GM pod novom tužbom. Tajno su prodavali podatke o vožnji svojih kupaca

KAKO moderna vozila postaju sve napredniji kompjuteri na kotačima, tako i briga za privatnost vozača dolazi u prvi plan. Proizvođači automobila našli su se pod povećalom zbog sumnji u prikupljanje i prodaju osjetljivih podataka o vožnji trećim stranama, uključujući osiguravajuće kuće. Skandal je eskalirao još 2024. godine, kada je istraga New York Timesa otkrila da General Motors (GM) dijeli podatke svojih kupaca, što je dovelo do prve tužbe.
Tužbi se pridružila i Nebraska
Sada se pravnoj bitci pridružila i američka savezna država Nebraska. Glavni državni odvjetnik Mike Hilgers podnio je tužbu protiv General Motorsa i njegovog odjela OnStar zbog, kako je naveo, "nezakonitog prikupljanja, obrade i prodaje osjetljivih podataka o vožnji" koji pripadaju stanovnicima Nebraske.
U tužbi se tvrdi da je GM godinama na prijevaru prikupljao i prodavao podatke svojih kupaca bez njihovog znanja ili pristanka. Informacije su prikupljane putem telematičkog sustava OnStar, a uključivale su sve – od datuma, vremena i trajanja vožnje, brzine kretanja, pa sve do statusa sigurnosnih pojaseva i prijeđenih udaljenosti. Procjenjuje se da je GM prikupio i prodao podatke s više od 14 milijuna vozila u SAD-u, od čega "više tisuća pripada stanovnicima Nebraske".
Nakon što bi prikupio podatke, GM je navodno sklapao ugovore s vanjskim tvrtkama koje su te podatke pohranjivale i na temelju njih svakom vozaču dodjeljivale "ocjenu vožnje". Ocjena se temeljila na faktorima rizika poput naglog kočenja, naglog ubrzanja, korištenja pojasa i oštrih zavoja. Te tvrtke su potom, tvrdi se u tužbi, preprodavale pristup podacima osiguravajućim društvima, što je moglo izravno utjecati na cijenu police autoosiguranja.
GM obmanjivao kupce?
Prema riječima državnog odvjetnika Hilgersa, "GM je zaradio milijune dolara od jednokratnih uplata trećih strana, tantijema od licenci prodanih osiguravateljima te godišnjih zajamčenih isplata". U tužbi se također navodi da je GM lažno tvrdio kako su vozači dali pristanak za prikupljanje i prodaju svojih podataka.
Glavni državni odvjetnik Nebraske osporava te tvrdnje, ističući da se GM služio "obmanjujućim, nepoštenim i nezakonitim taktikama kako bi svoje klijente uključio u programe prikupljanja podataka". Tužbom se traže novčane kazne, odšteta za pogođene građane i sudski nalog kojim bi se GM-u i OnStaru zabranilo daljnje provođenje takve prakse.
"Stanovnici Nebraske zaslužuju surađivati s tvrtkama koje su iskrene oko onoga što rade. To ovdje nije bio slučaj", poručio je Hilgers. "Podnijeli smo tužbu jer je jedna velika kompanija odlučila da neće pošteno reći građanima da će se njihovi podaci koristiti za utjecaj na cijene osiguranja. To je pogrešno i naš ured će pozvati na odgovornost sve koji obmanjuju građane, bez obzira na njihovu veličinu."

bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati