Kina pritišće Europu protiv trgovinske suradnje s Amerikom
KINA pritišće Europsku uniju (EU) da objavi snažnu zajedničku izjavu protiv trgovinske politike američkog predsjednika Donalda Trumpa na samitu koji će se održati kasnije tijekom srpnja, no nailazi na otpor, kažu europski dužnosnici.
Na sastancima u Bruxellesu, Berlinu i Pekingu viši kineski dužnosnici, uključujući i zamjenika premijera Liu Hea i najvišeg diplomata kineske vlade državnog savjetnika Wang Yia, predložili su savez između dviju gospodarskih sila i ponudili veće otvaranje kineskog tržišta kao znak dobre volje. Jedan od prijedloga bio je da Kina i EU pokrenu zajedničku akciju protiv SAD-a u Svjetskoj trgovinskoj organizaciji (WTO).
No, Europska unija, najveći svjetski trgovinski blok, odbacila je ideju povezivanja s Pekingom umjesto s Washingtonom, priopćilo je Reutersu pet dužnosnika i diplomata Europske unije uoči kinesko-europskog samita u Pekingu 16. i 17. srpnja.
Biranje strana
Umjesto toga, očekuje se da će samit završiti sa skromnim izjavama, koje potvrđuju predanost obiju strana multilateralnom trgovinskom sustavu i obećavaju uspostavu radne skupine za modernizaciju WTO-a, priopćili su dužnosnici EU.
Zamjenik premijera Liu He privatno je izjavio da je Kina spremna po prvi put, na godišnjem samitu, utvrditi koje sektore može otvoriti za europska ulaganja. Očekuje se da će sastanku na vrhu prisustvovati kineski predsjednik Xi Jinping, premijer Li Keqiang i vodeći dužnosnici EU.
Kineski državni mediji promicali su poruku da je Europska unija na strani Kine, rekli su dužnosnici, stavljajući europski blok u osjetljivu poziciju. Dva posljednja samita, 2016. i 2017., završila su bez izjave zbog neslaganja oko Južnog kineskog mora i trgovine.
"Kina želi da Europska unija stoji s Pekingom protiv Washingtona, da odaberu stranu", rekao je jedan europski diplomat. "Nećemo to učiniti i mi smo im to rekli."
Ministarstvo vanjskih poslova Kine nije odmah odgovorilo na zahtjev Reutersa za komentarom ciljeva Pekinga na samitu. U komentaru objavljenom u srijedu, kineska službena novinska agencija Xinhua priopćila je kako se Kina i Europa "trebaju zajednički oduprijeti trgovinskom protekcionizmu".
"Kina i europske zemlje prirodni su partneri", stoji u izjavi "Oni čvrsto vjeruju da je slobodna trgovina snažan motor globalnog gospodarskog rasta".
Kineski trenutak?
Unatoč Trumpovim carinama na europski izvoz metala i prijetnjama da će ih uvesti za automobilsku industriju EU, Bruxelles dijeli zabrinutost s Washingtonom o zatvorenosti kineskog tržišta, kao i onome što smatraju na Zapadu, a to je da Peking manipulira trgovinom u cilju da dominira globalnim tržištima.
"Slažemo se s gotovo svim pritužbama koje SAD ima protiv Kine, samo se ne slažemo s tim kako ga SAD rješava", rekao je drugi EU diplomat.
Ipak, stav Kine je iznenađujući s obzirom na duboke gospodarske i sigurnosne veze Washingtona s europskim državama. Pokazuje dubinu kineske zabrinutosti oko trgovinskog rata s Washingtonom, budući da Trump uvodi carine na milijarde dolara vrijedan kineski uvoz od 6. srpnja. Također naglašava novu hrabrost Kine u pokušaju da preuzme vodstvo u vrijeme podjele između SAD-a i njezinih europskih, kanadskih i japanskih saveznika glede pitanja koja uključuju slobodnu trgovinu, klimatske promjene i vanjsku politiku.
"Trump je podijelio Zapad, a Kina želi to kapitalizirati. Nikada nisu bili zadovoljni s time da je Zapad jedan blok ", rekao je europski dužnosnik uključen u diplomaciju EU i Kine. "Kina sada osjeća kako može pokušati podijeliti Europsku uniju na puno područja", kazao je dužnosnik.
Još jedan dužnosnik opisao je spor između Trumpa i zapadnih saveznika na samitu G7 prošlog mjeseca kao poklon Pekingu, jer je pokazao kako europski lideri gube dugogodišnjeg saveznika, barem u trgovinskoj politici.
Europski izaslanici kažu kako su već 2017. godine osjetili veću agilnost Kine u pronalaženju zemalja istomišljenica spremnih usprotiviti se Trumpovoj politici "America First".
Ne sustavnim promjenama
Izvještaj njujorške konzultantske grupe Rhodium Group iz travnja, pokazao je da su kineska ograničenja na inozemna ulaganja veća u svakom sektoru, osim sektoru nekretnina. U usporedbi s Europskom unijom, za razliku od mnogih velikih kineskih preuzimanja u Uniji, takva preuzimanja ne bi bila moguća europskim tvrtkama u Kini.
Kina je obećala otvoriti tržište. No, dužnosnici EU pretpostavljaju da će bilo koji potez biti više simboličan nego značajan.
Kažu kako će kineska svibanjska odluka o smanjenju carina na uvezene automobile donijeti malu razliku jer uvoz čini mali dio tog tržišta. Kina se planira ubrzano okrenuti prema proizvodnji električnih vozila, što znači da su sve nove pogodnosti koje nudi tradicionalnim europskim proizvođačima automobila kratkotrajne.
"Kad god vlak napusti stanicu, nama se dopusti da uđemo na platformu za ukrcavanje", rekla je europska izvršna direktorica u Pekingu.
Europska unija traži donošenje zakona kako bi omogućila veći nadzor stranih ulaganja u EU. "Još uvijek ne znamo je li ova ponuda za otvaranje iskrena ", rekao je treći diplomat EU. "Malo je vjerojatno da će (Kinezi) napraviti sustavnu promjenu".
bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati