Zašto je lakše poslovati u Srbiji nego u Hrvatskoj?
GLAVNI direktor Hrvatske udruge poslodavaca (HUP) Davor Majetić ocijenio je, komentirajući najnoviju Doing Business ljestvicu, da iako se promjene događaju, one su i dalje prespore i nedovoljne za ostvarenje značajnijeg pomaka koji je nužan za postizanje konkurentnosti gospodarstva.
Hrvatska je u najnovijem godišnjem izvješću Svjetske banke (SB) o regulativi poslovanja ''Doing Business'' među ukupno 190 zemalja zauzela 58. mjesto, sedam mjesta niže nego lani.
"Iako se promjene događaju, one su i dalje sudeći prema ovim i ostalim ekonomskim pokazateljima – prespore i nedovoljne za ostvarenje značajnijeg pomaka koji je nužan za postizanje konkurentnosti našeg gospodarstva", istaknuo je Majetić u odgovoru za Hinu.
Dodao je kako je evidentno da se "zemlje okruženja mijenjaju puno brže od nas te nas u velikoj mjeri prestižu i našim kompanijama postaje sve teže natjecati se s njima".
"Očekujemo da vlada nastavi rad na reformama koje je počela provoditi te da još intenzivnije počne s provođenjem svih ostalih koje su ključne za postizanje bolje poslovne klime u zemlji“, poručio je Majetić.
Hrvatska u najnovijem izvješću Svjetske banke pala na 58. mjesto
Hrvatska je u najnovijem godišnjem izvješću Svjetske banke (SB) o regulativi poslovanja Doing Business među ukupno 190 zemalja zauzela 58. mjesto, s pripadajućih 71,40 DTF bodova, od maksimalnih 100, pokazuje danas objavljeno izvješće "Doing Business 2019.: Training for Reform''. U prošlogodišnjem izvješću Hrvatska je bila zauzela 51. mjesto, s pripadajućih 71,70 DTF bodova, na ljestvici također 190 zemalja svijeta.
Najlošiji je plasman Hrvatska u ovogodišnjem izvješću ponovno zabilježila u kategoriji izdavanja građevinskih dozvola, potonuvši na 159. mjesto, s prošlogodišnjeg 126. mjesta.
Daleko najveći pad na rang listi SB-a Hrvatska je zabilježila u kategoriji pokretanja poslovanja, na 123. mjesto, nasuprot 87. mjestu na prošlogodišnjoj ljestvici.
Među kategorijama u kojima je zabilježeno poboljšanje, analitičari Svjetske banke izdvajaju uknjižbu imovine, s poboljšanim plasmanom Hrvatske s prošlogodišnjeg 59. na 51. mjesto na ljestvici objavljenoj u ovogodišnjem izvješću.
Nazadovanje u dostupnosti kredita
Izrazitije poboljšanje zabilježeno je i u kategoriji dostupnosti električne energije, gdje je Hrvatska zauzela 61. mjesto, nasuprot 75. mjestu u izvješću iz prošle godine.
Napredak na ljestvici zabilježen je i u kategoriji plaćanja poreza, na 89. mjesto, nasuprot prošlogodišnjem 95. mjestu, koje je predstavljalo značajan pad u odnosu na godinu ranije.
Hrvatska je nazadovala i u kategoriji dostupnosti kredita, skliznuvši na 85. mjesto, sa 77. u prošloj godini. Pogoršanje je zabilježeno i u kategoriji zaštite prava manjinskih dioničara, iskazano u padu Hrvatske na odgovarajućoj ljestvici s 29. na 38. mjesto.
Blago je nazadovala, za dva mjesta, u kategoriji izvršenja ugovora, zauzevši 25. mjesto, u odnosu na 23. mjesto u prošlogodišnjem izvješću. Gotovo nepromijenjen plasman zabilježila je u kategoriji rješavanja insolventnosti, zauzevši 59. mjesto, nakon prošlogodišnjeg 60. mjesta.
Srbija ispred nas
U kategoriji prekogranične trgovine, kao i prošle godine, bilježi maksimalnih 100 bodova, što znači da je u rangu najuspješnijih.
Među najvećim hrvatskim trgovinskim partnerima, Njemačka je zauzela 24. mjesto, Slovenija 40., a Italija 51. mjesto. Sve su tri nazadovale za tri do pet mjesta.
Od zemalja u hrvatskom okruženju bolje stoje Srbija na 48. mjestu, Crna Gora na 50. mjestu te Mađarska na 53. mjestu. Bolji plasman ima i Rumunjska na 52. mjestu, dok se Bugarska plasirala odmah iza Hrvatske zauzevši 59. mjesto. Bosna i Hercegovina je na 89. mjestu.
bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati