Sindikati odbili odustati od povišice, božićnice i regresa
PREDSTAVNICI sindikata poručili su u srijedu, nakon početka pregovora s resornim ministarstvom o sklapanju dodataka kolektivnim ugovorima, da neće pristati na smanjenje prava u javnim službama, upozoravajući na štetne posljedice ustraje li vlada u toj namjeri.
Vlada predlaže da se zbog gospodarske krize uzrokovane epidemijom koronavirusa zaposlenima u javnim i državnim službama ne poveća osnovica u lipnju i listopadu, kao i da ostanu bez božićnice i regresa za ovu godinu.
Vlada je zatražila od sindikata da odustanu od isplata božićnica, regresa i jubilarnih nagrada u ovoj godini i zatražila da prihvate suspenziju rasta osnovice prema kojoj je plaća u 2020. trebala rasti za 4%.
"Mi na današnjem sastanku nismo doznali ništa više osim onoga što se jutros moglo pročitati u novinama, a to je da su u vladi zamislili moratorij na povećanje osnovice plaće koje bi se trebalo dogoditi u javnim službama tijekom ove godine i da materijalna prava, oni su ih spomenuli tri - regres, božićnica i jubilarna nagrada, ove godine neće biti isplaćena", rekao je, javlja HRT, nakon sastanka Željko Stipić, predsjednik Sindikata zaposlenika u hrvatskom školstvu - Preporod.
Dodao je kako je stav svih sindikata kako je to neprihvatljivo.
Ribić kaže da nijedan ozbiljan ekonomist neće zazivati smanjenje prihoda
Glavni tajnik Velikog vijeća Nezavisnog sindikata znanosti i visokog obrazovanja Vilim Ribić prozvao je predstavnike vlade za "destrukciju argumentiranog dijaloga".
Ustvrdio je da ni jedan ozbiljan ekonomist u zemlji ne podržava smanjivanje ukupne potražnje ni primanja ljudi u javnim službama te da ni jedna zemlja u EU ne smanjuje primanja, a neke i podižu plaće u javnom sektoru.
No, hrvatska vlada, kaže Ribić, ide obrnutim putem jer dolaze izbori pa želi zadovoljiti pritisak utjecajnih poslodavaca i dijela medija.
Mihalinec: Ima novca
Predsjednik Nezavisnog sindikata zaposlenih u srednjim školama Branimir Mihalinec poručio je da vlada nema moralno pravo tražiti smanjenje plaća i materijalnih prava u javnim službama, a još manje ima prava tražiti da se ne povećaju plaće zaposlenima u odgoju i obrazovanju koji tek trebaju dostići razinu plaća ostalih u javnim službama.
"Vlada je od nas tražila da pristanemo na trajnu suspenziju dodataka koje smo postigli nakon štrajka u onom sporazumu", rekao je Mihalinec.
"Sindikati odgoja i obrazovanja odmah su odbili takav prijedlog vlade. Ta povećanja imala su cilj da zaposleni u obrazovanju dostignu standard koji su imali i ostali u javnom sektoru", dodaje.
Mihalinec smatra da vlada nema pravo ići s takvim zahtjevom prema zaposlenima u obrazovanju koji rade i preko mjere.
"Sindikati će odbiti bilo kakvu pomisao o odustajanju ili suspenziji nadoknade plaća u sustavu obrazovanja. Oni su izrijekom kazali suspenzija, to znači da nema više povećanja", rekao je Mihalinec.
"Rekli smo da je ovo forsiranje nastave 11.5. dodatna uvreda zaposlenima u obrazovanju. Ovo je besmisleno, suludo. Uvode nastavu za 10 posto učenika. Nećemo pristati na privid nastave. A još odustajanje, trajna suspenzija od povećanja plaće bi bila dodatni čavao u sustavu obrazovanja. Nemaju ni moralna ni ekonomska prava da to učine", kaže.
Komentirao je i odustajanje od regresa.
"Tko će ići ove godine na more? Oni kojima su uzeti regresi? Da ih pošaljemo Nijemcima?" kaže Mihalinec.
O božićnici se može raspravljati, kaže. Dodaje da je Božić daleko.
"Povećanje plaće u javnim službama 2 plus 2 plus 2 je bio prijedlog premijera, on želi suspendirati svoj prijedlog. Ne vidimo smisla da se to čini."
"Novaca ima, vlada ga daje da pomogne firmama kojima je zabranila rad. Da se baci iz helikoptera, možda bi se pravednije raspodijelio nego sada", rekao je i dodao da ima tu dosta nepravde.
Radeka: Javni sektor izvlači zemlju iz krize
Predsjednik Velikog vijeća Nezavisnog sindikata znanosti i visokog obrazovanja Igor Radeka poručio je da javni sektor izvlači zemlju iz krize, dok je dio sustava znanosti prenapregnut te u izvanrednim okolnostima radi izuzetno dobro. "Ovo bi svakako bilo shvaćeno kao kazna", kazao je.
Sindikalni predstavnici, dodao je, upozorili su na razmjere štete ustraje li vlada u zahtjevu za odustajanjem od dogovorenog povećanja osnovice i božićnicom i regresom.
"Tražili smo da povuku prijedlog, da još jednom dobro razmisle kuda to vodi", rekao je Radeka i najavio da će se sindikati o svemu očitovati kad pisanim putem dobiju prijedloge.
Javio se i ministar
Ministar rada i mirovinskog sustava Josip Alardović izjavio je nakon sastanka sa sindikatima javnih i državnih službi da Vlada ne predlaže smanjenje plaća već da se zbog neizvjesne ekonomske situacije suspendira dogovoreni rast plaća dva puta po dva posto do kraja godine.
Aladrović je nakon sastanka s predstavnicima sindikata javnih i državnih službi u Ministarstvu rada i mirovinskog sustava u izjavi novinarima naglasio da prijedlog Vlade ne sadrži smanjenje plaća.
"Međutim, očekivana povećanja plaća, koja smo dogovarali u trenutku kada nismo mogli predvidjeti krizu prouzročenu pandemijom, stavili smo do 31. prosinca u suspenziju. Predlažemo da se odustane od najavljenog povećanja osnovice dva puta po dva posto, uz pripadajuća materijalna prava, dakle božićnice, regres i jubilarne nagrade", kazao je Alardović.
Pojasnio je da bi fiskalni učinci tog koraka doveli do uštede od preko milijardu kuna, a s obzirom na ekonomsku situaciju svi se mogu složiti kako su ekonomski pokazatelji i projekcije pada PDV-a takvi da se moraju raditi uštede.
Vlada je zbog toga sindikatima u pregovorima ponudila da odustanu od ranije ugovorenih prava, ali oni su to odbili.
"Nismo naišli na razumijevanje situacije, nastavit ćemo pregovore u kontekstu toga da će se ipak shvatiti težina situacije i da ono što smo ponudili ne podrazumijeva smanjenje plaća već isključenje povećanja plaća", rekao je Aladrović.
Na opasku novinara da tu milijardu uštede naspram državnom zaduženju sindikati ocjenjuju besmislenom, Alardović je odgovorio kako najbolji uvid u situaciju ima ministar financija.
"Činjenica je da je predviđeni deficit 25 milijardi kuna, a pad BDP-a 9,4 posto. Već smo imali preraspodjelu proračuna, gdje svi resori traže uštede. Do sada nismo ulazili u uštede u materijalnim pravima, ali u idućem periodu to će biti nužno kako bi ustabilili javne financije", poručio je.
*Index koristi third party aplikacije za realizaciju anketa, kako bi smanjili mogućnost manipulacije anketom od strane korisnika, ali i potpuno odagnali mogućnost Indexovih manipulacija rezultatima. Svejedno, online ankete ne mogu se smatrati znanstveno utemeljenima, niti vjerodostojno predstavljaju većinu hrvatske populacije. Index, naime, relativno rijetko posjećuju potpuni idioti, koji pak u ukupnoj hrvatskoj populaciji imaju značajan udio.
bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati