Harry Potter zavladao hrvatskim knjižarama u najvažnijem knjiškom mjesecu
MJESEC iza nas u knjiškom je svijetu Hrvata najvažniji u godini. Naime, studeni obilježava knjiški događaj koji svi knjigoljupci štuju – Interliber. Budući da naša top lista prati knjige za odrasle koje su se kupovale u knjižarama, tu nešto gubimo na objektivnosti jer se na Interliberu dosta toga proda zbog nižih cijena, a takva kupovina ne odražava najnovije navike čitatelja.
Osim toga, u knjižarama je u tom razdoblju također svojevrsni Interliber – popusti, popusti, popusti – kako bi se omogućilo čitateljima iz cijele Hrvatske da nabave knjigu po najboljoj cijeni bez odlaska u Zagreb. Stoga, gledali smo brojke i gledali ih ponovno, pa pokušali napraviti presjek naslova koji su doista u igri neovisno o interliberskom ludilu. Listu, kao i uvijek, sastavljamo koristeći jedine objektivne podatke koji su nam dostupni: uvid u sustave prodaje knjižarskog lanca Hoću knjigu.
Žele li se druge knjižare pridružiti kako bismo postizali što veću objektivnost, znaju na koju se adresu trebaju javiti. Zasad, samo šutnja. No krenimo s našim najsvježijim hitovima.
1. Harry Potter i Kamen mudraca – J. K. Rowling
2. Glukozna revolucija – Jessie Inchauspé
3. Atomske navike – James Clear
4. Veliki Panda i Sićušni Zmaj – James Norbury
5. Zelena svjetla – Matthew McConaughey
6. Zašto te zovu Srna – Dario Srna
7. Kako se izliječiti od svoje obitelji – Juliette Allais
8. 10 pravila za život – Jordan B. Peterson
9. Putovanje – James Norbury
10. Moja revolucija u 365 dana – Anđa Marić
Harry Potter – J. K. Rowling
Dakle, na prvom mjestu top liste najtraženijih naslova za odrasle je dječji naslov. Čudite se? Onda ne poznajete domaće čitatelje.
Pottera dugo nije bilo na tržištu iz raznoraznih razloga, no maštanje o sretnom djetinjstvu, čini se, nikad nas ne ostavlja na miru. Stoga su i stariji i mlađi čitatelji pohitali nabaviti svoj primjerak prvog dijela najprodavanijeg serijala na svijetu. Slijede nastavci.
Glukozna revolucija – Jessie Inchauspé
Ono o čemu se već dugo šuška u nutricionističkim krugovima, mlada je francuska znanstvenica razjasnila običnom čitatelju – razine šećera u krvi drastično utječu na naš život. Ne samo na težinu već i na raspoloženje i gotovo svaki drugi disbalans organizma.
Njezina je knjiga vrlo osobna, zabavna, jednostavna za razumjeti, a pritom nudi mnogo kontraintuitivnih savjeta. Recimo, redoslijed namirnica koje konzumiramo može značajno utjecati na "glukozne šiljke". Autorica je iznimno aktivna na društvenim mrežama te ondje u kratkim crtama objašnjava kako do dobrog zdravlja doći prehranom.
Atomske navike - James Clear
Također knjiga o temi koja je poznata svakom tko želi izmijeniti i najmanju stvar u svom životu. Navike se mijenjaju pomalo. Kužite? Ne velike stvari, nego dječji koraci. Male stvari. Jako male. Subatomske. Knjiga je, kao što vidite, idealna za ljubitelje svega kvantnog, a ima ih jako puno u nas.
Dovoljno da knjigu već mjesecima drže na vrhu top liste. Probajte i shvatit ćete da je autor na pragu nečeg doista revolucionarnog u svijetu koji nudi brza rješenja koja – ne djeluju.
Veliki Panda i Sićušni Zmaj – James Norbury
Osim što je izdavač nedavno objavio novu knjigu autora "Putovanje" te time pojačao već snažan interes za ovaj naslov, autor je tijekom Interlibera gostovao u Zagrebu. Budući da je doista simpatičan, mnogi su se novi čitatelji zainteresirali za njegova djela. Rezultat posjeta je povoljan: oba su naslova unutar prvih deset, što je velik uspjeh.
Zelena svjetla – Matthew McConaughey
Pokušate li napisati glumčevo puno ime samo slušajući kako se izgovara, želimo vam sreću. Mi jedva uspijemo iako se svaki put obratimo Googleu za pomoć. Ovo je knjiga ispovijesti glumca koji je karijeru počeo graditi na temelju izgleda, a nastavio (s iznimnim uspjehom) karakternim ulogama u kojima ga svi hvale. I bogati i uspješni imaju teških trenutaka, jeste li to znali?
Kako se izliječiti od svoje obitelji – Juliette Allais
Knjige psihološko-samopomoćne tematike i dalje su među najprodavanijima. Ovaj se naslov ističe polaznom idejom da mnogo toga što smatramo svojim karakteristikama zapravo potječe iz naše obitelji te jest naše – ali naslijeđeno.
Pritom se ne misli samo na oca i majku već i nekoliko koljena unazad. Naziv za tu granu psihologije je psihogenealogija. Autorica nam pomaže upoznati naše rodoslovno stablo kako bismo se povezali s obiteljskom prošlošću te bolje razumjeli živote svojih predaka i dali smisao svojem naslijeđu.
bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati