Senatori sumnjaju u Trumpove tvrdnje o uništenju iranskog nuklearnog programa

NAKON zatvorenog brifinga o nedavnim američkim napadima na iranska nuklearna postrojenja, američki senatori ostali su podijeljeni - dok republikanci tvrde da je Iran ozbiljno unazađen, demokrati upozoravaju da stvarne posljedice još nisu razjašnjene i da predsjednik Trump možda iznosi preuranjene tvrdnje.
Brifing koji je održan u podrumu Capitola, uključivao je najviše američke sigurnosne dužnosnike - ministra obrane Petea Hegsetha, šefa diplomacije Marca Rubija, načelnika Združenog stožera generala Dana Cainea i direktora CIA-e Johna Ratcliffea. Isti će tim u petak izvijestiti i članove Zastupničkog doma.
Prve procjene osporavaju Trumpove tvrdnje
Prema početnim obavještajnim procjenama, koje je opisalo sedam izvora upoznatih s analizom, američki napadi nisu uništili ključne dijelove iranskog nuklearnog programa, već su ga vjerojatno unazadili za nekoliko mjeseci. Ove preliminarne procjene proturječe izjavama predsjednika Donalda Trumpa, koji je ustvrdio da su iranska postrojenja za obogaćivanje uranija "potpuno i u cijelosti uništena".
Demokratski senator Chris Murphy iz Connecticuta jasno je izrazio skepsu: "Još uvijek se čini da smo program unazadili za svega nekoliko mjeseci. Nema sumnje da je nanesena šteta, ali tvrdnje o potpunom uništenju jednostavno nisu točne." Murphy je dodao da Iran i dalje raspolaže značajnim kapacitetima.
Slično razmišlja i vođa demokrata u Senatu Chuck Schumer, koji je izjavio kako nije dobio uvjerljiv odgovor na pitanje temeljem čega predsjednik Trump tvrdi da je program uništen: "Bijela kuća nema strategiju, plan ni viziju kako spriječiti Iran u razvoju nuklearnog oružja."
Republikanci uglavnom podržavaju predsjednika
S druge strane, republikanski senatori uglavnom su podržali predsjednikove tvrdnje i ocijenili napade izuzetno uspješnima. Senator Lindsey Graham, bliski Trumpov saveznik za pitanja nacionalne sigurnosti, rekao je: "Uništeni su. Nitko ih neće koristiti još dugo."
Senator Josh Hawley iz Missourija, iako ranije kritičan prema američkoj intervenciji u regiji, nakon brifinga je izjavio: "Sad kad sam ih sat vremena slušao, mislim da je vojna misija postigla svoj cilj."
Međutim, ni među republikancima nije bilo potpune suglasnosti. Senator John Cornyn iz Teksasa upozorio je da pojam "uništeni" može imati različita tumačenja te da će se radije držati tvrdnje kako su "ciljevi misije ostvareni". Istaknuo je i da je teško točno procijeniti štetu jer "nitko nije bio pod zemljom da vidi stanje na terenu".
Senator Rick Scott iz Floride složio se da mnogo toga ovisi o definiciji samog pojma "uništenje", dok je senator Tom Cotton, predsjednik senatskog Odbora za obavještajne službe, bez zadrške izjavio da je "misija bila veliki uspjeh i da smo učinkovito uništili iranski nuklearni program."
Demokrati pozivaju na oprez i čekaju točne podatke
Ipak, realističnije tonove ponovno donose demokrati. Senator Chris Coons iz Delawarea smatra da je brifing bio koristan, no upozorava: "Još nemamo potpunu procjenu učinka napada. Tek kad je dobijemo, odgovorit ćemo na brojna otvorena pitanja." Na pitanje koliko su napadi unazadili iranski program, rekao je da je prerano za procjenu jer ne znamo što je točno uništeno, koliko bi trajala obnova, ni kakve su daljnje iranske namjere.
Slično je poručio i senator Mark Warner, vodeći demokrat u senatskom Odboru za obavještajne službe: "Jasno je da je program pretrpio štetu, no konačna procjena zahtijeva vrijeme." Upozorio je i na rizik od političke manipulacije informacijama: "Brine me kad ljudi prebrzo izvlače zaključke. Predsjednik je izjavu dao prije nego što je napravljena ozbiljna procjena. Ako se pokaže da nije bila točna, to bi moglo stvoriti lažan osjećaj sigurnosti."
Prema podacima koje je objavio CNN, prva analiza štete izrađena je unutar 24 sata nakon napada, no imala je oznaku "niske pouzdanosti" jer nije bila koordinirana s ostatkom američke obavještajne zajednice. Obavještajna agencija Ministarstva obrane (DIA) trenutačno radi na opsežnijoj procjeni, no ona bi mogla potrajati danima ili čak tjednima.
Senator Roger Marshall iz Kansasa rekao je novinarima kako vjeruje da su napadi unazadili iranski nuklearni razvoj za godine, ali većina demokrata poziva na oprez. S obzirom na razlike u interpretacijama i manjak konačnih podataka, jasno je tek jedno: priča još nije završena, a njezine političke i sigurnosne implikacije tek će se rasplesti.

bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati