovenski krijumčar te gdje će oni završiti.
"Mijenjao je iskaz i rekao je da fosile skuplja za sebe i da to nema nikakve veze s prodajom i švercom te da nema nikakve vrijednosti. S obzirom na to da mi nismo stručnjaci zvali smo Ravnateljstvo policije, a oni su kontaktirali Prirodoslovni muzej. Na kraju istraživanja će se utvrditi odgovornost počinitelja i podignuti odgovarajuća prijava", zaključio je Valentić.
Pronađeni su fosili riječni rak i vodozemac stari petnaest milijuna godina. Policija je zaplijenila čak osamdeset ovakvih fosila.
Zaplijenjeni fosili su neprocjenjive vrijednosti
Više informacija o novim fosilima u Dnevniku Nove TV dao je kustos Hrvatskog prirodoslovnog muzeja u Zagrebu Dražen Japundžić. Potvrdio je da su fosili sada na sigurnom te da putuju za Zagreb, a objasnio je i o kakvim je fosilima riječ.
"Na temelju dosadašnjeg iskustva i literature možemo sigurno utvrditi da su svi ovi fosili s lokaliteta Gračani iz Bugojna u BiH te da su tamo ukradeni s istraživačkog lokaliteta. Ovo su ostaci gornje čeljusti i dva kutnjaka životinje iz roda praslonova."
Za kraj je objasnio i kolika je novčana, ali možda i bitnije za znanost i istraživanje, vrijednost oduzetih predmeta te odakle oni potječu.
"Znanstveno, i u smislu obogaćenja muzejskih postava je ova građa neprocjenjiva, a u komercijalnom smislu se mi u muzeju ne bavimo time, već samo znanstvenom vrijednosti i dobivanjem novih spoznaja o paleookolišu, klimi i evoluciji života", objasnio je viši kustos.
"Ovi ostaci će u dogovoru s policijom ići u nove čuvaonice našeg prirodoslovnog muzeja. Sva građa ide u naše čuvaonice. Građani to neće moći pogledati sigurno dok se ne razjasni porijeklo i vrijednost građe, prvo u političkoj suradnji s ministarstvom RH i BiH, a zatim i sa strane struke treba provesti čišćenje i prepariranje, ima tu dosta posla", kazao je Japundžić.
Za kraj valja napomenuti da su neki stručnjaci već potvrdili da je krijumčar, u slučaju uspjeha, mogao preprodajom ovih fosila zaraditi i preko sto tisuća eura.
bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati