Prosvjed za besplatan trajekt za djecu s teškoćama u razvoju: "Dosta je čekanja"
U TRAJEKTNOJ luci u Supetru na Braču održava se prosvjed u organizaciji udruga Crveni križ Brač i Brački pupoljci kojim traže da se otočkoj djeci s teškoćama u razvoju osigura besplatan trajektni prijevoz za odlazak na terapije na kopno.
"Borimo se već deset godina za pravo na besplatan trajekt za djecu s teškoćama u razvoju sa svih hrvatskih otoka. Nakon prošlotjednog novog odbijanja vladajućih da nam, izmjenom jednog jedinog članka Zakona, omoguće konačno ovo pravo, shvatili smo da nam je prosvjed jedino preostalo sredstvo kojim možemo ukazati na neravnopravni položaj u društvu naše djece. Čuli smo već puno puta obećanja, poput ovoga ministra Olega Butkovića, da će se cjelovitom izmjenom Zakona osigurati ovo pravo, ali ako on slučajno i krene u proceduru od listopada, treba biti jasno da je za njegovu prilagodbu potrebno tri do šest mjeseci. To znači da će još barem godinu dana djeca s teškoćama u razvoju s hrvatskih otoka biti bez besplatnog trajektnog prijevoza za odlazak na terapiju na kopno. U međuvremenu se gomilaju ogromni financijski troškovi. Dosta je bilo čekanja, tražimo da se hitnom procedurom izmjeni taj članak 47. koji će nam osigurati ne samo ovo pravo, već i dostojanstven život", poručila je predsjednica Udruge roditelja s teškoćama u razvoju „Brački pupoljci“ Maja Bonačić-Proti tijekom današnjeg prosvjeda pod sloganon „Nešto zbilja važno“ u supetarskoj trajektnoj luci.
Blokirali trajekt
Prosvjednici su na 120 sekundi blokirali iskrcaj putnika i automobila s trajekta koji je redovnom linijom došao iz Splita kako bi na simboličan način prikazali koliko djeca s teškoćama u razvoju s hrvatskih otoka ovise o ovom prijevoznom sredstvu. Dužina blokade simbolizira 120 mjeseci, odnosno deset godina koliko se „Brački pupoljci“ bore za ovo pravo. Uz mnogobrojne građane Supetra i drugih bračkih općina, svojim prisustvom potporu prosvjedu, između ostalih, dali su i pripadnici Dobrovoljnog vatrogasnog društva „Supetar“, Moto-kluba „Brač“, Torcide Brač te putnici koji su netom došli s trajektom.
"Adekvatnih terapeutskih institucija na otoku nema te zdravlje djece ovisi o trajektnom prijevozu. Trajektna karta za jedno polazno i povratno putovanje za Bračane košta 200 kuna, a u tu cijenu ulazi i automobil prijeko potreban za transport djece s teškoćama u razvoju. S obzirom da pojedina djeca moraju i po nekoliko puta tjedno putovati na terapije na kopno, troškovi prelaze i 3000 kuna mjesečno. Ako je nama tako, zamislite kako je tek onda roditeljima i djeci s teškoćama u razvoju s još udaljenijih otoka poput, recimo, Hvara, Visa ili pak Lastova gdje su karte još skuplje. Dakle, nemamo ništa protiv cjelovite izmjene Zakona koje najavljuje ministarstvo, kad i ako se ona uopće dogodi, ali već sada, uz ostale izazove života na otoku, među roditeljima ima veliki broj onih koji jedva financiraju i osnovne obaveze. Upravo zato je jedino rješenje izmjena članka 47. odmah i po hitnoj proceduri. Puno smo puta protekli godina čuli obećanja o cjelovitoj izmjeni Zakona da bi im sada olako povjerovali,“ kazao je okupljenima Mate Mladina, član Udruge „Brački pupoljci“.
bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati