Kosovski Srbi postavili ultimatum Prištini
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Screenshot: Blic
NAKON incidenta s upadom kosovskih specijalaca i uhićenjem predstavnika srpske vlade u Kosovskoj Mitrovici, koje su srpske vlasti nazvale ''terorističkim napadom'', odbornici Skupštine 10 srpskih općina na Kosovu i Metohiji dali su rok od tri tjedna kosovskoj vladi da krene u osnivanje Zajednice srpskih općina (ZSO).
Predstavnici kosovskih Srba spremni su surađivati s Beogradom i Prištinom, kako je predviđeno sporazumom. U suprotnom, kažu da će oni sami krenuti u osnivanje Zajednice, prenosi Blic.
Početak rada na osnivanju ZSO-a ne smije biti samo deklarativan, naglasili su na današnjoj sjednici Skupštine, nego mora biti jasno i javno pokazana spremnost da se radi na tome. Usto su iznijeli dodatni zahtjev da se ''naredbodavci i izvršitelji terora nad Srbima u nedjelju u Sjevernoj Mitrovici najhitnije procesuiraju i kazne, a ministar i ravnatelj policije podnesu ostavke zbog protupravnog napada kosovske specijalne policije''.
Što znači formiranje Zajednice srpskih općina?
Srpski predstavnici pozvali su i međunarodne institucije, prvenstveno KFOR i Euleks, da ''pojačaju budnost i preventivno djeluju u slučaju napada na srpski narod i njegove predstavnike u narednom razdoblju, jer je to obaveza koja proistječe iz njihovog mandata''.
Ova odluka predstavnika kosovskih Srba znači da će njihova krovna organizacija biti formirana s pristankom Prištine ili bez njega, i to 20. travnja, pet godina nakon što je potpisan Briselski sporazum koji predviđa ZSO, piše srpska televizija RTS. Zajednica će prema ovom sporazumu imati svog predsjednika, savjet, odbor i skupštinu, a činit će je većinski srpske općine Kosovska Mitrovica, Zvečan, Zubin Potok, Leposavić, Gračanica, Štrpce, Novo Brdo, Ranilug, Pasjane, Parteš i Klokot.
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Kako navodi odbornik Srpske liste Igor Simić, sporazumom je propisano ''da su nadležnosti ove zajednice prije svega u području zdravstva, obrazovanja, gospodarskog razvoja, urbanog i ruralnog planiranja, ali s mogućnošću da Priština na ZSO prenese i neke druge ovlasti koje su od značaja za Srbe na Kosovu''.
Usto, Zajednica bi imala pravo predlagati izmjene i dopune kosovskih zakona te pokretati postupke pred nadležnim sudovima protiv odluka koje utječu na njen rad, a četiri gradonačelnika općina na sjeveru Kosova određivat će kandidate za regionalnog ravnatelja policija. "To je minimum minimuma kada govorimo o pravima Srba. Jednostavno, ZSO je u ovom trenutku viđena od strane predstavnika Srba da se na kakav-takav način zaštite institucionalna, ali i ljudska prava srpskog naroda na ovim prostorima. I ono što stalno ponavljamo i što netko pokušava iskriviti u Prištini je da ZSO treba doprinijeti boljem razumijevanju između Albanaca i Srba", dodao je Simić.
Podsjetimo, predsjednik Srpske liste Goran Rakić najavio je u utorak da ova stranka izlazi iz kosovske vlade.
Ovo je .
Homepage nacije.
ovdje. Atraktivne fotografije i videe plaćamo.
Imate važnu priču? Javite se na desk@index.hr ili klikom
Želite raditi na Indexu? Prijavite se
Tražimo sadržaj koji
bi Vas mogao zanimati
bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
Učitavanje komentara
Tražimo sadržaj koji
bi Vas mogao zanimati
bi Vas mogao zanimati